инвестиране на преотстъпен данък на основание чл.48, ал.6 от Закона за данъци върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ по реда на чл.189б от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/.

2_1562/11.12.2013г.
ЗКПО – чл.189б, ал.2, т.1;
ЗКПО – чл.189б, ал.2, т.4;
ЗКПО – §1, т.60 от ДР.
Относно: инвестиране на преотстъпен данък на основание чл.48, ал.6 от Закона за данъци върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ по реда на чл.189б от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/.
„…………..“ЕООД е предприятие, регистрирано като земеделски производител. В подадената годишна данъчна декларация по чл.92 от ЗКПО за отчетната 2012 година, дружеството е декларирало преотстъпване на корпоративен данък по чл.189б от същия закон в размер на 3733,12 лева. С преотстъпения данък сте закупили GPS-приемник за радионавигация на селскостопански машини на стойност 3210, 00 лева.
Във връзка с горното поставяте въпрос:
Може ли да се счита, че „…………“ЕООД, закупувайки с преотстъпения данък за 2012 година описания актив, е изпълнило изискванията на чл.189б от ЗКПО за инвестиране на корпоративния данък в нов дълготраен актив-земеделска техника.
С оглед на изложеното, определената компетентност на Националната агенция за приходите /НАП/ и при сега действащата нормативна база, свързана с данъчното и осигурително законодателство, изразявам следното принципно становище:
Предприятията, регистрирани земеделски производители, преотстъпващи данък по реда на чл.189б от ЗКПО, следва да изпълнят изискванията за инвестиране на преотстъпеният данък за съответната година, уредени в ал.2, т.1-6 на същия член.
Поставеният в запитването въпрос касае отговаря ли закупеният от Вас GPS приемник за навигация селскостопански машини на изискването на чл.189, ал.2, т.1 от ЗКПО за инвестиране на преотстъпения данък в активи – нови сгради и нова земеделска техника, необходими за дейността по производство на непреработена растителна и животинска продукция.
За целите на чл.189б от ЗКПО в §1, т.60 от Допълнителните разпоредби на ЗКПО е дадено определение на понятието „земеделска техника”: това са самоходните, несамоходните и стационарните машини, съоръженията, инсталациите и апаратите, използвани в земеделието.
Видно от определението, за да попаднат в неговия обхват, придобитите активи следва едновременно да отговарят на две условия:
1.да са включени в една от следните категории: самоходни, несамоходни и стационарни машини, съоръжения, инсталации или апарати;
2. да се използват в земеделието.
Относно изпълнението на първото условие, независимо, че към момента няма актуален Единен класификатор на основните средства /ЕКОС/, въз основа на техническите характеристики и предназначение на GPS приемника, той може да бъде квалифициран като апарат.
Относно израза активът да се „използва в земеделието”, тойследва да се разбира в смисъла, вложен в т.30 от Решението на Европейската комисия /С /2011/863 от 11.02.2011г./, където е посочено, че глава ІV, част А от Насоките на Общността позволява на държавите-членки да предоставят подпомагане за инвестиции в земеделски стопанства, при спазването на определени условия. В съответствие с т.27 от Насоките, глава ІV, част А се прилага само за инвестиции, свързани с първично производство на продукти, които попадат в обхвата на Приложение І към Договора за създаване на Европейската общност. Това изискване ще се смята за изпълнено по отношение на активи, които намират преимуществено приложение в земеделието. Активи, чието основно предназначениее да не бъдат използвани в дейността, за която преотстъпвате данък, не могат да бъдат определени като земеделска техника.
В интернет-страницата на „………….“ ООД, доставчик на GPS – приемника, е описано, че закупеният от Вас апарат представлява GPS за навигация на селскостопански машини, който улеснява движението им като предотвратява застъпвания или оставянето на необработени ивици. Т.е. чрез апаратът сецели да се постигне максимална ефективност при обработката на земята.
Предвид гореизложеното, за целите на чл.189б от ЗКПО, придобитият GPS – приемник за навигация ще се квалифицира като земеделска техника по смисъла на §1, т.60 от ДР на ЗКПО при условие, че същият е монтиран на селскостопански машини, и се използва единствено в първичното производство на продукти, посочени в Приложение І към Договора.
Видно от изложеното в запитването, „……….“ ЕООД преотстъпва корпоративен данък в размер на 3733, 12 лева, а придобива дълготраен материален актив /навигационен GPS/ за 3210, 00 лева. Предвид липсата на информация относно инвестирането на преотстъпеният данък и в други ДМА, Ви обръщаме внимание на разпоредбата на чл.189б, ал.2, т.4 от закона, която изисква от лицата, инвестирайки в активите по т.1, преотстъпеният данък да не превишава 50 на сто от стойността на тези активи. В практически аспект това означава, че за изпълнение на условието по точка 4, ако претендирате преотстъпване на 60 на сто от дължимия корпоративния данък и той е в размер на 3733, 12 лв., до края на 2013 година следва да придобиете упоменатите видове активи на стойност не по-малка от 7466,24 лв. Разлика в съотношението преотстъпен данък – самофинансиране се допуска само в увеличаване на частта от самофинансирането от страна на данъчно задължените лица.
Освен изпълнението на разгледанитекритерии, за да бъде признато преотстъпването е необходимо да сте изпълнили и останалите условия, визирани в чл.189б, ал.2 от ЗКПО, както и регламентираните общи изисквания на законав чл.167.
Следва да имате предвид, че изпълнението на законовите условия за ползване на преференцията по чл.189б от ЗКПО, ще бъде предмет на последващ данъчен контрол от страна на приходната администрация по реда на чл.110 от ДОПК. В тежест на данъчно задължените лица е да представят доказателства, че условията за инвестиране са изпълнени и от там размерът на преотстъпения корпоративен данък е правилно определен и деклариран от тях. В случай, че се установи несъответствие с изискванията на закона при ползвано данъчно облекчение, корпоративният данък, ведно с лихвите, подлежи на внасяне/възстановяване в бюджета по аргумент от чл.173, ал.1 от ЗКПО.
Приложение: Копие от писмо Изх. № 91-00-242/24.11.2011 г. на Изпълнителния Директор на НАП.

Оценете статията

Вашият коментар