ДОПК, чл.32

ОТНОСНО: Данъчни и осигурителни задължения във връзка с изплатени суми от ДФ Земеделие съгласно „Схема на държавна помощ за компенсиране разходите на земеделските стопани“.
Във връзка с препратено ни по компетентност от дирекция ОДОП …., Ваше писмено запитване вх. № 07-00-51/20.03.2017 г. изразявам следното становище:
Излагате следната фактическа обстановка:
Ветеринарен лекар сте – свободна професия и самоосигураващо се лице. Всяка година сключвате договор с БАБХ за изпълнение на държавна профилактична програма по животните. Тази дейност Ви се заплаща от ДФ Земеделие. Всяка година подавате ГДД и облагате с данък и осигуровки изплатените средства. НОИ …… Ви е указал, че върху сумите изплатени от ДФ Земеделие осигурителни задължения не се дължат и отказва да Ви завери осигурителната книжка.
Задавате въпроса: Изплатените суми само с данък ли се облагат или за същите се дължат и осигурителни задължения?
След преглед на изложеното от Вас и относимата нормативна уредба следва да имате предвид, че изплатените суми от ДФ Земеделие съгласно „Схема на държавна помощ за компенсиране разходите на земеделските стопани“ подлежат на облагане с данък съгласно ЗДДФЛ.
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
В чл.13 от ЗДДФЛ са визирани необлагаемите доходи по този закон. Посочените от Вас изплатени суми от ДФ Земеделие като вид и характер не фигурират в необлагаемите доходи.
Eто защо, изплатената сума ще следва да се включи в облагаемия Ви доход от дейността и декларира с ГДД.
Относно прилагането на КСО и ЗЗО:
Самоосигуряващите се лица, в т.ч. упражняващите свободна професия, определят окончателен размер на месечния си осигурителен доход въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), като този доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход (чл. 6, ал. 9 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/).
На основание чл. 3, ал. 3, т. 3 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ) годишният осигурителен доход се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност от самоосигуряващите се лица през предходната година, като разлика между декларирания в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ или установения от органа по приходите при условията и по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) облагаем доход от упражняване на трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. При определяне на годишния осигурителен доход се вземат предвид:
– за самоосигуряващите се лица, регистрирани като упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност – облагаемият доход по чл. 29 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, получен от упражняване на трудовата дейност; при определяне на годишния осигурителен доход не се включват сумите, получени под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и от държавния бюджет.
Условията и редът за възлагане изпълнението на мерките по програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонозиса регламентирани в Раздел II от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД).
В чл. 46и от ЗВД е указано, че Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) изготвя програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози с национално значение, която се одобрява по реда на чл. 46з, ал. 2 (чл. 46и от ЗВД). Разходите за изпълнението на програмите по чл. 46з, 46и и чл. 118, ал. 1, включително за вземане и транспортиране на пробите, необходими за изследванията, се предоставят като държавна помощ чрез Държавен фонд “Земеделие“ с изключение на разходите за закупуване на инвитро диагностичните ветеринарномедицински средства, необходими за лабораторните изследвания, които са за сметка на акредитираните лаборатории. Държавен фонд “Земеделие“ предоставя държавната помощ по ал. 1 при условията на Закона за държавните помощи (чл. 46г, ал. 2 от ЗВД).
С оглед гореизложеното средствата, които ДФ „Земеделие“ Ви изплаща по Схемата на държавна помощ за компенсиране разходите на земеделските стопани, свързани с изпълнението намерките по Националната програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози,не представляват осигурителен доход по смисъла на Кодекса за социално осигуряване и не следва да се вземат предвид при определяне на окончателния размер на осигурителния Ви доход като самоосигуряващо се лице.

Оценете статията

Вашият коментар