КСО, чл.4, aл. 6,ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 3, буква а,КСО, чл.4, aл. 3, т. 5,КСО, чл.10, aл. 1,ЗЗО, чл.40, aл. 5

5_№ 94-00-232 /20.12.2011г.

КСО, чл. 10, ал. 1, чл.4, ал. 6, чл.4, ал.3, т.5;
ЗЗО, чл.40, ал.1, т. 3, буква „а”, чл.40, ал.5;
Фактическа обстановка: Пенсионер, работи по граждански договорсумата по който след приспадане на разходите за дейността е под минималната месечна работна заплата.
Въпрос: Как следва да се осигурява?
Съгласно разпоредбата на чл. 10, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й.
С текста на чл.4, ал. 6 от КСО е дадена възможност на самоосигуряващите се лица и изпълнителите по граждански договори, на които е отпусната пенсия, да се осигуряват по свое желание зафондовете на Държавното обществено осигуряване.
На основание чл.4, ал.3, т.5от КСО, задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец.
Лицата, които полагат труд без трудово правоотношение, които са осигурени на друго основание през съответния месец подлежат на осигуряване независимо от размера на полученото възнаграждение, съгласно чл.4, ал.3, т.6 от КСО.
На основание чл.40, ал.1, т. 3, буква „а” от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/, лицата, работещи без трудово правоотношение подлежат на осигуряване в случай, чене се осигуряват по реда на т. 1, 2 и 2а и получават възнаграждение, равно или по-голямо от минималната работна заплата за страната.
Когато е получено възнаграждение под минималната работна заплата за страната, след намаляването му с нормативно признатите разходи, осигуряването се извършва по реда на ал.5 на чл.40 от ЗЗО.
Пенсионерите са осигурени по смисъла на ЗЗО на основание чл.40, ал.1, т.4 върху размера на пенсията или сбора от пенсии без добавките към тях. Вноските са за сметка на републиканския бюджет. В случай, че месечното възнаграждение или сбора от възнаграждения за работа без трудово правоотношение на лице, получаващо пенсияе по-малко от минималната работна заплата за страната, здравноосигурителни вноски от възложителя не се удържат и внасят. Тъй като лицето е осигурено за сметка нарепубликанския бюджет, не следва да внася здравноосигурителни вноски по чл.40, ал.5 от ЗЗО.
Ако лицата са осигурени по реда на т. 1, осигурителните вноски се внасят върху облагаемия доход, след намаляването му с разходите за дейността, независимо от размера на полученото възнаграждение / чл.40, ал.1, т. 3, буква „б” от ЗЗО/.
Доколкото в запитването не е посочено друго, Вие работите по граждански договор единствено в Театър „Българска армия” и получавате възнаграждение под минималната работна заплата след намаляването му с разходите за дейността, следователно не подлежите на осигуряване по реда на КСО и ЗЗО.
Възстановяването на недължимо внесените здравноосигурителнивноски за сметка на лицето следва да се извърши по реда на чл.129 от ДОПК, понегово искане.
По отношение на недължимо внесени осигурителни вноски за сметка на осигурителя може да се извърши прихващане или възстановяване по инициатива на орган по приходите или по искане на работодателя.
Искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон е предвидено друго.

Оценете статията

Вашият коментар