ДОПК, чл.133,ДОПК, чл.134,ЗДДС, чл.116, aл. 3

2_1534/10.10.2012г.
ЗДДС чл.116, ал. 3
ДОПК чл.133 и чл.134
В запитване сте изложили следната фактическа обстановка:
Основната дейност на фирмата Ви е разработка на софтуер и консултантски услуги. При извършване на услуги на фирми от Европейската общност, които притежават валиден ДДС номер, мястото на сделката се определя съгласно чл.21, ал.2 от ЗДДС, при което във фактурата не се начислява ДДС, а получателят извършва самоначисляване според действащите закони.
На свой клиент от Германия, който не е предоставил ДДС номер, дружеството Ви е издало фактура с място на изпълнение на територията на България и съответно е начисляван 20% ДДС. След ревизия, клиента от Германия е получил указания от съответната данъчна служба в Хамбург, че като подразделение на XYHamburg е задължен да използва данъчен номер DE 12345678. Клиентът Ви е предоставил указания ДДС номер и искане за корекция на издадените до момента фактури.
В резултат на подаденото от страна на клиента искане и на основание чл.116, ал.3 от ЗДДС, фирмата е издала протокол за анулиране на издадените фактури и нови коригиращи фактури. При извършена ревизия на Вашето дружеството е изпратено запитване до Централното звено на Германия, на което се получава отговор, че такова използване на ДДС номера наXY Hamburg е неправилно. На основание на този отговор, ревизиращият орган прави заключение, че фактурите са неправилно анулирани и не приема издадените протоколи. Ревизионният акт не дава указание какво е необходимо да направи данъчнозадълженото лице за отстраняване на тази некоректност.
В тази връзка сте задали следните въпроси:
Как следва да се коригират неправилно издадените протоколи по чл.116, ал.3 и съответните коригиращи фактури? Необходимо ли е документите, които ще бъдат издадени във връзка с тази корекция да бъдат подписани от двете страни?
След направена служебна справка се установи, че ревизионният акт, с които са направени гореизложените констатации е влязъл в сила, без да е обжалван от Вас по съдебен ред.С ревизионния акт са установени Вашите задължения за данък добавена стойност за периода от 01.01.2010 г. до 31.09.2011 г..Редът , по който могат да бъдат изменени задълженията, установени с влязъл в сила ревизионен акти основанията за изменението им са посочени в разпоредбите на чл.133 и чл.134 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар