доходи по чл. 12, ал.5, т.4 от ЗКПО – възнаграждения за технически уелуги.

Изх. № 24-34-353
Дата: 01.02.2008 г.
Относно: доходи по чл. 12, ал.5, т.4 от ЗКПО – възнаграждения за технически уелуги.
По повод Ваше писмено запитване с вх.№ 24-34-353/ 20.04.2007 г. по описа нана Националната агенция за приходите. Ви уведомявам следното:
Описана е следната фактическа обстановка: фирмата е собственик на категоризиран хотел. Във връзка с основната дейност – хотелиерство, дружеството сключва договори с чуждестранни туроператори и чуждестранни фирми, специализирани в управлението на хотели, които включват клаузи за възнаграждение за представяне па хотела на туристическите борси, в които участват и публикации в техните рекламни брошури. За тези публикации и представяне дружеството получава фактури.
Поставен е следния въпрос: как следва да се третира възнаграждението — рекламна услуга или техническа услуга. Дължи ли се данък при източника по чл.195 върху доходите, определени в чл. 12, ал.5, т.4 като възнаграждения за технически услуги съгласно ЗКПО?
Доходите от източник в страната, посочени в чл. 12, ал.5 от ЗКПО, на чуждестранни юридически лица, когато не са реализирани чрез място на стопанска дейност в страната, подлежат на облагане с данък при източника.
По смисъла на ЗКПО „възнаграждения за технически услуги“ са плащанията с източник Република България за монтаж или инсталиране на материални активи, както и всякакви услуги от консултантско естество и маркетингови проучвания, извършени от чуждестранно лице.
Законът дефинира и „разходи за реклама“ – разходите за популяризиране на стоки и услуги, включително подаръци, които носят търговското наименование или търговската марка на данъчно задълженото лице, в рамките на обичайното за извършваната от лицето дейност. Този вид доход не е обект на облагане с данък при източника.
При квалифицирането на дохода е необходимо да се има предвид, че наименованието на един договор не е определящо, а следва да се търси действителната воля на страните и естеството на извършената услуга.
Възнаграждението за реклама, за публикуване на реклами в списания, рекламни брошури и др. подобни издания не е доход, облагаем с данък при източника по чл. 195 от ЗКПО.
В случай, че чуждестранната фирма оказва услуги, с елементи на консултации, препоръки, относно дейността, в т.ч. и рекламните кампании на хотела или маркетингови проучвания, начислените суми за възнаграждението са доход от възнаграждения за технически услуги и подлежат на облагане с данък при източника по реда на чл. 195 от ЗКПО.
Ако дружеството използва информация, отнасяща се до търговски опит (в областта на хотелиерството, рекламата), плащанията за използването или за правото за използване па тази информация на чуждестранните фирми представлява! доход от „авторски и лицензионни възнаграждения“ по смисъла на § 1. т.8 от ДР на ЗКПО, който е обект на облагане по чл.195 във връзка с чл.12, ал.5, т.З от закона.
1
Следва да се има предвид и разпоредбата на чл.13 от ЗКПО. Когато се реализира доход, облагаем при източника по ЗКПО, от чуждестранно лице, местно на държава, с която имаме действаща Спогодба за избягване на двойно данъчно облагане (СИДДО) и тя съдържа разпоредби, различни от разпоредбите на ЗКПО. прилагат се разпоредбите на спогодбата. Процедурата за прилагане на СИДДО е уредена в глава шестнадесета, раздел трети, чл. 135 и сл. от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//

Оценете статията

Вашият коментар