дейността на предприятието.

2_2830/13.11.2008г.
ЗДДС: чл. 68, чл. 69, ал. 1 и чл.70
ЗКПО : чл. 10, ал.6; чл. 204, ал. 3
Отправeноеписмено запитванесвързано с приложението наЗакона за данък добавена стойност / ЗДДС/ и Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/.
Според фактите описани взапитването управляваното от Вас дружество произвежда облекла на ишлеме. През 2008г. придобива приусловията на договор зализинг лек автомобилМерцедес 6 + 1 места.
В запитването сапоставени въпросите:
1. Има ли дружествотоправо на данъчен кредитпо ЗДДС за закупеният автомобил,заразходите свързани с поддръжката, експлоатациятаи ремонта му,ако същият се използва само за управленска дейност?
2. Необходимо ли еда се издават пътни листи . Признават ли се данъчни амортизации за този автомобил?
3.Налице ли е легално определение на понятието „управленска дейност” и в кой нормативен акт се съдържа.?
При така изложенатав запитването фактическа обстановка и съобразно относиматанормативна уредба изразявам следното становище:
Правото на приспадане на данъчен кредит и доставкитес право на данъчен кредит са регламентирани в разпоредбите на чл. 68 и чл. 69 от ЗДДС.Ограничениятана правото наприспаданена данъчен кредитса изброени в нормата на чл. 70 от с.з.
В случаите, когатое придобит автомобил, който не е „лек автомобил” по см. на т.18 от§ 1 на ДР на ЗДДС, ограниченията на правото на данъчен кредит са свързани с обстоятелствата посочени в т. т. 1-3 и т. 6на чл. 70 от ЗДДСкакто следва:
1. Стоките и услугите са предназначениза извършване на освободенидоставки по глава четвърта от закона;
2. Стоките и услугите са предназначениза извършване набезвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическатадейност на лицето;
3. Стокитеили услугите са предназначени за представителниили развлекателни цели.
6.Стоките са отнети в полза на държавата.
Вдействащата нормативна уредба/ ЗДДС и ЗКПО /не се съдържа легално определение на понятието „управленска дейност”Същото следва да бъде тълкувано в общо приетият смисъл като дейностна управителните органи свързана с организация, контрол и вземанена решения относно дейносттана предприятието.
Разглеждайкиуправленската дейносткато неразделна частот икономическата дейност на лицата,съгласно чл. 69, ал. 1от ЗДДС когато стоките и услугите се използват за целите наизвършваните от лицата облагаеми доставки, лицатаимат право на приспадане на данъка за стоките и услугите, които доставчик – регистрирано по закона лице им едоставил или начисленият при внос настоки.
В конкретният случай, за придобитиятавтомобили свързаните с него разходиотносно управленската дейност при спазване условията на чл. 71 и чл. 72 от ЗДДС, лицетоима право на данъчен кредитдоколкото автомобила не се използва за представителни и развлекателни цели по см. на чл. 62, ал. 1 от ППЗДДС, за извършване на освободени и безвъзмездни доставки и за дейностиразлични от икономическата дейност на лицето.
За да бъде доказано, че автомобила се използваединствено за управленска дейност и това подлежи на последващ контрол, то разходите за експлоатация и поддръжка на автомобила, следва да бъдат документално обосновани, включително и с издаването на пътни листи.
Заданъчни целисъгласноразпоредбите наЗКПОтези разходи се признават и когато не е издаден пътен лист по силата на чл. 10, ал. 6 от ЗКПО, касаещ документалната обоснованостна разходите, които се облагат с данък върху разходите, свързани с експлоатацията напревозни средства, когато с тях се осъществява управленска дейност по чл. 204, ал. 3 от закона.
Разходите за амортизация на закупеният автомобилопределени по реда на глава десета от ЗКПОследва да бъдат признати за данъчни цели.

Оценете статията

Вашият коментар