Изх. № М-94-Б-2
Дата: 28.02.2018 год.
Приложение № 4 към ЗМДТ, т. 34
ОТНОСНО: дължимост на патентен данък по Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ за стопанисване на фитнес зала
В Централно управление на Националната агенция за приходите е постъпило Ваше писмо с вх. №М-94-Б-2 от 03.01.2018 г., в което е изложена следната фактическа обстановка:
Вие сте лице с установени по съответния ред увреждания над 50 на сто и имате намерение да се регистрирате като едноличен търговец за търговска дейност, попадаща в обхвата на т. 34 от Приложение № 4 ЗМДТ – за фитнес центрове и спортни зали. Данъкът за тази дейност се определя според местонахождението на обекта в размер от 1.50 до 4 лв. за 1 кв. м и от 300 до 840 лв. за един фитнес уред.
Имате намерение да стопанисвате зали за спортни мероприятия, включително – уроци по танци, занимания по бойни изкуства, спортни практики – йога, тай-чи, и др. Не предвиждате ползване на фитнес уреди. Всички видове спортни занимания в залите ще се осъществяват от самостоятелни клубове чрез техни представители – треньори и хореографи.
Според изложеното в писмото дейността на търговеца ще се изразява в осигуряване ползването на залите чрез сключване на договори за наем, спонсорство, съвместна дейност с техните собственици и оператори. Като едноличен търговец с личен труд ще осигурявате поддържането и почистването на залите, снабдяване с консумативи, заплащане на разноски, дребни текущи ремонти, осигуряване на почасов достъп. Според изложеното от Вас мнение „под „спортни зали“ и „фитнес уреди“ данъчната практика няма предвид отдаване под наем, а експлоатация на зали и уреди, което според Закона за задълженията и договорите (ЗДДФЛ) все пак е наем на вещи“. В тази връзка поставяте следния въпрос:
Какво следва да бъде фактурирано на ползвателите на залите като основание за сделката /стоки, услуга/, например „ползване на зала за три часа“ и или друго?
С оглед на описаната фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба изразявам следното становище по зададения въпрос:
Считам, че това как следва да бъде формулирано основанието за плащане във фактурите, издавани на ползвателите на залите, има второстепенен характер. По-важен е въпросът дали дейността, която ще извършвате, представлява патентна дейност и подлежи ли на облагане с данък по ЗМДТ. Според изложеното във Вашето писмо дейността ще се изразява в осигуряване ползването на залите чрез сключване на договори за наем, спонсорство, съвместна дейност с техните собствениците и оператори. Като едноличен търговец ще се занимавате с поддържането и почистването на залите, снабдяване с консумативи, заплащане на разноски, дребни текущи ремонти, осигуряване на почасов достъп.
Патентната дейност, уредена в т. 34 от Приложение № 4 към глава втора на ЗМДТ, се състои в ползване на фитнес и спортни зали и уреди според предназначението им – за спортна, спортно-развлекателна и тренировъчна дейност. Във Вашия случай спортната дейност ще се извършва от клубове чрез техни представители – треньори и хореографи, а вие ще поддържате и предоставяте ползването на тези зали на съответните клубове. В тази връзка считам, че извършваната от Вас дейност, тъй като не се изразява непосредствено в спортни занимания, не е патентна дейност и не подлежи на облагане по ЗМДТ, а по общия ред на ЗДДФЛ.
Във фактурите, издавани на ползвателите на зали, като основание за плащане следва да се посочи договорът, който регулира взаимоотношенията с ползвателя – напр. наем, ползване и др.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/АЛ. ГЕОРГИЕВ/