Данни за регистрация по ЗДДС на длъжник и прилагане на ЗДДС при осъществяване на публична продан на УПИ

ОТНОСНО: Данни за регистрация по ЗДДС на длъжник и прилагане на ЗДДС при осъществяване на публична продан на УПИ

В Дирекция ОДОП – …. постъпи писмо, подписано от съдебен деловодител на СИС, с вх.№ …../21.05.2018г., препратено от ТД на НАП – …. с изх. № …../04.05.2018г. и от офис ….. на ТД на НАП –…. с изх. №…./17.05.2018г., с което, във връзка с изпълнително дело № …….., питате:
Дали длъжникът „С“ АД, с адрес на управление – гр….. с ЕИК по БУЛСТАТ № …….. е регистрирано по ЗДДС лице и следва ли да се събират суми за ДДС и по коя сметка следва да постъпят те, при провежданата от Вас публична продан, описана като такава на: Производствен терен в строителни граници, представляващ УПИ –I, в кв.45, по ПУП на село …., ……. община, ….. област, с площ по скица 11210кв.м., ведно с построените в него Котелно и компресорно помещение със застроена площ 280кв.м., Покрит склад със ЗП 580квбм., Трафопост със ЗП -79кв.м., КПП със ЗП -16кв.м., навес за велосипеди със ЗП 581 кв.м., Сграда инв.№50 със ЗП- 581 кв.м., Кухня за столова със ЗП -338 кв.м., Производствен корпус и битова сграда ЗП -1476 кв.м., Склад за продукти със ЗП -92 кв.м. и др. прилежащи съоръжения, като недвижимият имот се изнася на публична продан при начална тръжна цена 191 812,14лв. в която цена не е включен ДДС.
След направена служебна справка, от която се установи, че длъжникът „С“ АД е регистрирано по ЗДДС лице с идентификационен номер BG ….. и с оглед изложеното в писмото Ви, че предстои продажба чрез публична продан, реализирана чрез съдия изпълнител при РС –…….., на имот – представляващ урегулиран поземлен имот, следва да се вземат предвид относимите разпоредби на ЗДДС и ППЗДДС- чл.45, ал.7 от ЗДДС и чл.131 от ЗДДС и чл.87 от ППЗДДС .
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема е всяка доставка на стока по смисъла на чл. 6 от ЗДДС, когато е извършена от данъчно задължено лице по смисъла на чл. 3 от закона, и е с място на изпълнение на територията на страната. Изключения от това правило са допустими в случаите, в които в ЗДДС е предвидено друго. Такива изключения по отношение на доставките, свързани със земя и сгради са предвидени в чл. 45 от ЗДДС. Съгласно чл. 45, ал. 1 от закона освободена доставка е прехвърлянето на правото на собственост върху земя, учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя, както и отдаването й под наем или аренда. При прилагането на това правило, обаче, следва да се има предвид разпоредбата на чл. 45, ал. 5, т. 1 съобразно която ал. 1 не се прилага по отношение на прехвърляне на право на собственост върху урегулиран поземлен имот (УПИ) по смисъла на ЗУТ с изключение на прилежащия терен към сгради, които не са нови. Понятието „прилежащ терен“ е дефинирано в разпоредбата на §1, т. 6 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС (ДР на ЗДДС), според която прилежащ терен е сумата от застроената площ по смисъла на ЗУТ и площта около застроената площ, определена на база отстояние 3 м. от външните очертания на всяка от ограждащите стени на първия надземен етаж или на полуподземния етаж на сградата, в рамките на урегулирания поземлен имот.
По отношение на доставките на сгради чл. 45, ал. 3 от ЗДДС гласи, че освободена доставка е и доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях. Понятието „сгради, които не са нови“ се извежда по аргумент за противното от §1, т. 5 от ДР на ЗДДС, според която нови са сградите, които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, са с етап на завършеност „груб строеж“, или за които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, не са изтекли 60 месеца считано от датата, на която е издадено разрешение за ползване по реда на ЗУТ. Всички останали сгради, които не притежават характеристиките, очертани в това определение се третират като сгради, които не са нови.
Предвид изложеното доставката на поземления имот, доколкото същият е урегулиран по смисъла на ЗУТ, ще бъде облагаема на основание чл. 12, ал. 1 във връзка с чл. 6, чл. 45, ал. 5, т. 1 и ал. 1 от ЗДДС. Построените в имота сгради, които не попадат в обхвата на определението за нови сгради, заедно с прилежащите към тях терени, ще бъдат предмет на освободени доставки, на основание чл. 45, ал. 3 от ЗДДС. По отношение на тях чл. 45, ал. 7 от ЗДДС предоставя на доставчика право да избере режима на облагаемите доставки. Доставките на сгради, осъществяващи критериите за нови сгради, в това число и сглобяеми или преносими конструкции, които не могат да бъдат определени като сграда, следва да бъдат третирани по общия ред на закона.
По отношение на данъчната основа, върху която ще бъде начислен данък обръщам Ви внимание, че в случаите по чл. 131, ал. 1 от ЗДДС, данъчната основа се определя по особените правила на разпоредбите на чл. 131, ал. 2 и ал. 4 от закона. Тези разпоредби изрично конституират като данъчна основа реалната продажна цена на вещта, а не цената, от която започва публичната продан.
Съгласно изложената фактическа обстановка в запитването, е налице хипотеза по чл.131 от ЗДДС, съобразно която в случаите на публична продан по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс или на Гражданския процесуален кодекс или при продажба по реда на Закона за особените залози или на чл. 60 от Закона за кредитните институции и когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по този закон лице, публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор е длъжен в срок 5 дни от получаване на пълната цена по продажбата:
1.да преведе дължимия данък по продажбата по банкова сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите, която се явява компетентна за съдебния изпълнител или заложния кредитор или банкова сметка на съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, в обхвата на която работи публичният изпълнител;
2. да състави документ за продажбата, определен с правилника за прилагане на закона, в три екземпляра – за публичния изпълнител/съдебния изпълнител/заложния кредитор, за собственика на вещта и за получателя (купувача);
3. да предостави документа по т. 2 на собственика на вещта и на получателя в срок три дни от издаването му;
4. да уведоми компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, в която собственикът на вещта е регистриран по този закон, за издадения документ по т. 2 по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
Правото на избор по чл.45, ал.7 от ЗДДС на длъжника се осъществява по реда на чл.83, ал.5 от ППЗДДС според който в случаите на публична продан по реда на чл. 131 от закона се упражнява от собственика на вещта (длъжника, залогодателя, съответно собственика на ипотекираната вещ) след покана от публичния или съдебния изпълнител. Когато до обявяването на проданта не постъпи писмено уведомление от собственика на вещта (длъжника, залогодателя, съответно собственика на ипотекираната вещ), доставката е освободена.
Във връзка с изложеното по-горе, сметката, по която следва да се приведе дължимото ДДС при реализирана чрез публична продан доставка е тази на ТД на НАП …. –офис ……, която се явява компетентна за съдебния изпълнител- …..

Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар