ДОПК, чл.81, aл. 1, т. 2,ДОПК, чл.81, aл. 1, т. 3,ДОПК, чл.81, aл. 1, т. 4,НАРЕДБА Н-18, чл.29

5_ 20-00-319/24.03.2009г.
Чл.81, ал.1, т.2-4 от ДОПК
чл. 29 от Наредба № Н-18/2006г. на МФ
Фактическа обстановка: От изложеното в писмото Ви е видно, че във връзка с оптимизиране на събираемостта на лизингови вноски, застраховки и други касови плащания към „ АААА” ЕАД искате да използвате касите на регионалните дистрибутори на „ ВВВВ”.
Поставен въпрос:
Възможно ли е да се използват наличните касови апарати на регионалните дистрибутори за събиране на лизинговите вноски, застраховки и други плащания?
В чл.29 от Наредба № Н-18/2006 г. е определен реда за документиране на доставките/продажбите на стоки и услуги в случаите когато задълженото лице извършва дейност като комисионер от чуждо име и за чужда сметка или събира суми от името и за сметка на друго лице.
Разпоредбата давадва варианта за регистриране на продажбите:
1.Чрез фискално устройство на „ АААА” ЕАД. В този случай, лизинговите вноски, застраховки и други касови плащания следва да се регистрират по общия ред, чрез издаване на касова бележка за постъпващите от клиентите суми от фискалното устройство на доверителя.
2.Чрез фискално устройство собственост на регионалните дистрибутори на „ ВВВВ”. В този случай, съгласно разпоредбата на чл.29, ал.3 от Наредба № Н-18/2006 г., фискалното устройство следва дасе програмира така, че сумите да се отчитат като продажби в отделен департамент, който департамент е с името на „ АААА” ЕАД. В дневния отчет на „ ВВВВ” ще се съдържа и оборота на доверителя – „ АААА” ЕАД.Съгласно регламента на чл.29, ал.4 от Наредбата, в книгата за дневни финансови отчети на страницата за последния ден от месеца, следва да се сумират дневните финансови отчети на доверителя и да се впише натрупания от продажбите за месеца оборотв департамента на „ АААА” ЕАД.
Следва да Ви обърнем внимание, изхождайки от принципа за документална обоснованост на стопанските и счетоводни операции, че във Ваша тежест ще остава доказването на регистрирания чрез ЕКАФП оборот и този отразен в счетоводството на предприятието чрез сключен писмен договор или друг писмен документ между двете страни, в който да са отразени изложените от Вас обстоятелства.
Уведомяваме Ви, че съгласно чл.85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и в съответствие с разпоредбите на чл.3, ал.1, т.1 от Закона за Националната агенция за приходите в кореспонденцията си с Националната агенция за приходите сте длъжни да посочвате Вашата идентификация чрез данните посочени вчл. 81, ал. 1, т. 2 – 4 от ДОПК – име и ЕГН/ЛНЧ, съответно фирма и БУЛСТАТ/ЕИК, определен от Агенцията по вписванията; адрес по чл.8 от ДОПК и адрес за кореспонденция.

Оценете статията

Вашият коментар