класифициране на посочените ДМА съгласно чл.55, ал.1 от ЗКПО.

5_23-22-41/27.02.2008 г.
ЗКПО чл.55, ал.1
Фактическа обстановка:дружеството извършва ремонтни дейности на пътища от Републиканската пътна мрежа и възнамерява да закупи автогрейдер, рециклатор и валяк. Посочените ДМА се използват за ремонт на пътните настилки. Движат се на собствен ход в процеса на работа. Не подлежат на регистрация в КАТ и преместването им от един обект на друг не се извършва на собствен ход, а се натоварват на транспортни средства и се превозват до необходимото място.
Поставеният въпрос е относно класифициране на посочените ДМА съгласно чл.55, ал.1 от ЗКПО.
Съгласно чл.50 от ЗКПО данъчни дълготрайни материални активи (ДМА) са сумите, които отговарят на изискванията за амортизируеми ДМА съгласно Националните стандарти за малки и средни предприятия, чиято стойност е равна или превишава по-ниската от:
1. стойностния праг на същественост за ДМА, определен в счетоводната политика на данъчно задълженото лице;
2. (изм. – ДВ, бр. 110 от 2007 г.) седемстотин лева.
Изменението се прилага за активи, придобити след 31 декември 2007 г. съгласно § 66 от ПЗР ЗИД на ЗКПО, ДВ, бр.110/2007 г. За активи, придобити до 1.01.2008 г. стойността по т.2 на чл.50 от ЗКПО е петстотин лева.
Данъчната амортизируема стойност е историческата цена на актива, намалена с включените в нея начислени провизии и дарения, свързани с актива.
По смисъла на § 1, т.13 от ДР на Закона за пътищата “ремонт на пътищата“ е дейност по възстановяването или подобряването на транспортно-експлоатационните качества на пътищата и привеждането им в съответствие с изискванията на движението.
Съгласно разпоредбата на чл.55, ал.1 от ЗКПО за данъчни цели амортизируемите активи са разпределени в седем категории. При това групиране се забелязва стремеж на законодателя да стимулира инвестициите в определени видове активи чрез процента наамортизационните норми, докато за целите на счетоводството амортизационните норми обичайно трябва да се основават на реалния полезен живот на активите. В тази връзка следва да се отбележи, че не е налице тъждественост при определяне на амортизационната норма за данъчни и счетоводни цели. От друга страна нито ЗКПО, нито счетоводното законодателство регламентират правила, по които даден актив да бъде причислен към една или друга категория или група. Поради това при определяне на принадлежността на даден актив към някоя от категориите, визирани в чл.55, ал.1 от ЗКПО следва да се изхожда от неговия вид, характеристики и предназначение при осъществяване на дейността на данъчно задълженото лице.
При отнасянето на данъчните амортизируеми активи (в случая автогрейдер, рециклатор и валяк) към дадена категория може да се използва Национална класификация на продуктите по икономическите дейности (НКПИД – 2003), утвърдена със Заповед № РД-07-242 от 13.12.2002 г. на Председателя на Националния статистически институт.
Активите, предмет на настоящото запитване, сав обхвата на продуктовата номенклатура на сектор D „Продукти на преработващата промишленост”, подсектор DK „Машини и оборудване, без класифицираните в подсектор DL” от НКПИД-2003. В раздел „Машини и оборудване и домакински уреди”, група „Други машини със специално предназначение”, клас „Машини за добив и строителство”, продуктова категория „Самоходни машини за земни работи и техните части” са позиционирани в продуктови подкатегории: с код 29.52.22 Самоходни грейдери, с код 29.52.24 Самоходни трамбовъчни машини и компресорни пътни валяци и с код 29.52.27 Други самоходни машини за земни работи.
Предвид гореизложеното считаме, че посочените в запитването активи се числят към ІІ категория амортизируеми активи по смисъла на чл.55, ал.1 от ЗКПО с годишна данъчна амортизационна норма до 30 на сто.
Настоящото становище има предварителен характер. Точната преценка относно принадлежността на автогрейдер, рециклатор и валяк към определена категория по чл.55, ал.1 от ЗКПО може да бъде направена едва при извършване на данъчна ревизия, чрез която да бъдат установени всички факти и обстоятелства, имащи значение за данъчното облагане. ‘

Оценете статията

Вашият коментар