КСО, чл.157, aл. 7,КСО, чл.5, aл. 4, т. 1,КСО, чл.159, aл. 1,КСО, чл.159, aл. 2,КСО, чл.159, aл. 2,КСО, чл.127, aл. 2

Изх.№ М-26-Д-400
Дата:26.08.2016 год.
КСО, чл. 5, ал. 4, т. 1;
КСО, чл. 127, ал. 2;
КСО, чл. 157, ал. 7;
КСО, чл. 159, ал. 1-3;
Наредбата за реда за избор на осигуряване, внасяне и разпределяне на задължителните осигурителни вноски, вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите” и за обмен на информация, чл. 2, ал. 3;
Наредбата за реда за избор на осигуряване, внасяне и разпределяне на задължителните осигурителни вноски, вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите” и за обмен на информация, чл. 2, ал. 4;
Наредбата за реда за избор на осигуряване, внасяне и разпределяне на задължителните осигурителни вноски, вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите” и за обмен на информация, чл. 8, ал. 1.
По повод Ваше писмено запитване,постъпило в ЦУ на НАП и заведено с вх. № ………. от ……2016 г., Ви уведомявам за следното:
Изложена е следната фактическа обстановка:
Лице по трудово правоотношение на длъжност „шофьор на товарен автомобил“ полага труд при условията на втора категория. Същото се е възползвало от правото на ранно пенсиониране по чл. 69б, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Съгласно тази разпоредба лицата, които са работили 15 години при условията на втора категория труд, могат да се пенсионират, ако не са придобили право на пенсия по чл. 168 или когато са променили осигуряването си по чл. 4в от КСО.
Поставени са следните въпроси:
1.Следва ли месечната вноска за допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) в професионален пенсионен фонд (ППФ), предвид разпоредбата на чл. 157, ал. 7 от КСО, да се превежда по банковата сметка на компетентната териториална дирекция на НАП по сметка за социалноосигурителните фондове на НОИ?
2.В Декларация обр. №1 следва ли да се промени кода за вид осигурен03- за работещи при условията на втора категория труд, след като лицето е придобило право на пенсия по чл. 69б, ал. 2 от КСО?
3.Ако месечната осигурителна вноски за ДЗПО в ППФ за лицето следва да бъде преведена по сметката на социалноосигурителните фондове на НОИ, в коя точка в Декларация обр. №6 следва да се декларира- т. 10 „Дължими вноски за ДОО“ или в т. 13 „Дължими вноски за ДЗПО в ППФ?
4.
Следват ли други задължения на работодателя по внасянето и декларирането на тази осигурителна вноска?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед прилагане на относимата нормативна уредба, изразяваме следното становище:
Лицата, работещи при условията на първа и втора категория труд, които са осигурени във фонд “Пенсии” на държавното обществено осигуряване, задължително се осигуряват и в професионален пенсионен фонд за пенсия за ранно пенсиониране, независимо от възрастта (чл. 127, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване). Съгласно чл. 157, ал 7 от КСО осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване в професионален пенсионен фонд за лицата, които получават пенсия за осигурителен стаж и възраст, се превеждат във фонд “Пенсии” на държавното обществено осигуряване.
Осигурителните вноски за ДЗПО и лихви към тях се събират от Националната агенция за приходите (чл. 159, ал. 1 от КСО). Осигурителите и самоосигуряващите се лица внасят осигурителните вноски по ал. 1 по съответната сметка за допълнително задължително пенсионно осигуряване на компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (чл. 159, ал. 2 от КСО). Същите се превеждат в специализирана сметка за задължително допълнително пенсионно осигуряване на Националната агенция за приходите (чл. 159, ал. 3 от КСО).
Редът и начинът за разпределение на осигурителните вноски за ДЗПО по сметките на пенсионноосигурителните дружества, управляващи съответния професионален пенсионен фонд, са определени с Наредбата за реда за избор на осигуряване, внасяне и разпределяне на задължителните осигурителни вноски, вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите” и за обмен на информация.
В съответствие с разпоредбата на чл. 159, ал. 3 на КСО, в чл. 2, ал. 3 и ал. 4 от наредбата е указано, че осигурителните вноски и лихвите по тях за допълнително задължително пенсионно осигуряване, включително за лицата, направили избор по чл. 4б и 4в от КСО, се внасят от осигурителя по банковата сметка за ДЗПО на компетентната ТД на НАП. Не е налице нормативно основание въпросните вноски да се внасят по банковата сметка на компетентната ТД на НАП за събиране на приходите за социалноосигурителните фондове към НОИ.
В разпоредбата на чл. 8, ал. 1 от наредбата е посочено, че централизираните средства за ДЗПО от осигурителни вноски и лихвите по тях се разпределят от НАП по откритите от пенсионноосигурителните дружества сметки на професионалните пенсионни фондове съобразно осигурените в тях лица, размера на осигурителните им вноски и данните, представени съгласно чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО. По отношение на лицата, работещи при условията на I и II категория труд и получаващи пенсия за осигурителен стаж и възраст, приложима е ал. 3 на чл. 8 от наредбата, съгласно която осигурителните вноски за професионален пенсионен фонд за тези лица НАП превежда по сметката на НОИ за държавното обществено осигуряване в Българската народна банка.
Предвид гореизложеното, осигурителните вноски за ДЗПО в ППФ за осигуреното лице, което получава пенсия за осигурителен стаж и възраст, се внасят от осигурителя по банковата сметка на ДЗПО на компетентната ТД на НАП, след което на база данните за лицето по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО служебно се превеждат по сметката на НОИ.
Съгласно указанията за попълване на Декларация образец № 1 “Данни за осигуреното лице“, приложение №1 към Наредба № Н-8 от 29 декември 2006г., в полето на т. 12 – „Вид осигурен“ за работещите при условията на втора категория труд се попълва код 03. Осигурителните вноски за ДЗПО в ППФ за осигуреното лице се декларират в Декларация обрИзх. № 6 в т. 13 „Дължими вноски за ДЗПО в ППФ и/ или фонд „Пенсии“ за лицата по чл. 4в, ал. 1 КСО“.
С описаните действия се изчерпват задълженията на осигурителя, по отношение внасяне и деклариране на дължимите осигурителни вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване в професионален пенсионен фонд за лица, които получават пенсия за осигурителен стаж и възраст.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/’

Оценете статията

Вашият коментар