данъчното третиране по реда на ЗДДС и ЗКПО на брак на земеделска продукция, нереализирана поради възникналата криза с бактерията Ешерихия коли.

.№ М-24-33-80
Дата: 24.08.2011 год.
ЗДДС, чл. 79, ал. 3;
ЗДДС, чл. 79, ал. 4;
ЗДДС, чл. 80, ал. 2, т. 1;
ЗКПО, чл. 28, ал. 2.
Относно: данъчното третиране по реда на ЗДДС и ЗКПО на брак на земеделска продукция, нереализирана поради възникналата криза с бактерията Ешерихия коли.
I. Във Ваши писма, постъпили в ЦУ на НАП с вх. №№ М-24-33-80/18.07.2011 г., М-24-33-81/18.07.2011 г., М-24-33-82/18.07.2011 г., сте изложили следната фактическа обстановка:
Дружествата, представлявани от Вас са регистрирани земеделски производители на селскостопанска продукция – оранжерийно зеленчукопроизводство в собствена оранжерия. След възникване на кризата, предизвикана от бактерията Ешерихия коли и резкия спад в търсенето на този артикул, дружеството реализира брак на нереализирана продукция в размер на 276,7 тона оранжерийни домати. Съгласно разпоредбите на Министерство на земеделието и храните и в частност Наредба № 7 от 23.06.2011 г. за условията и реда за прилагане на извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на зеленчуците, подготвената за бракуване продукция е проверена от комисия с представители от Областна дирекция «Земеделие» и е съставен констативен протокол.
ІІ. Поставените въпроси по същество са свързани със следното:
1. Какво е данъчното третиране по ЗДДС и ЗКПО на отчетената като брак земеделска продукция съобразно изискванията на Наредба № 7 от 23.06.2011 г. за условията и реда за прилагане на извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на зеленчуците?
2. Така описаната във фактическата обстановка извънредна ситуация попада ли в обхвата на чл.80, ал.2 от ЗДДС или следва да се извърши корекция на ползвания данъчен кредит при производството на основание чл.79, ал.3 от ЗДДС.
ІІІ. Нормативна уредба:
чл. 79, ал. 3 и ал. 4 от ЗДДС
чл. 80, ал. 2, т. 1 от ЗДДС
чл. 28, ал. 2 от ЗКПО
ІV. Становище на ЦУ на НАП:
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата   нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция    за приходите, по така поставеният въпрос изразяваме следното становище:   
Съгласно разпоредбите на чл.79, ал.3 от ЗДДС, регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
В чл.80 на ЗДДС са разписани изключения от горната хипотеза, а именно – ограничения за извършване на корекции.
По смисъла на чл.80, ал.2, т.1 от ЗДДС, корекции по чл. 79, ал. 3 не се извършват в случаите на унищожаване, липса или брак, причинени от непреодолима сила.
В ЗКПО и ЗДДС не е дадено определение на понятието “непреодолима сила”.
За целите на данъчното облагане, съдържанието, което се влага в понятието “непреодолима сила” следва да се извлича от разпоредбата на чл. 306, ал. 2 от ТЗ, съгласно който “непреодолима сила” е “непредвидено или непреодолимо събитие от извънреден характер”.
Съдебната практика квалифицира като “непреодолима сила” природните бедствия /Решение № 282/ 11.01.2005 г. на ВАС,  Решение № 12041/ 19.12.2003 г. на ВАС и др./.
Като непреодолима сила следва да се квалифицират природни явления, като земетресение, наводнение, свличане на земни пластове, бури, снежни виелици, лавини, пожари, продължителни суши и епидемии, радиационно, химическо и бактериологично заразяване, когато са причинени жертви и тежки щети на собствеността или са застрашени здравето и животът на населението.
Освен природни явления, непреодолима сила могат да бъдат и събития и явления от обществения живот – военни действия, правителствени забрани, ограничаващи износа (ембарго), епидемии, стачки, хиперинфлация и т. н.
Непреодолимата сила, като юридически факт, означава събитие, което предизвиква последваща невъзможност на престацията или последваща невъзможност да се изпълни едно задължение.Неизпълнението не трябва да се дължи на причини, за които длъжникът отговаря. Обективна невъзможност да се изпълни задължението е налице, когато то не може да се изпълни нито от длъжника, нито от друго лице.
Следователно, за да бъде квалифицирано едно събитие като непреодолима сила, същото трябва да има извънреден характер за данъчно задълженото лице, да е случайно по своя произход, непредвидено и непредвидимо, настъпващо независимо и въпреки волята на лицето, но да не се дължи на причини, за които последното отговаря. Съществен елемент на непреодолимата сила е, че събитието и неговите последици биха настъпили и при полагане на всички възможни усилия за ненастъпването им от добрия търговец в дадена сфера на дейност. Не е налице непреодолима сила, когато съответното събитие е могло да бъде предотвратено, макар предвиждането му да е било трудно.
Наредба № 7 от 23.06.2011 г. за условията и реда за прилагане на извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на зеленчуците урежда условията и реда за прилагане на извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на зеленчуците, насочени към осигуряване подкрепа на производителите на зеленчуци, които са пострадали в резултат от кризата в сектора, предизвикана от бактерията Ешерихия коли. С тази наредба се създават условия за прилагане на Регламент за изпълнение на Комисията (ЕС) № 585/2011 от 17 юни 2011 г. за определяне на временни извънредни мерки за подпомагане на сектора на плодове и зеленчуци (Регламент за изпълнение на Комисията (ЕС) № 585/2011) по отношение на посочените в нея зеленчуци и по реда, регламентиран в нея.
Тъй като кризата във връзка с бактерията Ешерихия коли може да бъде определена като бактериологично заразяване – причинени са жертви и тежки щети на собствеността,  застрашено е здравето и животът на населението и в този смисъл се дефинира като «непреодолима сила». Ако Вие разполагате със съответните документи по Наредба № 7 от 23.06.2011 г. за условията и реда за прилагане на извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на зеленчуците, считаме че за целите на ЗДДС и ЗКПОпри бракуването на стоката ще са приложими разпоредбите на чл.80, ал.2, т.1 от ЗДДС и чл. 28, ал. 3, т. 1 от ЗКПО.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар