Данък при източника

ОТНОСНО: Данък при източника

В Дирекция ОДОП ….постъпи писмено запитване с вх. № …… от 30.04.2018 г. относно прилагане на ЗКПО и ДОПК.
В запитването е посочено, че дружеството ще начислява и плаща данък при източника за доход от лихви в полза на дружество-заемодател от ……. В писмото са направени изчисления на дължимия данък при източника и следващите се лихви към 30.04.2018 г.
В запитването не изяснявате обстоятелството дали дружеството-заемодател от ……….. и Вашето дружество са свързани лица, поради което изразявам принципно становище в две хипотези:
Първа хипотеза, ако двете дружества не са свързани лица:
На основание чл. 195, ал. 1 и ал. 2 от Закона за корпоративно подоходно облагане (ЗКПО) доходите от източник в страната, посочени в чл. 12, ал. 5, т. 1 (лихви) на чуждестранни юридически лица, когато не са реализирани чрез място на стопанска дейност в страната, подлежат на облагане с данък при източника, който е окончателен. Данъкът се удържа от местните юридически лица, които начисляват доходите на чуждестранните юридически лица. Данъчната ставка на данъка по чл.195 е 10 на сто (чл.200, ал.2 от ЗКПО).
При възникване на задължение за удържане и внасяне на данък при източника, платецът на дохода подава декларация по чл. 201 от ЗКПО (образец 4001). С тази декларация се декларират дължимия данък за тримесечието в срок до края на месеца, следващ тримесечието. Разпоредбата на чл. 202, ал. 2 от ЗКПО регламентира, че платците на доходи, удържащи данъка при източника по чл. 195, са длъжни да внесат дължимите данъци в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляване на дохода. Декларацията се подава и данъкът се внася в съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (НАП) по място на регистрация на платеца на дохода.
Считано от 01.01.2018 г. на основание чл. 7 от ЗКПО всички декларации, за които задължението за подаване възниква след 01.01.2018 г., се подават по електронен път. Изключения за подаване на хартиен носител се допускат само за декларации, задължението за подаването на които е било до 31.12.2017 г. Едва след подаване на декларацията по чл. 201 от ЗКПО в данъчната сметка (подсметка данъци) на дружеството ще се формира задължение. С формирането на задължението „Системата за управление на приходите“ (СУП) ще изчисли и установи размерът на дължимите лихви за просрочие, съобразно заложения механизъм в програмния продукт. Този размер ще е окончателен, ако плащането се извърши веднага в деня на подаване на декларацията и в този същия ден сумите са постъпили в държавния бюджет по сметката на съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (НАП).
Правните основания за определяне на лихви върху дължим данък при източника са чл. 9 от ЗКПО и чл. 175, ал. 1 и ал. 2, т. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). В съответствие с тези разпоредби лихви се дължат съгласно Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания от датата на изтичането на срока за внасянето им съгласно българското законодателство до деня, когато чуждестранното лице докаже наличието на основание за прилагане на СИДДО, по която Република България е страна, включително в случаите, когато съгласно спогодбата данък не се дължи или се дължи в по-нисък размер.
Предвид гореизложеното и съобразно изложената от Вас фактическа обстановка, върху заявената от Вас основа за определяне на данък при източника, следва да е начислен данък със ставка 10 %, който да е дължим до края на месеца, следващ тримесечието на начисляване на данъка. Т.е. падеж за плащане на данъка е 30/31-во число на месеца, следващ тримесечието на начисляване.
Втора хипотеза, ако двете дружества са свързани лица:
С разпоредбите на ал. 6-12 на чл. 195 от ЗКПО е предвиден особен ред за освобождаване от облагане на доходите от лихви с данък при източника. Този ред се прилага, когато са спазени изискванията относно време на пряко държане на капитала и определен негов размер между дружества, които са свързани лица по смисъла на посочените алинеи на закона.
Правилността на определени и декларирани данъчни задължения се извършва в хода на производствата, предвидени по реда на раздел II, чл. 108 и следващите от ДОПК. В същите органите по приходите преценяват в съвкупност събраните документи, обяснения и други, свързани с конкретния вид и размер данъчно задължение.

.

Оценете статията

Вашият коментар