доставки на услуги по електронен път и ЗДДС

ОТНОСНО: доставки на услуги по електронен път и ЗДДС
В Дирекция ”ОУИ” –
постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …/ 09.01.2012 г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Предприятието предстои да се регистрира по ЗДДС. Предмета на дейност е извършване на услуги по електронен път. Тези услуги ще се извършват на данъчно задължени лица и данъчно незадължени лица в страни от Европейския съюз и трети страни.
Поставени са въпроси относно облагането на тези доставки и вида на издаваните документи според вида и произхода на контрагентите, а именно в следните хипотези- когато клиентите са:
1.ДЗЛ от държава членка,нерегистрирано по ДДС;
2.ДЗЛ от държава членка, регистрирано по ДДС;
3.ДНЗЛ от държава членка;
4.ДЗЛ от трета държава;
5.ДНЗЛ от трета държава;
и взависимост от клиентите са поставени въпроси кога следва да се начислява ДДС, ако не се начислява, какво следва да се отрази във фактурите и какви документи да се изискат, за да се докаже, че получателят е данъчно задължено лице.
Предвид изложената фактическа обстановкаи съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Със Закона за изменение и допълнение на ЗДДС /обн. ДВ бр.95 от 01.12.2009 год./ са въведени нови правила относно мястото на изпълнение на доставките на услуги. В сила от 01.01.2010 год. определянето му е в зависимост от статута на получателя – данъчно задължено или данъчно незадължено лице, както и отустановяването на получателя на услугата.
Съгласно чл.21, ал.1 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получател е данъчно незадължено лице, е мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят от постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на доставчика.
Според разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС, когато получателят е данъчно задължено лице, мястото на изпълнение при доставка на услуга е там, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката на услуга е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
В чл.21, ал.5 от ЗДДС се определя мястото на изпълнение за доставката на определени услуги, когато получател по тях е данъчно незадължено лице извън общността.Мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където получателят е установен или има постоянен адрес или обичайно пребиваване, когато са налице едновременно следните условия:
– получателят е данъчно незадължено лице, което е установено или има постоянен адрес или обичайно пребиваване извън Европейския съюз;
– доставяните услуги са:предоставяне или прехвърляне на права върху лицензия, патент, авторско право, търговска марка, ноу-хау или друго подобно право на индустриалната или интелектуалната собственост, както и прехвърляне на права върху програмен продукт, различен от стандартен софтуер; рекламни услуги; обработка на данни или предоставяне на информация; услуги, извършвани по електронен път и др.
Следва да се има предвид, че определение за услуги, извършени по електронен път е дадено в § 1, т.14 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС, а именно :предоставянето на пространство в интернет, доставката на носители на съдържание в интернет (хостинг), дистанционната поддръжка на програми и апаратура по електронен път; доставката на софтуер и актуализацията му по електронен път; предоставянето на изображение, текст и информация и на достъп до бази данни по електронен път; предоставянето на музика, филми и игри, в т.ч. лотарийни, хазартни игри и игри с парични и предметни награди, предоставяни по електронен път, както и на политически, културни, художествени, спортни, научни и развлекателни предавания и прояви; предоставянето на дистанционно обучение по електронен път. Когато доставчикът на услуга и негов клиент кореспондират по електронна поща, това само по себе си не означава, че извършваната услуга е извършвана по електронен път.
В действащите ЗДДС и ППЗДДС не са регламентирани документите, които са необходими за доказване статута на получателя – дали той е данъчнозадължено лице или данъчно незадължено лице. Такива доказателства са установени в Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност, в сила от 01.07.2011 г. Регламентът е задължителен и се прилага пряко във всички държави-членки, поради което българските дружества, доставчици на услуги следва да се съобразятс правилата, регламентирани в него.
За определяне статута на получателя на услугите като данъчно задължено лице, в регламента са установени доказателствата, които доставчикът следва да получи от получателя. Тези документи са различни в зависимост от това, къде е установен получателя – в Общността или извън нея.
