Данъчнотретираненаразходисъссоциалнопредназначение, начислени от държавно училище – второстепенен разпоредител с бюджетни средства.

Изх. №24-31-121
Дата: 01.02. .2008 г.
Относно: Данъчно третиране на разходи със социално предназначение, начислени от държавно училище – второстепенен разпоредител с бюджетни средства.
Отправили сте писмено запитване, препратено вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № 24-31-121 от 23.03.2007 г., съдържащо следната фактическа обстановка: на държавно училище като второстепенен бюджетен разпоредител към сумите за работна заплата е определена сума за разходи за СБКО в размер на 3% от начислените средства за работна заплата. Въпросите Ви се отнасят до данъчно третиране на социалните разходи и тълкуване на разпоредбите на чл. чл.204, 205, 212 и 216 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) в редакцията на закона за 2007 г.
Тъй като запитването не е конкретно, предвид действащото през 2007 г. законодателство, изразяваме следното принципно становище:
1. Облагане при работниците и служителите.
В случай, че сумите, определени за СБКО, се изплащат на работниците и служителите в пари, но тези плащания не попадат в обхвата на необлагаемите доходи по чл. 24, ал. 2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), тогава тези суми подлежат на облагане по реда на закона като трудово възнаграждение. Облагаемият доход от трудови правоотношения се определя по реда на чл. 24, ал. 1 от ЗДДФЛ и включва трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя с изключение на доходите, посочени в ал. 2, т. 1-16 на същата норма.
Аргумент за този начин на облагане е и чл. 205 от ЗКПО, съгласно който социалните разходи, които не са предоставени в натура, представляващи доход на физическо лице, се облагат при условията и по реда на ЗДДФЛ.
2. Данъчно третиране при работодателите.
Съгласно чл. 207 от ЗКПО като бюджетно предприятие – работодател, държавното училище е данъчно задължено лице за данъка по чл. 204, т. 2 от същия закон и следва да облага с данък документално обоснованите социални разходи,
1
предоставени в натура на работници и служители и лица, наети по договор за управление и контрол (наети лица). Социалните разходи, предоставени в натура включват и:
а) разходите за вноски (премии) за доброволно пенсионно и здравно осигуряване
и доброволно осигуряване за безработица и/или професионална квалификация и/или
застраховка “Живот“ и застраховка “Живот“, ако е свързана с инвестиционен фонд;
б) разходите за ваучери за храна;
Данъчно задълженото лице следва да определи вида на разходите съгласно дефиницията на §1, т. 34 от ДР на ЗКПО и да приложи механизма на облагане, както следва:
1.Когато социалните разходи са документално обосновани, предоставени са в натура съгласно §1, т.34 от ДР на ЗКПО, тогава тези социални разходи, които са включени в обхвата на чл. 208, чл. 209 и чл. 210 от ЗКПО, не подлежат на облагане с данък.
2.Когато социалните разходи са документално обосновани, предоставени са в натура съгласно §1, т.34 от ДР на ЗКПО, но не попадат в разпоредбите на чл. 208, чл. 209 и чл. 210 от ЗКПО, се облагат с данък в размер на 10%, определен в чл. 216 от ЗКПО. Данъчната основа за всеки вид разход се определя, както следва:
-по реда на чл. 212 – за социалните разходи по чл. 204, т. 2 от ЗКПО;
-по реда на чл. 213 – за застраховките по чл. 204, т. 2, б. а от ЗКПО;
-по реда на чл. 214 – за ваучерите за храна по чл. 204, т. 2, б. б от ЗКПО.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар