документиране на неустойки предвидени за закъснение при извършване на плащане по договори за наеми, съгласно изискванията на чл. 84 от ППЗДДС и чл. 25, ал. 1 от Наредба № Н-18 /2006 год.

Изх. №24-34-583
Дата: 11.04.2008 год.
относно: документиране на неустойки предвидени за закъснение при извършване на плащане по договори за наеми, съгласно изискванията на чл. 84 от ППЗДДС и чл. 25, ал. 1 от Наредба № Н-18 /2006 год.
В постъпило писмо в ЦУ на НАП, с вх. № 24-34-583/04.07.2007 г. е посочено, че при сключване на договори за наем с Ваши клиенти е предвидена неустойка за закъснение при извършване на плащането. Въпросите Ви са:
Как следва да се документират получените плащания за неустойките по горепосочените договори?
Достатъчно ли е използвания документ да съдържа реквизитите посочени в разпоредбата на чл. 7 от Закона за счетоводството (ЗСч)?
Необходимо ли е получените плащания по неустойки за забава да се отразява по касов апарат?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно чл. 84 от ППЗДДС за документирането на неустойките и лихвите с обезщетителен характер не се издава данъчен документ, а същите се документират с издаване на документ, удостоверяващ плащането им.
Един от основните принципи при осъществяване на счетоводството е принципът на документалната обоснованост. Съгласно чл. 4, ал. З от ЗСч предприятията осъществяват счетоводството на основата на документалната обоснованост на стопанските операции и факти, като спазват изискванията за съставянето на документите съгласно действащото законодателство.
В този смисъл всеки документ, съдържащ предвидените в чл. 7, ал.1 от ЗСч задължителни реквизити, се счита за първичен документ, респективно основание за осчетоводяване на разходи.
В настоящия случай фирма „……………….“ ЕАД може да документира неустойките за забава чрез издаване на първичен счетоводен документ за извършеното плащане, отговарящ на изискванията на Закона за счетоводството.
Съгласно чл.118, ал. 1 от ЗДДС всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки в търговски обект чрез издаване на касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ. Фискалната касова бележка (фискалният бон) е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства,
издаден от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип, за което е заверено свидетелство за регистрация. Фискална касова бележка (фискален бон) е и касовата бележка (системен бон), издадена от одобрена за съответния търговски обект интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност. Прилагането на чл. 118 както и условията, редът и начинът за одобряване на типа, за отмяна на типа, за въвеждане/извеждане във/от експлоатация, регистрация, отчитане и сервизно обслужване, експертизите и контролът на фискалните устройства (електронни касови апарати с фискална памет, фискални принтери и електронни системи с фискална памет за продажба на течни горива), техническите и функционалните изисквания към тях, редът и начинът за издаване на фискални касови бележки, както и минималните реквизити на фискалните касови бележки се определят с наредба на министъра на финансите.
Наредба № Н-18 от 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства определят редът и начинът за издаване на фискални касови бележки, както и минималните реквизити на фискалните касови бележки.
Разпоредбата на чл. З, ал. 1 от наредбата задължава всяко лице да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, освен когато плащането се извършва по банков път.
Дейностите, респективно лицата освободени от задължението за документиране на продажбите си чрез касови бележки от фискално устройство са изброени в чл. 4 и чл. 5 от Наредба № Н-18/2006 г.
Съгласно чл. 25, ал. 1 от наредбата независимо от документирането с първичен счетоводен документ лицата задължени да използват фискално устройства издават фискална касова бележка за всяка продажба с изключение на случаите, когато плащането е по банков път.
Предвид гореизложеното, независимо от документирането с първичен счетоводен документ постъпването на суми от неустойки следва да се регистрира и чрез издаване на фискална касова бележка, за всяко извършено плащане с изключение на случаите, когато плащането е по банков път.
В конкретния случай за извършваната от Вас услуга „отдаване под наем“ по договор е предвидена неустойка при закъснение в плащанията. Следователно при закъснение на плащането от страна на клиента издадената фискална касова бележка трябва да отразява общата платена от клиента сума, в т.ч. и платената неустойка.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар