2_№2731/29.10.2008г.
КСО – чл.4, ал.1, т.7, ал.3, т.2
ЗЗО – чл.40, ал.5
В запитването си описвате следната фактическа обстановка: Вие сте пенсионер и сте съдружник в ДЗЗД.
Въпросът, които поставяте е в качеството Ви на съдружник в ДЗЗД дължите ли вноски за здравно осигуряване и в какъв размер.
С оглед сега действащата нормативна база, изразявам следното становище:
1.Социално осигуряване
Съгласно чл.10 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл.4 и продължава до прекратяването й.
С измененията и допълненията на КСО, направени считано от 01.01.2007г. /ДВ, бр.105 от 2006 г./, по отношение държавното обществено осигуряване на лицата, които са сключили договор по Закона за задълженията и договорите, образувайки неперсонифицирано дружество, възникват две хипотези за осигуряване:
?На основание чл.4, ал.1, т.7 от КСО – в кръга на осигурените лица за всички осигурени социални рискове са включени изпълнителите по договори за управление и контрол не само на търговски дружества, но и на неперсонифицирани дружества. Съгласно ал. 4 на чл.6 от КСО брутното трудово възнаграждение за лицата по чл.4, ал.1, т.7, върху което се дължат осигурителни вноски, се определя след намаляването му с нормативно признатите разходи. Осигурителните вноски се дължат върху получените или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя и не повече от максималния размер на осигурителния доход, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване /ЗБДОО/ за съответната календарна година /чл.6, ал.3 от КСО/. Осигурителните вноски се разпределят между осигурителите и осигурените в съотношение посочено в чл.6, ал.3 от КСО, което за 2008г. е 60:40;
?На основание чл.4, ал.3, т.2 от КСО – в кръга на лицата, задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са включени и физическите лица – членове /съдружници/ на неперсонифицирани дружества. Осигурителните вноски за тези лица са за сметка на осигурените лица и се дължат:
?авансово – върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година;
?в окончателен размер – определен за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година, въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, който не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход.
Задължението за осигуряване за съдружниците в ДЗЗД възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на трудовата дейност се установяват с декларация, подадена до компетентната ТД на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпването на обстоятелството /чл.1, ал.2 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина/. Физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества, се осигуряват чрез дружествата. Осигурителните вноски се внасят в компетентната ТД на НАП поотделно за всеки месец и от всяко самоосигуряващо се лице, като в документите за внасянето им задължително се попълва и ЕГН на лицето /чл.2, ал.2 от НООСБГРЧ/.
Следователно, съдружниците в ДЗЗД „……” са длъжни да правят вноски за социално осигуряване когато упражняват трудова дейност в дружеството. Осигуряването им следва да се извършва по реда на чл.4, ал.1 т.7 от КСО – ако упражняват дейност като управители по договор за управление и контрол в дружеството или по реда на чл.4, ал.3, т.2 от КСО – ако упражняват дейност като самоосигуряващи се лица – съдружници в дружеството.
На основание чл.4, ал.6 КСО лицата, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание, само когато са лица, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, упражняват трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, земеделски производители, или ако полагат труд без трудово правоотношение. Тоест тези групи лица не подлежат на задължително осигуряване, а може да се осигуряват само доброволно за рисковете по чл.4, ал.3 от КСО.
Следователно, тъй като Вие упражнявате дейност като самоосигуряващо се лице – съдружник в дружеството предвид факта, че имате отпусната пенсия не сте задължена да правите вноски за социално осигуряване.
2.Здравно осигуряване
Съгласно общата разпоредба на чл.33, ал.1, т.1 и т.2 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са всички български граждани, които не са граждани и на друга държава, както и българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България. Осигуряването им се извършва по реда на чл.40 от ЗЗО в зависимост от това упражняват ли трудова дейност и какъв е видът и.
Аналогични разпоредби на тези в чл.4, ал.1, т.7 и ал.3, т.2 от КСО обаче липсват в чл.40 на ЗЗО. Заизпълнителите по договори за управление и контрол и съдружниците в ДЗЗД няма изрични разпоредби нито в точка 1 нито в точка 2 на чл.40, ал.1.
Следователно, самоосигуряващите се лица – съдружници в ДЗЗД принципно попадат в категорията на лицата задължени да правят здравноосигурителни вноски по реда на чл.40, ал.5 от ЗЗО.
Във вашия конкретен случай предвид факта, че сте самоосигуряващо се лице и същевременно сте пенсионер, и като такъв сте осигурена по реда на чл.40, ал.1, т.4 от ЗЗО – за сметка на републиканския бюджет, то за Вас не възниква задължение да правите здравноосигурителни вноски за своя сметка по реда на чл.40, ал.5 от ЗЗО.
‘