деклариране на средства от дарителска кампания за изграждане на паметник съгласно Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ)

3_259/11.02.2020 г.

ЗДДФЛ, чл. 12;
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 2;
ЗДДФЛ, чл. 50а;
ЗДДФЛ, чл. 52, ал. 1, т. 3

Относно: деклариране на средства от дарителска кампания за изграждане на паметник съгласно Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ)

Съгласно изложеното в запитването, в гр. Т е създаден Инициативен комитет за изграждане паметник на Васил Левски. В състава на този комитет участват 14 члена, като комитетът не е регистриран като сдружение. Посочва се, че с протокол от м.01.2020 г. от проведено заседание на инициативния комитет са взети следните решения по отношение на изграждането на паметника: След проведен избор между всички членове, са определени представители, които ще представляват комитета във взаимоотношенията с трети лица – В. А. и Ц. С., като за валидни ще се приемат действията, извършени от двамата представители заедно. Освен това е взето решение за откриването на банкова сметка за започване на дарителска кампания, считано от …02.2020 г. За изпълнението на тези две решения е предвидено да бъде открита набирателна/дарителска банкова сметка на името на двете физически лица, като постъпилите дарения по тази сметка ще бъдат използвани единствено за покриване на разходите по изграждането на паметника.
Във връзка с горното се поставя въпросът следва ли средствата от дарителската кампания, набрани по сметката на името на упълномощените лица, да се декларират пред НАП като доходи на физическите лица?

При така изложената фактическа обстановка, с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ (обн.ДВ бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 101/2019 г.) е изразено следното становище:
Дарението като правна сделка е уредено нормативно в чл. 225 – 227 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). То е договор, по силата на който дарителят преотстъпва веднага и безвъзмездно имуществено право на надарения, а той го приема. Дарението е едностранен договор, като същинско задължение възниква само за дарителя- да прехвърли свое имуществено право. Съществено при дарението е, че то е безвъзмезден договор. Отсъствието на насрещен еквивалент е характерна особеност, която отличава дарението от търговската сделка. С оглед разпоредбите на ЗДДФЛ и ЗЗД като доказателство за действителността на дарението могат да послужат: договор за дарение; протокол; други доказателства, документиращи целите и условията на дарението, както и неговото предаване/приемане. В случая такова доказателство ще бъде постъпване на сумата по дарителската банкова сметка.
Разпоредбата на чл. 12 от ЗДДФЛ определя, че облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
С нормата на чл. 13 от ЗДДФЛ са регламентирани необлагаемите доходи. Съгласно чл. 13, ал. 2 от закона не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт.
Видно от посочените норми в ЗДДФЛ, получени суми в резултат от дарение не се смятат за доход и не подлежат на облагане по реда на същия закон. На основание чл.52, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само необлагаеми доходи, в т.ч. получено имущество по дарение.
Съгласно чл. 50а от ЗДДФЛ (нов – ДВ, бр. 97 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.) местните физически лица могат да декларират в годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ придобитите през годината доходи по чл. 13 от същия закон, полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт. Ако лицето желае да декларира придобитите доходи чрез дарение, същото следва да попълни Приложение №13 (образец 2013) на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
В случай, че събраните средства няма да се изразходват за благотворителна инициатива, същите могат да имат различно данъчно третиране.
От гореизложеното следва, че средствата получени по дарителската сметка, с цел изграждане на паметник на Васил Левски, няма да представляват облагаем доход съгласно ЗДДФЛ, за физическите лица титуляри на сметката.

Оценете статията

Вашият коментар