данъчно третиране по ЗДДС на получени доставки на стоки и услуги във връзка с извършвана транспортна дейност.

2_1497/25.10.2010г.
ЗДДС, чл.21, ал.2
Относно: данъчно третиране по ЗДДС на получени доставки на стоки и услуги във връзка с извършвана транспортна дейност.
В писмото сте посочили, че дружеството Ви е с основен предмет на дейност международен транспорт, във връзка с който използвате услугите на „ДКВ-Евро-сервиз” за осъществяване на безкасови разплащания при зареждане с гориво и различни видове такси и услуги свързани с извършвания транспорт в ЕС. За ползваните услуги получавате фактури два пъти месечно.
Предвид описаната фактическа обстановка поставяте следните въпроси:
1. Следва ли дружеството да начислява ДДС и как да бъдат включвани
фактурите в дневниците?
2. Зареждането на гориво ВОП ли е?
3. Как трябва да се постъпи, ако във фактура, издадена в Унгария фигурира
VAT, а при проверка се окаже, че липсват данни за посочената фирма?
За режима на данъчното облагане по ЗДДС от значение е видът на
доставката – на стока или на услуга, както и мястото на изпълнение на доставката.
По отношение на доставките на услуги предоставени от DKV, по които сте получател, следва да имате предвид следното:
Услуга по смисъла на ЗДДС е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обръщение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство. На облагане с данък върху добавената стойност подлежат всички възмездни облагаеми доставки на услуги, съгласно чл.2 от ЗДДС, когато са извършени от данъчно задължено лице иса с място на изпълнение на територията на страната, и не са с предмет на освободени доставки. Следователно съществен елемент на облагане на доставките на услуги е мястото на изпълнение на тези доставки.
Със Закона за изменение и допълнение на ЗДДС /обн. ДВ бр.95 от 01.12.2009 год./ са въведени нови правила, относно мястото на изпълнение на доставките на услуги. В сила от 01.01.2010 год. определянето му е в зависимост от статута на получателя – данъчно задължено или данъчно незадължено лице, както и отустановяването на получателя на услугата.
За целите на облагането с данък върху добавената стойност разпоредбата на чл.3, ал.1 от закона регламентира, че всяко лице, което извършва независима икономическа дейност е данъчно задължено лице. Освен това, от 01.01.2010 год. данъчно задължени за всички получени услуги са и лицата, които извършват и освободени доставки или дейности извън рамките на независимата икономическа дейност, както и регистрираните за целите на ДДС данъчно незадължени юридически лица /чл.3, ал.6 от ЗДДС/.
Според разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС, когато получателят е данъчно задължено лице, мястото на изпълнение при доставка на услуга е там, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката на услуга е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
За целите на облагането с ДДС „постоянен обект” е търговско представителство, клон, офис, кантора, ателие …………… или друго място, чрез което едно лице извършвацялостно или частично икономическа дейностна територията на една страна” /§ 1, т.10 от ДР на ЗДДС/, а „постоянен адрес” или „обичайно пребиваване” означава мястото, вписано като такова в паспорт или лична карта, а при липса на такива в друг документ за самоличност /чл.5, ал.1 от ППЗДДС/.
Следва да имате предвид, че регламентираното с чл.21, ал.2 от ЗДДС основно правило за определяне мястото на изпълнение при доставка на услуга е неприложимо, когато получателят използва услугата изключително само за лични нужди или за лични нужди на работниците и служителите си. В тези случаи мястото на изпълнение се определя по реда на чл.21, ал.1 от закона и е там, където доставчикът е установил независимата си икономическа дейност.
Изключение от правилото регламентирано в чл.21, ал.2 от ЗДДС се съдържа в ал.4 на същата разпоредба, съгласно която мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато същата е свързана с недвижим имот е мястото където се намира недвижимият имот, включително при предоставяне на права на ползване, свързани с недвижимия имот.
В настоящия случай, ако доставката на услуга, по която дружеството е получател, е с място на изпълнение на територията на страната, определено по реда на чл.21 от ЗДДС и доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната, данъкът е изискуем от дружествотокато получател на услугата, на основание чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС. С оглед приложимостта на чл.82, ал.2 от ЗДДС, обстоятелството дали доставчикът на услугата е регистриран за целите на ДДС е правно ирелевантен, тъй като законът поставя единствено като условие по отношение на доставчика, той да е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната.
В този случай, получателят по доставката на услуга-регистрирано по ЗДДС лице следва да документира същата с протокол по чл.117 от ЗДДС, като съгласно чл.124, ал.2 и ал.4 от ЗДДС е длъжен да го отрази:
– в дневника за продажбите за данъчния период, през който е издадени
– в дневника за покупките, най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който е издаден, но не по-късно от последния данъчен период през който, съгл. чл.72 от закона, лицето може да упражни правото си на данъчен кредит.
Когато мястото на изпълнение на услугата, по която сте получател е извън територията на страната, за Вас няма да възникне задължение за начисляване на данък като получател по тази доставка, тъй като същата не попада в обхвата на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС.
При зареждане на гориво на територията на Европейската общност, не е налице вътреобщностно придобиване на стока, тъй като не са налице условията визирани в разпоредбата на чл.13 от ЗДДС.
Съгласно разпоредбите на ЗДДС, за да се определи начина на облагане на доставките на стоки е необходимо правилно да се определи мястото на изпълнение на съответната доставка.
Съгласно чл.17, ал.1 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на стока, която не се изпраща или превозва, е мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическото предоставяне на стоката по чл.6, ал.2. Следователно, при зареждането на гориво по отношение на облагането с ДДС ще се прилага относимата разпоредбата от законодателството на съответната държава и фактура ще се издава от фирмата доставчик. Съставяне на протокол по чл.117 от ЗДДС за закупеното от Вас гориво не е необходимо.
По отношение на фактурите, които получавате за доставките на стоки и/или услуги от търговец от друга държава членка на ЕС, следва да се има предвид следното:
Разпоредбата на чл.124, ал.1 от ЗДДС задължава регистрираните по ЗДДС лица да водят задължително дневник за покупките и дневник за продажбите. Съгласно ал.4 от същата разпоредба, лицата отразяват в дневника за покупки получените от тях данъчни документи. В разпоредбата на чл.112, ал.1 от ЗДДС законодателят е определил кой са данъчните документи по смисъла на същия, а именно, това са фактурата, известието към фактура и протоколът, издадени по реда на този закон. В този смисъл, на основание чл.125, ал.1 от ЗДДС, за Вас като получател по доставки, не възниква задължение да посочвате получаваните документи /фактури/, издадени от доставчиците за горепосочените доставки в дневника си за покупки, респективно в справката-декларация, която се съставя въз основа на отчетните регистри по чл.124, тъй като фактурите не са издадени по реда на ЗДДС.
По отношение на третият поставен въпрос, отговорът на същия се съдържа в изложеното становище.

Оценете статията

Вашият коментар