1. Когато получател по услугата е ДЗЛ от държава членка, регистрирано по ДДС, съгласно текстовете на Регламент 282, същият има статут на данъчно задължено лице. Необходимо е да разполагате с потвърждение за валидността на този идентификационен номер и за свързаното с него име и адрес в съответствие с член 31 от Регламент (ЕО) № 904/2010 на Съвета от 7 октомври 2010 г. относно административното сътрудничество и борбата с измамите в областта на данъка върху добавената стойност. В случаите, когато някоя от държавите членки при VIES – валидация не потвърждават име и адрес, от получателя следва да се изисква допълнително удостоверение за регистрацията му за целите на ДДС, от което безспорно да е видно, че този ДДС номер се свързва с името на клиента. С член 31 от Регламент (ЕО) № 904/2010 на Съвета,в сила от 1 януари 2012 г., държавите членки се задължават да потвърждават по електронен път името и адреса на лицето, на което е бил издаден идентификационен номер за целите на ДДС, при което ще отпадне необходимостта от изискване от получателя на допълнително удостоверение за регистрацията му за целите на ДДС.
В този случай, доставката е с място на изпълнение там, където получателят е установил своята дейност – съответната държава членка. В издадената фактура като основание за неначисляване на данък следва да се посочи чл.21, ал.2 от ЗДДС и сте задължени да подадете VIES декларация за съответния данъчен период.
2. Когато получател по услугата е ДЗЛ от държава членка, нерегистрирано по ДДС, същия се третиракато данъчно незадължено лице и доставката е с място на изпълнение там, където доставчикът е установил своята дейност – България съгласно разпоредбите на чл.21, ал.1 от ЗДДС.В издадената фактура се начислява ДДС тъй като доставката е с място на изпълнение на територията на страната и облагаема със ставката по чл.66, ал.1, т.1 от закона – 20 %.
3. Когато получател по услугата е данъчно незадължено лице от държава членка, отново е приложима нормата на чл.21, ал.1 от ЗДДС и доставката е с място на изпълнение на територията на страната. За нея е приложима ставката по чл.66, ал.1, т.1 от ЗДДС – 20 %.
4. Когато получател по услугата е ДЗЛ от трета държава, съгласно текстовете на Регламент 282, е необходимо удостоверяването на статута му. Съгласно член 18, пар.3 от Регламента, освен ако не разполага с информация за противното, доставчикът на услуги може да счита, че получател, установен извън Общността, има статут на данъчнозадължено лице:
– ако получи от получателя удостоверение, издадено от компетентния данъчен орган на получателя, в потвърждение на факта, че получателят извършва стопанска дейност, с цел да му се предостави възможност да получи възстановяване на ДДС по силата на Директива 86/560/ЕИО на Съвета от 17 ноември 1986 г. относно хармонизиране на законодателствата на държавите-членки в областта на данъците върху оборота — правила за възстановяване на данъка върху добавената стойност на данъчнозадължени лица, които не са установени на територията на Общносттаили
– когато получателят не разполага с това удостоверение, ако доставчикът разполага с идентификационния номер по ДДС или подобен номер, изпълняващ същата функция, предоставен на получателя от страната по установяване и използван за идентифициране на данъчнозадължени лица или с всяко друго доказателство за това, че получателят е данъчнозадължено лице и ако доставчикът извърши проверка в разумна степен на точността на информацията, предоставена му от получателя, с помощта на обичайните търговски мерки за сигурност като мерките, свързани с проверките на самоличността и на плащанията.
В случай, че доставчикът разполага с удостоверение, издадено от компетентния данъчен орган на получателя, в потвърждение на факта, че получателят извършва стопанска дейност, независимо, че същият не притежава идентификационен номер за целите на ДДС или друг подобен данък, следва да се приеме, че получателят е данъчнозадължено лице, разбира се след проверка на точността на информацията, предоставена му от получателя.
В случай, че след събиране на горната информация се установи, че клиентът Ви е данъчно задължено лице от трета държава, мястото на изпълнение на доставката се определя по чл.21, ал.2 от ЗДДС и същата е с място на изпълнение в държавата на получателя. В издадената фактура се посочва и съответното основание за неначисляване на данък – чл.21, ал.2 от ЗДДС.
5. В случай, че получателят по доставката е данъчно незадължено лице от трета държава, ще е приложима нормата на чл.21, ал.5 от ЗДДС идоставката е с място на изпълнение там, където е установен получателят – третата държава. В издадената фактура като основание за неначисляване на данък следва да се посочи чл.21, ал.5 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар