действия на служители на Дирекция ПАМДТ, отдел МДТ – …. при определяне на задълженията за данък върху недвижимите имоти и такса за битови отпадъци за недвижим имот, намиращ се в гр. ……….. , ул. ……

Изх. №94-В-105
Дата: 03.06.2009 год.
ЗМДТ, чл. 14, ал. 1;
ЗМДТ, чл. 25, ал. 2.
В отговор на поставените въпроси относно действия на служители на Дирекция „ПАМДТ“, отдел „МДТ“ – …. при определяне на задълженията за данък върху недвижимите имоти и такса за битови отпадъци за недвижим имот, намиращ се в гр. ……….. , ул. ………….№ …. , изразяваме следното становище:
След преминаване на администрирането на местните данъци и такси върху общините по силата на закон от началото на 2006 г. органите по приходите на НАП нямат никакви правомощия, изпълнителни или контролни, по администрирането на местните публични вземания. В компетентност на изпълнителния директор на НАП е възложено единствено издаването на методологически указания по прилагането на ЗМДТ /чл. 4, ал. 6 ЗМДТ/, с които се цели постигане на единно прилагане на данъчния закон от администриращите органи на различните общини.
Поради тази причина изпращаме Вашето заявление на Директора на Дирекция „ПАМДТ“ в Столична община, за проверка и предприемане на действия по компетентност. По въпросите от методологичен характер, които поставяте, изразяваме следното становище:
относно подаването на една декларация и образуването на една партида за един имот
Правилото относно декларирането и следователно относно образуването на партиди на недвижимите имоти е, че за един имот следва да е подадена само една декларация. В образеца на декларация по чл. 14, ал. 1 ЗМДТ за притежаван недвижим имот, одобрен от министъра на финансите, в т. 5 /таблица 1/ деклараторът посочва всички съсобственици и притежаваните от тях идеални части /таблица 4/. В противен случай, ако всеки от съсобствениците на един имот подава отделна декларация, биха се образували няколко партиди за същия имот, като по всяка партида се начисляват задължения на всяко от задължените лица /ако са посочени всички съсобственици/ и се генерират съобщения от всяка партида. Освен това при издаване на удостоверение за данъчна оценка на определен имот на основание чл. 264, ал. 1 ДОПК /което се представя при прехвърляне на имот/ в удостоверението следва да бъдат вписани всички съсобственици и наличието на задължения за имота на всеки един от тях. Това изискване не може да бъде спазено, ако различните съсобственици се облагат по различни партиди. Допустимо е, все пак, но в изключителни случаи, за един имот да бъде подадена повече от една декларация, но само при съсобственици, които са в чужбина, не се знаят идентификационни им данни и др. В крайна сметка не разбираме, г-н ……….., с какво са накърнени Вашите права на данъчнозадьлжено лице, при условие, че в единствената декларация са посочени вярно всички характеристики на имота и са определени правилно задълженията Ви. Наличието на гараж, разбира се, трябва да се декларира, доколкото на облагане подлежат всички сгради, т.е. постройки, трайно прикрепени съм земята. Ако „барака“ наричате лека дървена постройка, то тя не подлежи на облагане, ако не е прикрепена солидно към земята.
относно облекчението за „основно жилище”
В чл. 25, ал. 2 от Закона за местните данъци и такси е предвидено съществено облекчение по отношение на данъка върху недвижимите имоти за „основно жилище“. Според този текст данъкът се дължи със 50 % намаление.
Легално определение на понятието “основно жилище“ е дадено в § 1, т. 2 от Допълнителната разпоредба на закона. “Основно жилище“ е имотът, който служи за задоволяване на жилищните нужди на гражданина и членовете на неговото семейство през преобладаващата част от годината.
Ако едно лице притежава повече от едно жилище, данъчно облекчение за „основно жилище“ за определена година може да се ползва само за едно от притежаваните жилища. Не се ползва облекчение за “основно жилище“ и по отношение на единственото притежавано от едно лице жилище, ако не са изпълнени законовите изисквания по § 1, т. 2 от ДР на ЗМДТ, т.е. лицето не обитава жилището през преобладаващата част от годината.
Приложение към екземпляра за Столична община: заявление – сигнал с вх. № 94-В-105 от 07.04.09 г.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар