деклариране на доходи от наем, които получавате като физическо лице. Освен това посочвате, че през 2009г. живеете в САЩ за период повече от 6 месеца и 1 ден.

ЗДДФЛ.чл.55, ал.1
2_303/09.02.2010г.
Във Ваше писмено запитване, заведено по регистъра на Дирекция „ОУИ” …………… с вх.№……………….. е поставен въпрос относно деклариране на доходи от наем, които получавате като физическо лице. Освен това посочвате, че през 2009г. живеете в САЩ за период повече от 6 месеца и 1 ден.
При така изложената фактическа обстановка изразяваме следното принципно становище предвид действащата нормативна уредба:
Редът за облагане на доходи, получени през данъчната година зависи от обстоятелството дали получателят на дохода е чуждестранно физическо лице или местно физическо лице.
Според чл.6 от ЗДДФЛ местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България и в чужбина, а съгласночл.7 от ЗДДФЛ чуждестранните физически лица – за придобити доходи от източници в Република България.
Статута на местно лице на България се определя за цялата календарна /данъчна/ година по критериите, заложени в чл.4 от ЗДДФЛ. Съгласно чл.4, ал.1 от с.з. местно физическо лице без оглед на гражданството, е лице:
1.което има постоянен адрес в България, или
2.което пребивава на територията на България повече от 183 дни през всеки 12-месечен период,или
3.което е изпратено в чужбина от българската държава, от нейни органи и/или организации, от български предприятия, и членовете на неговото семейство, или
4.чийто център на жизнените интереси се намира в България.
На основание чл.4, ал.5 от ЗДДФЛ, не е местно физическо лице лицето, което има постоянен адрес в България, но центърът на жизнените му интереси не се намира в страната. Съгласно чл.4, ал.4 от същия закон, центърът на жизнените интереси се намира в България, когато интересите на лицето са тясно свързани със страната. При тяхното определяне могат да се вземат предвид семейството, собствеността, мястото, от което лицето осъществява трудова, професионална или стопанска дейност, и мястото, от което управлява собствеността си.
Ако на база горепосочените критерии физическото лице се определи като чуждестранно физическо лице за целите на ЗДДФЛ за 2009г., тогава данъчното третиране на доходите от наем е следното:
Съгласно чл.8, ал.6, т.5 от ЗДДФЛ от източник в България са доходите от наем, които са начислени/изплатени от местни лица. На основание чл.37, ал.1, т.4 от ЗДДФЛ доходите от наем на чуждестранни лица се облагат с окончателен данък, който съгласно чл.46, ал.1 от същия е 10 на сто върху брутната сума на начислените/изплатени доходи.
За доходите от наем, придобити от чуждестранни лица, се подава декларация по чл.55 от ЗДДФЛ. В случаи, че платец на наема е предприятие или самоосигуряващо се лице, същото удържа окончателния данък за начислените/изплатени доходи и подава декларацията по ал.1 на чл.55 от закона. Когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка, т.е. когатонаемателя е физическо лице, декларацията се подава от лицето, придобило дохода, т.е. наемодателя. /ал.2 на чл.55 от закона/.
В данъчната декларация се посочват данни за платеца на дохода, независимо от кого е подадена декларацията /ал.3 на чл.55 ЗДДФЛ/. Образецът на декларацията по чл.55 от ЗДДФЛ, одобрен от министъра на финансите, е публикуван в страницата на НАП на интернет адрес:www.nap.bg
Съгласно чл.56, ал.1 от ЗДДФЛ декларацията по чл.55, ал.1 се подава от наемателя /предприятие или самоосигуряващо се лице/ в срок до края на месеца, следващ тримесечието на внасяне на данъка. В случай, че декларацията се подава от лицето, придобило дохода, тогава срока за внасяне на данъка и срока за подаване на декларацията по чл.55 е до 15-то число на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода /чл.56, ал.2 във връзка с чл.67, ал.1 от ЗДДФЛ/.
На основание чл.58, ал.1 от ЗДДФЛ по искане на чуждестранното физическо лице се издава удостоверение по образец за платения данък по този закон.
Предвид гореизложеното, чуждестранното физическо лице е данъчно задължено само за доходите си от Република България и не следва да декларира доходите си от източници извън България. Когато чуждестранно физическо лице има доходи от източник в страната, обложени с окончателен данък по чл.37, ал.1, т.4 от ЗДДФЛ, за тези доходи лицето няма да подава годишна данъчна декларация по чл.50 от с.з. /чл.52, т.4 от ЗДДФЛ/.
Ако според критериите на чл.4 от ЗДДФЛ физическото лице се определи като местно лице, тогава същото е задължено да декларира доходите си от източници в България и от чужбина при спазване на правилата, регламентирани в чл.50 от с.з. чрез подаване на годишна данъчна декларация за 2009г. /образец 2001а/ в срок до 30.04.2010г. /чл.53, ал.1 от ЗДДФЛ/. В тези случаи декларация по чл.55 от ЗДДФЛ не се подава.

Оценете статията

Вашият коментар