КСО, чл.4, aл. 3, т. 4,КСО, aл. 1, т. 5, параграф 1

2_213/08.02.2011 г.
КСО – чл. 4, ал. 3, т. 4 и § 1, ал. 1, т. 5 от ДР
ОТНОСТНО: Социално осигуряване на земеделски производител
От изложената в писмото Ви фактическа обстановка става ясно, че на 11.09.2009г. сте се регистрирали като земеделски производител в Областната Дирекция „Фонд земеделие” в гр………. Не сте подновили регистрацията си в определения за това срок. От 26.03.2010г. сте продължили да внасяте авансовите си осигурителни вноски като земеделски производител. През месец март 2010г. сте излезли в отпуск за бременност и раждане и не сте получавали обезщетение за бременност и раждане, поради това, че не сте отговаряли на изискванията.
Въпросите, които поставяте са:
1. След като не сте подали заявление за отписване от регистъра на земеделските производители, с каква дата следва да го подадете, и от коя дата ще бъдете отрегистрирана – от 26.03.2010г. или от датата на подаване на заявлението?
2. Ще Ви се зачете ли за трудов стаж периода от 26.03.2010г. до датата на подаване на заявлението за отписване от регистъра?
3. Необходимо ли е да подавате заявление за отписване от регистъра на земеделските производителиза месеците ноември и декември 2010г. при условие, че имате намерение от началото на 2011г. да подновите регистрацията си?
Поставените от Вас въпроси не са от компетентността на Националната агенция за приходите, но с оглед на възникване на въпроса за реда, по който следва да се осигуряват земеделските производителии липсата на основание за осигуряване при неподновена регистрация на земеделски производител, Ви предоставям следното принципно становище:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители.
Регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители” са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред (§ 1, ал. 1, т. 5 от ДР на КСО).
Съгласно чл. 3, ал. 4 от Наредба № 3 от 29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители, земеделските производители се регистрират в областната дирекция „Земеделие” по постоянния адрес на физическото лице или едноличния търговец или по седалището на юридическото лице въз основа на анкетни карти с анкетни формуляри, попълнени от земеделския производител. Всеки земеделски производител физическо лице или едноличен търговец се вписва в регистъра с регистрационен номер, съответстващ на единния граждански номер (ЕГН), а юридическото лице – с единния идентификационен код (ЕИК) по БУЛСТАТ. Въз основа на вписването на земеделския производител се издава регистрационна карта по образец съгласно приложение № 1. Регистрираните земеделски производители или упълномощени от тях лица представят ежегодно до 25 март актуална информация за дейността си чрез анкетна карта с анкетни формуляри. Въз основа на представената информация областна дирекция “Земеделие“ заверява регистрационната карта на земеделския производител за срок до 25 март на следващата година (чл. 5, ал. 1-3 от Наредба № 3 от 1999 г.).
При прекратяване на дейността си земеделският производител е длъжен в едномесечен срок да подаде заявление до директора на областната дирекция “Земеделие“ за отписване от регистъра и да върне регистрационната си карта и анкетните карти с анкетните формуляри или официалната разпечатка. Заявлението за отписване се подава в областна дирекция “Земеделие“ или чрез общинската служба по земеделие. При отписване от регистъра по предходната алинея земеделският производител може да се регистрира отново през следващата календарна година. Земеделският производител се отписва служебно от регистъра, ако в продължение на две последователни години не изпълни изискванията по чл. 5, ал. 3 (чл. 11, ал. 6-8 от Наредба № 3 от 1999 г.).
От изложеното следва, че земеделският производител придобива качеството на „регистриран земеделски производител” от датата на вписването му в регистъра по чл. 4 от Наредба № 3 от 1999 г. и притежава това качество до деня на отписването му, при условие че ежегодно (до 25 март) заверява регистрационната си карта в областна дирекция „Земеделие”. Ако лицето не завери регистрационната си карта до определения срок – до 25 март на съответната година, губи качеството си на регистриран земеделски производител от 26 март, независимо че към този момент то все още не е отписано от регистъра на земеделските производители и независимо, че не е прекратило дейност.
Или казано с други думи, земеделският производител е задължен да се осигурява на основание чл. 4, ал. 3, т. 4 от КСО за времето, през което упражнява трудова дейност в това му качество, в рамките на периода, през който притежава валидна регистрационна карта.
Във Вашия случай, след като не притежавате валидна регистрационна карта, заверена към 25 март 2010 г. в Областна дирекция „Земеделие”, от 26 март 2010 г., за Вас отпада основанието да се осигурявате съгласноразпоредбата на чл. 4, ал. 3, т. 4 от КСО.
Ако са налице неоснователно внесени авансови осигурителни и здравни вноски, то те могат да Ви бъдат възстановени или прихванати срещу изискуеми вземания на НАП по реда на чл. 128-129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), въз основа на подадено писмено искане от Вас до компетентната териториална дирекция на НАП, придружено от подкрепящите го документи.
Ако не сте се осигурявали здравно на друго основание след 25 март 2010 г., здравното Ви осигуряване следва да се провежда по реда на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване.

Оценете статията

Вашият коментар