Документална обоснованост на извършвани доставки

3_1728/13.06.2011г.
ЗДДС, чл. 7, ал. 1;
ЗДДС, 79, ал. 10 и ал. 11;
ППЗДДС, чл. 45;
ППЗДДС, чл. 46;
Относно: Документална обоснованост на извършвани доставки
Съгласно изложеното в запитването дружество предстои да сключи договор с азиатска фирма, която ще доставя стоки, които след обмитяване и заплащане на съответните митни сборове и ДДС, ще се подлагат на допълнителна обработка. След това стоките ще бъдат продавани на клиенти от други страни от ЕС (ВОД). Условието на азиатския доставчик е плащането на стоките от третите фирми от други страни на ЕС (съгласно издадена от дружеството фактура) да е директно към тях, т.е. дружеството няма да заплаща получената стока и няма да получи плащане за продадената стока. Разликата между покупната (съгласно документи от доставчика и митническа декларация) и продажната цена (съгласно издадена от дружеството фактура, включваща покупната цена на стоката, направените разходи и печалбата), ще бъде възстановявана от азиатската фирма чрез банков превод. В допълнителен телефонен разговор е уточнено, че при вноса се придобива собственост върху внесените стоки и че вносът не се осъществява под митнически режим – активно усъвършенстване.
Във връзка с гореизложеното се поставя въпроса какви документи да се съставят и как те да бъдат оформени, за да се документира разплащанията между страните?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДС /обн. ДВ бр.63 от 4 Август 2006г., последно изм. ДВ бр.19 от 8 Март 2011г./ и Правилник за прилагане на закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС, обн. ДВ бр.76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ бр.10 от 1 Февруари 2011г./ изразяваме следното становище:
Режимът на вътреобщностните доставки (ВОД) и вътреобщностните придобивания (ВОП) се характеризира с нулева ставка на облагаемите доставки при доставчика и право на данъчен кредит при общите условия на закона по отношение на стоките, използвани за извършване на облагаемите ВОД, съответно с начисляване на ДДС със стандартната ставка на държавата членка при получателя за извършения ВОП и правото на данъчен кредит при общите условия на съответния закон.
ВОД съгласно чл. 7, ал. 1 от ЗДДС е налице при доставката на стоки, транспортирани от или за сметка на доставчика – регистрирано по този закон лице, или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, когато получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Следователно, за да е приложим този режим за дадена доставка на стоки следва да са налице кумулативно следните условия:
1. доставчикът е регистрирано по ЗДДС лице на територията на страната към датата на данъчното събитие. Изключение правят регистрираните лица на основание чл.97а, чл. 99 и
чл. 100, ал. 2 от ЗДДС.
2. получателят е регистрирано лице за целите на ДДС в друга държава членка към датата на данъчното събитие.
3. предмет на доставката са стоки по смисъла на чл. 5 от ЗДДС.
4. възмездност на доставката – определението на възмездност на доставката следва да се изведе по аргумент на противното на § 1, т. 8 от ДР на ЗДДС.
5. транспортиране на стоките от територията на страната до територията на друга държава членка. ВОД е налице, както когато транспортът се осъществява от или за сметка на доставчика, така и когато същият е от или за сметка на получателя.
Следва да се посочи, че стоките трябва задължително да бъдат изпратени и транспортът на същите да започва от територията на страната и да завършва на територията на друга държава членка.
Необходимо е да се има предвид, че документите за доказване на ВОД са регламентирани в чл. 45 от ППЗДДС, като при неснабдяване с тях до изтичането на календарния месец, следващ календарния месец, през който данъка по доставката е станал изискуем съгласно чл. 46 от ППЗДДС, следва да бъде начислен ДДС в размер на 20 на сто.
Тъй като режимът на ВОД е изключение от общия режим на доставките, които като правило се облагат със стандартна ставка в държавата членка на доставчика, доказването на вътреобщностния характер на доставката е в тежест на доставчика. Органът по приходите, при наличие на представени от доставчика доказателства, визирани в чл. 45 от ППЗДДС, може да оспорва същите, като докаже тяхната недостоверност.
Следва да се отбележи, че възмездността на доставката е едно от задължителните условия за третирането й като вътреобщностна такава. Разясняване на начина на оформяне на отношенията между страните обаче не е в правомощията на НАП, разписани в чл. 3 от Закона за Националната агенция за приходите. В случай, че се представят достатъчно доказателства, че доставката е договорена като възмездна, не са налице основания за определяне на данъчния режим на доставката като такава с място на изпълнение на територията на страната, със съответния данъчен ефект от това. Следва да се приеме, че са налице достатъчно доказателства за възмездния характер на доставката, когато освен договор, съответно разменена търговска кореспонденция, в които е уговорена цена за доставката, доставчикът представи документация, от която да е видно, че е предприел необходимите действия, за да събере вземането си. Следователно дружеството като доставчик следва да разполага с необходими документи, удостоверяващи, че ВОД е договорена като възмездна, както и получаването на плащане във връзка с нея, за което са налице уговорки с доставчика.
При положение, че по доставката няма плащане и не се представят достатъчно доказателства за договорено такова, доставката следва да се третира като безвъзмездна. В такъв случай, ако лицето е приспаднало изцяло или частично данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки и впоследствие със същите тези стоки е извършило безвъзмездна вътреобщностна доставка, следва да се приложи разпоредбата на чл. 79, ал. 10 от ЗДДС, съгласно която регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки и впоследствие извърши с тези стоки безвъзмездна вътреобщностна доставка, дължи данък в размер на ползвания данъчен кредит. Съгласно ал. 11 на същия текст от ЗДДС корекцията на ползвания данъчен кредит се извършва в данъчния период, през който данъкът за възмездната вътреобщностна доставка е станал изискуем.
Допълнителни разяснения относно горепосочения данъчен режим са дадени в писмо изх.№ 24-00-27 от 21.04.2007 г. на изпълнителния директор на НАП, което може да се намерите на страницата на НАП на електронен адрес www.nap.bg.

Оценете статията

Вашият коментар