Изх. № 04-04-172
Дата:10.11.2016 год.
ЗДДС, чл. 3, ал. 5;
ЗДДС, чл. 12, ал. 1;
ЗДДС, чл. 86.
ОТНОСНО: данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на осъществяване на охрана от полицейски органи, включително и със сигнално-охранителна техника, на обекти и дейности, посочени в приложение № 1 към чл. 92,ал. 2 от Закона за Министерство на вътрешните работи (ЗМВР)
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № …………………, е изложена следната фактическа обстановка:
В чл. 92, ал. 2 от ЗМВР е определено, че Министерството на вътрешните работи (МВР) осъществява охрана от полицейски органи, включително и със сигнално-охранителна техника, на обекти и дейности, посочени в приложение № 1.
Със Закона за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗИДЗМВР), обнародван в ДВ бр. 81 от 14.10.2016 г., сочите, че е изменен механизмът на охрана от полицейски органи, включително и със сигнално-охранителна техника, на обекти и дейности, посочени в списък – приложение № 1 към чл. 92, ал. 2 от ЗМВР, като сте уточнили, че промените касаят изменения в реда за финансиране на посочените охранителни дейности.
Съгласно новите ал. 10 и 11 на чл. 92 от ЗМВР организациите, притежаващи право на собственост, на управление или на ползване върху обектите или възлагащи дейностите, следва да предоставят необходимите финансови средства за осъществяване на охраната им от полицейските органи по бюджета на МВР, което представлява различен механизъм на уреждане на взаимоотношенията между МВР и организациите, притежаващи право на собственост, на управление или на ползване върху обектите, включени в приложение № 1.
В чл. 92, ал. 11 от ЗМВР е определено, че на база сключен договор със заинтересованите лица МВР осъществява охрана с полицейски органи, включително със сигнално-охранителна техника. В текста на чл. 92, ал. 10 от ЗМВР не е заложено изискване за сключване на договор, но независимо от това организациите, възлагащи дейности за охрана на обектите, посочени в приложение № 1, т. 7-14 и т. 16-20 предоставят необходимите финансови средства по бюджета на МВР за осъществяването на охраната.
Въпросът Ви е данъчно задължено лице ли е ……….. и облагаема ли е доставката, която извършва като изпълнител по договор, сключен по реда на чл. 92, ал. 10 и ал. 11 от ЗМВР, за охрана от полицейски органи, включително и със сигнално-охранителна техника, на обекти и дейности, посочени в приложение № 1 към чл. 92, ал. 2 от ЗМВР или е приложима разпоредбата на чл. 3, ал. 5 от ЗДДС и ……… извършва тези доставки в качеството си на орган на държавната власт и като такова не е данъчно задължено лице.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите по така поставения въпрос изразявам следното становище:
Разпоредбата на чл. 3, ал. 5 от ЗДДС регулира дейността на публичноправните субекти по отношение задължението за облагане с данък върху добавената стойност. С нормата на чл. 3, ал. 5 от ЗДДС е регламентирано, че не са данъчно задължени лица държавата, държавните и местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки, в качеството им на орган на държавна или местна власт, включително в случаите, когато събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности или доставки, с изключение на конкретно изброените в същия законов текст.
Изискват се две кумулативни условия, за да се прилага разпоредбата на чл. 3,ал. 5 от ЗДДС, а именно статут на публичноправен субект на доставчика и упражняването на дейността в качеството на орган на държавната или местна власт. По отношение на второто условие дейностите, извършвани в качеството на органи на държавната власт по смисъла на чл. 3, ал. 5 от ЗДДС са тези, извършвани от публичноправни субекти в рамките на специален за тях правен режим, с изключение на дейностите, които те извършват при същите правни условия като частните икономически оператори. Дейностите, изпълнявани в качеството на орган на държавната власт по смисъла на същата разпоредба, са дейности, които, макар и да са възмездни (за тях да се събират такси, вноски или възнаграждения), са тясно свързани с прерогативи на публичната власт.
При наличието на тези две условия публичноправните субекти не са данъчно задължени по отношение на ДДС, освен ако това води до значително нарушаване на конкуренцията (чл. 3, ал. 5, т. 2 от ЗДДС).
По силата на чл. 92, ал. 1 и 2 от ЗМВР на …… е вменено задължението да осъществява охрана от полицейски органи, включително и със сигнално-охранителна техника, на обекти и дейности, посочени в приложение № 1, като за охраната от полицейски органи на стратегическите обекти от значение за националната сигурност може да се сключват договори между ……. и заинтересованите лица.
Видно от цитираната нормативна уредба, на ………….. му се вменяват функции, пряко свързани с публичната власт, а именно – охрана от полицейски органи на стратегически обекти от значение за националната сигурност и тази дейност е подчинена на специален правен режим. Посочената в чл. 92, ал. 2 от ЗМВР дейност се изпълнява от публичноправния субект – …………, в качеството му на орган на държавна власт, не попада в кръга на посочените в чл. 3, ал. 5, т. 1 от ЗДДС изключения и същата не води до значително нарушаване на правилата за конкуренцията, тъй като охраната на обектите, посочени в приложение № 1 към чл. 92, ал. 2 от ЗМВР по силата на законовата разпоредба следва да е от конкретния публичноправен субект, а не от частни икономически субекти – търговци. Следователно за тази дейност ……….. не е данъчно задължено лице по смисъла на чл. 3, ал. 1 от ЗДДС.
Обстоятелството, че по силата на новите ал. 10 и 11 на чл. 92 от ЗМВР финансирането на тази дейност от публичноправен характер се осъществява от организациите, притежаващи право на собственост, на управление или на ползване върху обектите или възлагащи дейностите, посочени в приложение № 1, т. 7 – 14 и 16 – 20, а за охраната на обектите или дейностите, посочени в приложение № 1, т. 1 – 6, 21 и 22, може да се сключват договори между …………. и заинтересованите лица, не променя това третиране, тъй като нормата на чл. 3, ал. 5 от ЗДДС изрично посочва, че статутът на публичните органи като данъчно незадължени по ЗДДС лица в тези случаи не се променя, когато събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности или доставки.
В този смисъл при извършването на дейност по чл. 92, ал. 2 от ЗМВР от ………… по охрана от полицейски органи, включително и със сигнално-охранителна техника, на обекти и дейности, посочени в приложение № 1 към с.з., е приложима разпоредбата на чл. 3, ал. 5 от ЗДДС, съответно не са налице облагаеми доставки по смисъла на чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, и за …………. не възниква задължение за начисляване на данък върху добавената стойност по реда на чл. 86 от ЗДДС.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/
‘