данъчното третиране по ЗДДС на доставките свързани със земя и сгради и вещни права върху тях е изразено в писмо изх.№ 91-00-261/ 04.09.2007г. издадено от Изпълнителния директор на НАП. Същото е публик

Изх.№ 05_23-22-704/ 04.05.2010г.
ЗДДС, чл.45
ЗДДС, чл.131
В запитването е посочено,че предмет на публична продан е урегулиран поземлен имот, с построена в него монолитна сграда.За сградата има удостоверение от 2007г издадено от Община …. (по нотариален акт за учредяване на ипотека върху имота), съгласно което същата е в степен на завършеност„груб строеж”, поради което възниква въпрос дали върху стойността на имота следва да бъде начислен данък върху добавената стойност и до кога се смята за освободена доставка сграда, до момента на завършване в груб строеж или след това.
Предвид изложеното в запитването и относимата към зададените въпроси нормативна уредба, Ви уведомявам следното:
Данъчното третиране на доставките, свързани със земя и сгради е уредено в чл.45 от ЗДДС и чл. 44 от ППЗДДС. Съгласно чл.45, ал.1 от ЗДДС освободена доставка е прехвърлянето на собственост върху земя, учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя, както и отдаването й под наем или аренда.
В случаите, при които се учредява или прехвърля право на строеж, доставката с този предмет се смята за освободена до моментана завършване в груб строеж на сградата, за която се учредява или прехвърля правото на строеж, като в него не се включват извършените строително-монтажни работи. (чл.45, ал.2 от ЗДДС).
На основание чл.181, ал.1 от Закона за устройство на територията правото на строеж може да бъде предмет на прехвърлителна сделка от момента на учредяването му до завършване на сградата в груб строеж, констатирано с протокол на общинската (районната) администрация. След завършване на сградата в груб строеж, предмет на прехвърлителна сделка може да бъде построенета сграда или самостоятелни части от нея. От изложеното може да бъде направен извод, че ако строежът е започнал, правото на строеж може да се учреди до момента, в който сградата достига степен на изграденост „груб строеж”. След този момент правото на строеж нито може да се учредява, нито да се прехвърля, тъй като то не може да бъде отделено от правото на собственост върху построената сграда.
Според второто изречение на чл.45, ал.2 от ЗДДС в правото на строеж не се включват строително-монтажните работи. Това означава, че те ще бъдат разглеждани като самостоятелна доставка и няма да са елемент на правото на строеж.
Така формулирана разпоредбата на чл.45, ал.2 от ЗДДС регламентираща сделки с право на строеж, когато е започнало строителство на сграда и същата е на етапдо груб строеж ясно и точно се разграничават две доставки:
-Освободена, с предмет учредяване или прехвърляне на правото на строеж и не подлежи на облагане с данък върху добавената стойност;
-Облагаема, с предмет строително-монтажни работи (незавършено строителство), за която следва да бъде начислен данък върху добавената стойност.
Прехвърлянето на собственост върхусгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях, съгласночл.45, ал.3 от ЗДДСса предмет на освободена доставка.
Определението за “сгради или части от тях, които не са нови”, се извежда по аргумент за противното от определението, дадено в § 1, т.5 от ДР на ЗДДС. В посочената норма е дадена дефиниция за “нови сгради“, а именно:
а) които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, са с етап на завършеност “груб строеж“ или
б) за които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, не са изтекли 60 месеца считано от датата, на която е издадено разрешение за ползване по реда на Закона за устройство на територията.
Предвид гореизложеното, когато нова сграда по смисъла на §1, т.5 от ДР на ЗДДС е предмет на обикновена продажба, то същата се третира като облагаема доставка по смисъла на чл.12 от ЗДДСи подлежи на облагане с данък върху добавената стойност. В тази връзка, ако предмет на публичната продан е нова сграда и длъжникът е регистрирано по ЗДДС лице,за Вас в качеството Ви на съдебен изпълнител възникват задълженията визирани в чл.131, ал.1 от ЗДДС.
Становище относно данъчното третиране по ЗДДС на доставките свързани със земя и сгради и вещни права върху тях е изразено в писмо изх.№ 91-00-261/ 04.09.2007г. издадено от Изпълнителния директор на НАП. Същото е публикувано на интернет страницата на НАП – www.nap.bg

Оценете статията

Вашият коментар