коригиране на погрешно съставена фактура по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

.№ 04-17-29
Дата:17.11.2011 год.
ЗДДС, чл. 114, ал. 1, т. 4;
ЗДДС, чл. 116, ал. 1.
Относно: коригиране на погрешно съставена фактура по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
С Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № ………………………. е изложена следната фактическа обстановка:
По представена от бенефициент документация относно отчитане изпълнението на договор за безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма “Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007 – 2013 г. е констатирано несъответствие в приложена фактура и фискален бон към нея. Фактурата и фискалния бон са издадени от доставчик с едно и също наименование и с един и същи идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 от ЗДДС, но с различна правна форма. При проверка в Търговския регистър е установено, че единният идентификационен код и адресът на доставчика не съответстват на правната му форма, посочена във фактурата.
Въпросът Ви е дали грешното изписване във фактурата на правната форма в името на доставчика се счита за неизпълнение на чл. 114, ал. 1, т. 4 от ЗДДС и следва ли да бъде анулирана на основание чл. 116, ал. 1 от същия закон.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище:
На основание чл. 114, ал. 1, т. 4 от ЗДДС фактурата следва задължително да съдържа името на доставчика. Предвид това и посоченото в запитването, че издадената фактура за извършена доставка съдържа в името на доставчика различна правна форма от тази на действителния доставчик, следва да се приеме, че издадената фактура е погрешно съставена. В този случай поначало се прилага разпоредбата на чл. 116, ал. 1 от ЗДДС, съгласно която поправки и добавки във фактурите не се разрешават, а погрешно съставените документи се анулират и се издават нови. Когато погрешно съставени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол – за всяка от страните, който съдържа реквизитите посочени в ал 4 на същата разпоредба. Относно изискванията към данъчните документи e издадено общо становище на Изпълнителния директор нас Изх. № 91-00-288 от 26.09.2008 г., което е публикувано в интернет на страницата на НАП – www.nap.bg.
Следва да имате предвид, че за третирането на данък върху добавената стойност при изпълнение на проекти по Оперативните програми е издадено Указание на Министерството на финансите № 91-00-502/27.08.2007 г. на основание § 6 от ПЗР от Постановление № 62 на МС от 21.03.2007 г., с което са приети правила за допустимост на разходите по оперативни програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар