деклариране на доходи от дейност като ЕТ на починало лице по реда на ЗДДФЛ от наследниците му

3_817/20.02.2009г.
ЗДДФЛ, чл. 3
ЗДДФЛ, чл. 18, ал. 1
ЗДДФЛ, чл. 23, т. 1
ЗДДФЛ, чл. 26, ал. 6,
ЗДДФЛ, чл. 50, ал. 1
Относно: деклариране на доходи от дейност като ЕТна починало лице по реда наЗДДФЛ от наследниците му
Според изложеното в него, ЕТ „С” извършва дейността производство на сладкарски изделия. На ……….2008г. Х почива. Същият има издадено Експертно решение на ТЕЛК №……../ ………..2008г., в сила до ………2010г., с дата на инвалидизацията – ………..2002г. Наследниците (съпруга и две пълнолетни деца) са декларирали желание да продължат дейността на фирмата и са започнали процедура по пререгистрация, но към ……….2008г. няма изменение в регистрацията на ЕТ. Упълномощена да се разпорежда с предприятието на ЕТ е съпругата на починалия.
Поставени са въпросите:
1. За дохода от дейността на ЕТ „С” през 2008г. кой трябва да подаде декларация и какви съпътстващи документи трябва да бъдат представени в ТД на НАП гр. П?
2. Може ли ЕТ „С” да ползва облекчение по чл. 18 от ЗДДФЛ за 2008г.?
3. Наследниците на починалия следва ли да декларират някакви доходи от ЕТ, след като и тримата имат доходи само от трудови правоотношения при други работодатели?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ, обн. ДВ, бр.95 от 24 ноември 2006г., в сила от 01.01.2007г., в редакцията му през 2008г.) изразяваме следното становище:
Когато починалото лице е получило доход от стопанска дейност като едноличен търговец през календарната (данъчната) година, облагаем с данък по ЗДДФЛ, наследниците му не следва да подават данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ от негово име. Аргументите за това се извличат от разпоредбите на данъчния закон и по-конкретно от:
-чл. 3 от ЗДДФЛ, където е визирана лична отговорност за данъкавърху доходите на физическите лица;

чл. 50, ал. 1, т.1 от ЗДДФЛ, където е регламентирано задължението за подаване на данъчната декларация. Според упоменатата норма данъчнозадължените по този закон лица подават годишна данъчна декларация за придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 (годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец) в регламентирания с чл.53 ал.1 от с.з. срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода.
Предвид гореизложеното, липсва правно основание и възможност наследниците да подават данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за доходи, получени от наследодателя.
Съгласно чл. 18, ал. 1 (в сила от 01.01.2008г.) от ЗДДФЛ сумата от годишните данъчни основи за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението. Доколкото ползването на данъчно облекчение се извършва с ГДД с оглед разпоредбата на чл. 23, т. 1 от ЗДДФЛ то следва, че данъчното облекчение за доходите на починалото лице през 2008г. не може да бъде упражнено от неговите наследници. От друга страна механизма на ползването на тази преференция от лицата, които извършват стопанска дейност като едноличен търговец изисква да е формиранагодишна данъчна основа. Определянето на годишната данъчна основа за доходите и ползването на данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност се осъществява в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Създаденото по време на търговската дейност предприятие на едноличния търговецкато съвкупност от права, задължения и фактически отношения е собственост на физическото лице и след неговата смърт се наследява по общите правила на Закона за наследството. В чл.60, ал. 2 от Търговския закон е предвидена възможност за продължаване търговската дейност на починалия търговец, когато това се желае от наследниците му със запазване или не на фирмата, с която е бил регистриран.
Носител на правата и задълженията във връзка с търговската дейност на починалото лице става наследникът, който поеме предприятието. Поемането на фирмата, наред с предприятието е способ за прекратяване на съсобствеността по отношение на имуществото на едноличния търговец.
От запитването става ясно, че съпругата е продължила търговската дейност на починалия търговец, но до края на 2008 г. това обстоятелство не е вписано в търговския регистър. В тази връзка следва да се има предвид, че чл. 26, ал. 6 от ЗДДФЛ (в редакцията му през 2008 г.) предвижда, че по реда на чл. 26, ал. 1 – 5 се облагат и доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на Търговския закон, но не е регистрирано като едноличен търговец. Следователно за периода след смъртта на наследодателя до края на 2008 г. в случай, че съпругата е продължила търговската дейност и е реализирала доходи от същата, то последната се счита като данъчно задължено лице за тези доходи и следва да ги декларира в приложение № 2 на ГДД за 2008 г. наред с доходите от други източници.
В заключение следва да се отбележи, че окончателното установяване на задълженията на лицата по данъчното и осигурително законодателство се извършва чрез осъществяване на ревизия по реда на ДОПК от органите на компетентната ТД на НАП.

Оценете статията

Вашият коментар