данъчно третиране по реда на ЗДДС на получени от бюджетно предприятие, регистрирано като земеделски производител, директни плащания за земеделски площи по схемата за единно плащане на площ

3_2726/21.09.2011 г.
ЗДДС, чл. 26, ал. 3, т. 2;
ЗДДС, чл. 96, ал. 1 и ал. 2;
ЗДДС, § 1, т. 15 от ДР
Относно: данъчно третиране по реда на ЗДДС на получени от бюджетно предприятие, регистрирано като земеделски производител, директни плащания за земеделски площи по схемата за единно плащане на площ
Според изложеното в запитването, ПГЗС „А” е бюджетно предприятие-земеделско училище, което е регистрирано като земеделски производител. През 2011 г. училището е получило субсидия от ДФ „Земеделие”, която сума е от национални доплащания за единица площ. Отпуснатата субсидия е използвана за селскостопанската дейност, която извършва същото. Произведената продукция се реализира по пазарни цени.
Във връзка с гореизложеното се поставя въпроса получената субсидия от ДФ „Земеделие” формира ли облагаем оборот за регистрация по ЗДДС?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС /обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 19 от 8 март 2011 г./ и Правилник за прилагане на закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15 септември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 10 от 1 февруари 2011 г./ изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго. Безвъзмездно предоставената финансова помощ (субсидии и финансирания) по своето същество не представлява обект на облагане с ДДС.
В съответствие с разпоредбата на чл. 26, ал. 3 от ЗДДС в случай, че субсидията или финансирането са пряко свързани с облагаемите доставки, извършвани от данъчно задълженото лице, то същите се включват в тяхната данъчна основа и съответно подлежат на облагане.
Дефиниция на понятието „субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка” е дадена в § 1, т. 15 от ДР на закона. В нея е посочено, че такива са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяните стоки и/или услуги. Не се считат за такива субсидиите и финансиранията, които са предназначени единствено за покриване на загуби или за финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
Законът за подпомагане на земеделските производители /ЗПЗП, Обн. ДВ, бр. 58 от 22 май 1998 г., посл. изм. ДВ, бр. 8 от 25 януари 2011 г./ урежда прилагането на схемата за единно плащане на площ в съответствие с Общата селскостопанска политика на Европейския съюз. Съгласно чл. 39 от ЗПЗП земеделските стопани могат да получат директни плащания за земеделските площи, които ползват на територията на страната, по схемата за единно плащане на площ.
По силата на чл. 40, ал. 1 от ЗПЗП размерът на единното плащане на площ се определя за хектар, като се раздели финансовият пакет на страната на използваната земеделска площ в страната, която се поддържа в добро земеделско състояние, коригирана по обективни критерии. Съгласно ал. 3 от същата разпоредба използваната земеделска площ включва обработваемата земя, постоянните пасища, трайните насаждения и семейните градини независимо дали се използват за производство на земеделска продукция.
Разплащателната агенция съгласно чл. 43, ал. 1 от ЗПЗП извършва директни плащания по подадените заявления, когато установи, че:
1.кандидатът ползва заявените земеделски площи;
2.площите се поддържат в добро земеделско и екологично състояние;
3. размерът на използваната от земеделското стопанство площ и размерът на земеделските парцели са не по-малки от определените по реда на чл. 39, ал. 2 от ЗПЗП.
Предвид на нормативната уредба и посоченото по-горе плащането, получавано от земеделските стопани се определя на хектар използвана земя и не е обвързано с продукция или брой отглеждани животни, поради което би следвало да се третира като финансиране на разходи.
В случай, че получените от училището средства не представляват плащане или доплащане за доставка, то същите не подлежат на облагане с ДДС, включително и като елемент на данъчната основа по смисъла на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС. Следователно получените средства не участват при формиране на облагаем оборот за задължителна регистрация по чл. 96, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар