доказателственото значение на данните от скици от кадастрални карти, изработени в цифров вид, в хипотезите на различия в площта на недвижими имоти между кадастралните скици и нотариалните актове, Ви и

Изх. № 08-Г-2
Дата: 10.07.2008 год.
ЗМДТ, чл. 14
В отговор на поставените въпроси относно доказателственото значение на данните от скици от кадастрални карти, изработени в цифров вид, в хипотезите на различия в площта на недвижими имоти между кадастралните скици и нотариалните актове, Ви изпращаме становището на Агенцията по геодезия, картография и кадастър /писмо Изх. № 07-98 от 16.06.2008 г./, според което „актуална и с доказателствено значение е площта, определена в кадастралната карта и посочена в скицата, издадена от Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Тази площ следва да се използва при определяне на данъка върху недвижимите имоти и таксата за битови отпадъци“.
В допълнение на изразеното становище бихме желали да обърнем внимание на следното:
1.В самата кадастрална скица или в издадено за целта удостоверение е необхо-димо да се отбележи, че „няма неуредени регулационни сметки за имота“.
2.В хипотезата на разлика в площта на определен имот по нотариален акт и скица от кадастрална карта, при която площта на имота по кадастралната скица е с повече от 10 % по-голяма от тази по нотариалния акт, широко разпространена практика сред нотариусите е да се изисква представянето на нов нотариален акт за разликата в площта, тъй като за нея собственикът на имота няма титул за собственост. Тази практика е съобразена с чл. 210, ал. 2 от Закона за задълженията и договорите, който предоставя определени права на купувача и продавача, включително право да развалят договора, при продажба на недвижим имот, когато посочената в договора площ на имота се оказва по-малка или по-голяма с повече от 10 % от действителната площ.Независимо, че пред администриращите общински органи не се изповядват сделки, нашето мнение е , че в тези случаи също следва да се изисква представянето на нов нотариален акт за разликата в площта.
3.Тъй като във всички тези случаи разликата между площта на определен имот по кадастрална скица и нотариален акт се дължи на по-точното цифрово измерване, т.е.площта на имота реално не се е променила,би следвало задълженията за данък и такса за битови отпадъци да се преизчислят за минали данъчни периоди.
Когато едно лице е придобило недвижим имот, който не е декларирало в срока по чл. 14 ЗМДТ, на лицето се изпраща покана да декларира имота в определен срок и заплати задълженията. Ако и след тази покана лицето не подаде декларация, администриращите органи следва да определят задълженията на лицето за имота по реда на чл. 122 ДОПК, регламентиращ производствата на ревизии при особени случаи.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар