доставка на услуга и третирането и по ЗДДС

Относно: доставка на услуга и третирането и по ЗДДС

Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-Пловдив с вх. № 96-00-426/ 28.10.2008г. от„……” ООД, гр.Пловдив е изложена следната фактическа обстановка:
Сключен е договор за продажба на право на строеж и извършване на СМР, преди датата на регистрация по ЗДДС. По този договор са издадени фактури за авансови плащания, документирани с опростени фактури. Впоследствие е извършена регистрация по ЗДДС. Строителната услуга е завършена след като фирмата е регистрирано по ЗДДС лице.
Издадено е дебитно известие за доначисляване на данък по авансовите плащания /извършени преди регистрацията по ЗДДС/.
Поставен е въпрос правилно ли е издадено дебитно известие за доначисляване на ДДС във връзка с направените авансови плащания преди регистрацията по ЗДДС на дружеството и правилно ли е определен момента за настъпване на данъчно събитие.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредбапо зададените от Вас въпроси,изразявам следното принципно становище:
По смисъла на чл.25, ал.1 и ал.2 от ЗДДС, данъчно събитие по смисъла на този закон е доставката на стоки или услуги, извършена от данъчно задължени по този закон лица, вътреобщностното придобиване, както и вносът на стоки по чл. 16. Данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.
Съгласно чл.25, ал.6 от закона, когато, преди да е възникнало данъчно събитие по ал. 2, 3 и 4, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането (за размера на плащането), с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка.
В допълнение, в ал.7 на същия член е указано, че когато нерегистрирано по този закон лице получи авансово плащане по облагаема доставка и фактически извърши тази доставка след датата на регистрацията си по този закон, смята се, че полученото авансово плащане съдържа данъка, който става изискуем на датата, на която става изискуем данъкът по доставката.
Тъй като към момента на данъчното събитие – на датата на учредяването на правото на строеж, дружеството не е регистрирано по ЗДДС лице, за него не възниква задължение за начисляване на ДДС към този момент.
Следва да имате предвид, че при определяне на датата на възникване на данъчно събитие при договор за доставка на услуга, за която е предвидено авансово плащане и когато фактическото предоставяне на услугата е след датата на регистрация по ЗДДС, приложение следва да намери разпоредбата на чл. 25, ал. 7 от ЗДДС.
По смисъла на чл.12, ал.1 от ППЗДДС, с изключение на случаите по чл. 25, ал. 3 и 4 от закона услугата се счита за извършена по смисъла на закона на датата, на която възникват условията да бъде признат приходът от нея съгласно Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти.
Предвид гореизложеното при завършване на услугата, възниква задължение за начисляване на данък.
По смисъла на чл.113, ал.4 от ЗДДС, фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане – не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.
Съгласно разпоредбата на чл.113, ал.10 от ЗДДС, когато регистрирано лице извърши облагаема доставка, за която е получило авансово плащане преди датата на регистрацията си по този закон, лицето издава фактура, в която посочва цялата данъчна основа на доставката.
Предвид гореизложеното, данъка е изискуем към датата на завършване на услугата, което е след датата на регистрация по ЗДДС и в този смисъл данък се дължи за цялата сума.

Оценете статията

Вашият коментар