данъчно третиране при плащане под формата на стоки на ликвидационен дял на напуснал дружество съдружник по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и по Закона за данъците върху доходите на фи

.№М-26-С-109
Дата: 12.07.2011 год.
ЗДДС, чл. 6, ал. 1;
ЗДДС, чл. 119, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 10, ал. 4;
ЗДДФЛ, чл. 38, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 46;
ЗДДФЛ, § 1, т. 9.
Относно: данъчно третиране при плащане под формата на стоки на ликвидационен дял на напуснал дружество съдружник по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № М-26-С-109/20.06.2011 г. е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството Ви ще извърши плащане на ликвидационен дял на напускащ съдружник под формата на стоки (движимо и/или недвижимо имущество).
Въпросите Ви са:
1. С какъв документ се удостоверява тази доставка – фактура по чл. 113 от ЗДДС или с протокол по чл. 117 от същия закон?
2. Върху коя сума следва да се начисли данък 5% по ЗДДФЛ върху ликвидационния дял на напускащия съдружник – върху пазарна цена без ДДС или върху пазарната цена с ДДС ?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
По първият въпрос:
Съгласно чл. 2, т. 1 от ЗДДС с данък върху добавената стойност се облага всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга. Доставка на стока по смисъла на закона е прехвърлянето на правото на собственост или друго вещно право върху стоката съгласно разпоредбата на чл. 6, ал. 1 от ЗДДС.
Плащането на ликвидационен дял на напускащия дружеството съдружник под формата на стоки (движимо и недвижимо имущество) представлява доставка на стоки по смисъла на чл. 6, ал. 1 от ЗДДС, тъй като се прехвърля собственост върху стока.
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Предвид цитираната разпоредба и при наличие на условията, посочени в нея, изплащането на ликвидационен дял под формата на стока представлява облагаема доставка по смисъла на ЗДДС.
ЗДДС предвижда всяко данъчно задължено лице доставчик да издава фактура за извършена от него доставка на стока или услуга, в рамките на независимата му икономическа дейност. Фактура може да не се издава за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице съгласно чл. 113, ал. 3, т. 1 от ЗДДС. Когато издаването на фактура не е задължително, тя се издава по желание на доставчика или на получателя, като всяка страна е длъжна да окаже необходимото съдействие на другата страна за издаването й – чл. 113, ал. 6 от ЗДДС.
Случаите, при които доставката се документира с протокол изрично са упоменати в чл. 117, ал. 1 от ЗДДС и чл. 81, ал. 1 от ППЗДДС като сред тях не фигурира изплащането на дял на напускащ съдружник от дружество във вид на стока.
За доставките, за които издаването на фактура или протокол не е задължително, доставчикът – регистрирано по този закон лице съставя отчет за извършените продажби, който съдържа обобщена информация за извършените доставки през съответния данъчен период – чл. 119, ал. 1 от ЗДДС. Отчетът за извършените продажби се съставя най-късно в последния ден на данъчния период.
Независимо от начина на документиране на доставката по плащане на ликвидационен дял на напускащия дружеството съдружник под формата на стоки, документът следва да се включи в дневника за продажбите на дружеството Ви за съответния данъчен период.
По вторият въпрос:
С окончателен данък се облагат облагаемите доходи от ликвидационни дялове в полза на местно или чуждестранно физическо лице от източник в България – чл. 38,ал. 1 от ЗДДФЛ. Съгласно чл. 38, ал. 4 от ЗДДФЛ, окончателния данък за доходите от ликвидационни дялове се определя върху положителната разлика между стойността на ликвидационния дял и документално доказаната цена на придобиване на дела в дружеството/кооперацията. Данъчната ставка, съгласно чл. 46, ал. 3 от ЗДДФЛ е 5 на сто за доходите по чл. 38, ал. 1 от същия закон. Данъкът по чл. 46 от ЗДДФЛ за доходите от ликвидационни дялове се удържа и внася от предприятието – платец на дохода, в срок до края на месеца, през който е начислен ликвидационния дял, като данъкът се внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по място на регистрация на платеца на дохода.
Съгласно чл. 10, ал. 4 от ЗДДФЛ, непаричните доходи се остойностяват в български левове към датата на придобиването им по пазарна цена. В § 1, т. 9 от ДР на ЗДДФЛ е посочено, че „пазарна цена” е пазарната цена по смисъла на § 1, т. 8 от допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, съгласно който „пазарна цена” е сумата без данъка върху добавената стойност и акцизите, която би била платена при същите условия за идентична или сходна стока или услуга по сделка между лица, които не са свързани. По своята икономическа същност и правна характеристика косвените данъци (ДДС и акциз) не са елемент на дохода.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар