допълнително възнаграждение за постигнати резултати, изплащани на педагогическия персонал в звената от системата на народната просвета.

Изх. № 94-И-499
Дата:27.11.2015 год.
КСО,чл. 5, ал. 4;
КСО, чл. 6, ал. 2;
НЕВД, чл. 3, ал. 1;
Наредба № Н-8, чл. 2, ал. 4;
Наредба № Н-8, чл. 6а.
Относно: допълнително възнаграждение за постигнати резултати, изплащани на педагогическия персонал в звената от системата на народната просвета.
По повод Ваше писмено запитване, постъпило в ЦУ на НАП и заведено с вх. № 94-И-499 от 2015 г., Ви уведомявам за следното:
С чл. 12 от Наредба № 1 от 4 януари 2010 г. за работните заплати на персонала в звената на народната просвета се регламентира изплащането на допълнително трудово възнаграждение за постигнати резултати през учебната година. Съгласно ал. 3 на чл. 12 от същата наредба резултатите от труда на педагогическия персонал се оценяват след приключване на учебната година, но не по-късно от 15 октомври.
Поставяте следните въпроси:
1. Следва ли това допълнително трудово възнаграждение (така нареченото „диференцирано заплащане“) да се разпредели за 12 месеца назад, тъй като съгласно чл. 92 от Правилника на приложение на Закона за народната просвета учебната година е с продължителност 12 месеца и започва на 15 септември, а в спортните училища – на 1 септември, т. е. за месеците, през които е положен труда?
2. Трябва ли да се подадат коригиращи декларации образец №1 за периода, като се има предвид, че корекции за 2014 г. след 30.04.2015 г. се правят само с разрешение на НАП и НОИ ?
С оглед относимите нормативни разпоредби и изложената фактическа обстановка, изразяваме следното становище:
Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност (чл. 6, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване(КСО)).
Разпоредбите на КСО, по отношение елементите на осигурителния доход, са определени в Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ).
Съгласно чл. 3, ал. 1 от наредбата осигурителният доход включва всички доходи и възнаграждения, включително възнагражденията по чл. 40, ал. 5 от КСО и други доходи от трудова дейност на осигурения през календарната година, и не може да бъде по-голям от сбора на максималния месечен осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година поотделно за всеки един от месеците на годината. С изречение последно от разпоредбата е регламентирано, че възнагражденията, отнасящи се за положен труд за минало време, се разпределят за отработените дни, през които трудът е положен.
Следователно, възнаграждението за допълнително материално стимулиране, изплатено по реда на чл. 12 от Наредба №1, формира осигурителен доход, отнасящ се за месеците, в които е полаган трудът, и не може да бъде по-голям от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година. В случая, допълнителното трудово възнаграждение за постигнати резултати се отнася за положения труд за периода от 15.09.2014 г. до 14.09.2015 г.
На основание чл. 5, ал. 4 от КСО осигурителите представят данни (декларации) за:
– осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ (ГВРС), дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване (чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО);
– сумите за дължими осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “ГВРС“ и данъка по ЗДДФЛ (чл. 5, ал. 4, т. 2 от КСО).
Съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване и съхраняване на тези декларации са определени в Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. (чл. 5, ал. 6 от КСО).
Съгласно чл. 2, ал. 4 от наредбата всяко от декларираните месечни задължения за задължителни осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, здравното осигуряване и вноски за фонд “ГВРС“ с декларация образец № 6 трябва да бъде равно на изчислените задължителни осигурителни вноски и/или вноските за фонд “ГВРС“ от подадените декларация/и образец № 1.
В разпоредбата на чл. 6а е предвидена възможност за коригиране /заличаване на декларации образец № 1 и образец № 6. Съгласно чл. 6а, ал. 12 от наредбата, когато подадените декларации образец № 1 за коригиране на данни водят до увеличаване на изчислените осигурителни вноски и/или вноските за фонд “ГВРС“, осигурителите подават едновременно и декларация образец № 6 за увеличаване размера на декларираното задължение, така че да се запази равенството по чл. 2, ал. 4.
С оглед изложеното и във връзка с конкретната фактическа обстановка, е необходимо да коригирате подадените от Вас данни за съответните месеци на учебната 2014/2015 г. с декларации образец № 1, съответно, да подадете нови декларации образец № 6, само за увеличения размер на задължението по месеци, при спазване изискванията на чл. 2, ал. 4 и чл. 6а от Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. и разрешение на НАП или НОИ във връзка с възложените им дейности.
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар