данъчно третиране по реда на ЗКПО на приходи от разпоредителни сделки със земи, общинска собственост

Изх. №08-П-13
Дата: 16.12.2009 год.
ЗКПО, чл. 248
Относно: данъчно третиране по реда на ЗКПО на приходи от разпоредителни сделки със земи, общинска собственост
В ЦУ на НАП са постъпили Ваши запитвания с вх. №№ 08-П-11/10.11.2009г. и 08-П-13/12.11.2009г., в които поставяте въпрос дали следва да се облагат по реда на чл. 248 от ЗКПО разпоредителните сделки със земи, собственост на Община …. Този въпрос възниква с оглед практиката на Върховния административен съд, постановена в следните посочени от Вас решения: №…/24.03.2008 г., …./26.01.2007г. и ……/21.12.2006г.
Съгласно чл. 1, т. 7 във връзка с чл. 248 от ЗКПО като обект на облагане по реда на този закон се посочени приходите от сделки по чл. 1 от Търговския закон (ТЗ), както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество на бюджетните предприятия, каквито са общините.
С оглед на тази формулировка на закона възниква въпросът доколко приходите от продажби на земя следва да бъдат разглеждани като приходи от сделки по чл. 1 от ТЗ.
Основната цел, която преследва ЗКПО с въвеждането на облагане на приходите на бюджетните предприятия от сделки по чл. 1 от ТЗ, е тези лица да не се поставят в по-благоприятно положение от останалите стопански субекти, осъществяващи икономическа дейност на същия пазар (географски и предметен), а това би имало неблагоприятен ефект върху конкуренцията. Продажбата на земя, недвижими имоти и движими вещи се извършва не само от общините, но и от търговски предприятия и други лица. Да се приеме, че приходите от извършващите се от общините продажби на движимо и недвижимо имущество не следва да не подлежат на данъчно облагане би означавало общините да се поставят в по-благоприятно положение от останалите стопански субекти, осъществяващи такава икономическа дейност в рамките на същия пазар.
Ето защо отправна точка при преценката дали даден вид приход на бюджетното предприятие (в случая – общината) подлежи на облагане по реда на чл. 248 от ЗКПО е не толкова вида на сделките, а юридическият режим, на който последните са подчинени и по-конкретно, дали разпоредителните сделки, извършвани от общините се регулират от механизмите на пазара или от специфични за общините нормативни правила.
Най-общо преценката дали даден приход подлежи или не на облагане по реда на ЗКПО може да се базира на следния критерий:
Приходите не подлежат на облагане, когато са налице едновременно следните условия:
•се реализират в резултат на действия от страна на бюджетното предприятие, които то е задължено да извърши по силата на нормативен акт и
•цената е определена в нормативен акт или в нормативен акт е заложено ограниче-ние на цената до размера на извършените разходи.
Предвид гореизложеното по поставения от Вас въпрос, свързан с данъчното третиране на приходите от разпоредителни сделки със земи, собственост на Общината, може да се направи извод, че разпоредителните сделки с недвижимо имущество, извършвани от общините, попадат в обхвата на чл. 1 от ТЗ и поради това, когато цените на тези сделки са определени чрез пазарен механизъм, приходите от тях подлежат на облагане по реда на ЗКПО. В подкрепа на това твърдение е и съдебната практика на Върховния административен съд (решение № 14547 от 29.12.2008 Г. по адм. дИзх. № 7517/2008 Г., I отд. на ВАС, решение № 705 от 16.01.2009 по адм. дело № 8357/2008,1 отд. на ВАС, решение № 13403 от 10.11.2009,1 отд. на ВАС, по адм. дИзх. № 6827/2009).
Пример за хипотеза, при която приходите ще подлежат на облагане са разпоредителни сделки, извършени по реда на чл. 35, ал. 1 от Закона за общинската собственост (ЗОС), където е посочено, че продажба на имоти и вещи – частна общинска собственост, се извършва след решение на общинския съвет от кмета на общината чрез публичен търг или публично оповестен конкурс. По същия начин стои въпросът и с продажбите по чл.15, ал. 3 и 5 от Закона за устройство на територията, защото цените по тези сделки са пазарни.
Съгласно ал. 3 на чл. 35 от ЗОС продажба на земя – частна общинска собственост, на собственика на законно построена върху нея сграда се извършва от кмета на общината без търг или конкурс по ред, определен в наредбата по чл. 8, ал. 2 от същия закон, а съгласно ал. 4 този ред се прилага и когато продажбата се реализира между общината и държавата или между общини, както и когато лицата, на които може да се извърши продажба, са определени в закон. От цитираните норми е видно, че продажбите в тези случаи се извършват в полза на определени в ЗОС лица и поради тази причина не се провежда тръжна или конкурсна процедура. Независимо от това сделките се сключват по пазарни цени, определени от лицензиран оценител, което е достатъчно основание приходите от тях също да подлежат на данъчно облагане по реда на ЗКПО.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар