ДОПК, чл.45

5_19 / 09.04.2008
ДОПК, чл. 45
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ………. ,
В писменото си запитване, постъпило в ТД на НАП, Дирекция „ОУИ” гр. София,
поставяте въпроси свързани с извършването на насрещна проверка от органите по приходите. Отговорът на всички поставени въпроси се съдържа в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Органите по приходите извършват насрещни проверки при започнало производство по реда на ДОПК и направено писмено искане за извършването й по реда на чл. 45, ал. 2 от ДОПК.
Извършването на насрещна проверка е правно регламентирано производство. Чл. 45, ал. 1 от ДОПК постановява, че насрещната проверка се извършва за установяване на отделни факти и обстоятелства, свързани с лице, което не е страна в съответното производство. При насрещната проверка не се установяват задължения и отговорности за данъци и задължителни осигурителни вноски на проверяваното лице. Едновременно с извършването на насрещната проверка, органите по приходите могат да изискват писмени обяснения от проверяваното лице. Същото е длъжно да даде исканите писмени обяснения / чл. 56 от ДОПК/.
Дирекция “ОУИ” – София 2008
страница 1от 2
Естеството на исканата информация и изисквани доказателства е различно, но се отнася до фактите и обстоятелствата от значение за производството по повод на което е поискано извършването на насрещна проверка.
За извършената проверка се съставя протокол, който съдържа реквизитите указани в чл. 50 от ДОПК. Същият се подписва от органът, който го е съставил, и от проверяваното лице, съответно от негов представител или пълномощник, член на орган на управление, работник или служител, като се отбелязва в какво качество го подписва. На проверяваното лице се предоставя екземпляр от протокола.
Проверяваното лице има право да изисква от органите по приходите, при изпълнение на правомощията им да се легитимират и да показват акта, въз основа на който се предприемат съответните действия /чл.17, ал. 1, т. 4 от ДОПК/.
Директор:
Дирекция “ОУИ” – София 2008
страница 2от 2

Оценете статията

Вашият коментар