КСО, чл.5, aл. 4,КСО, чл.4, aл. 1, т. 1,КСО, чл.5, aл. 1,КСО, чл.6, aл. 3,КСО, чл.10

5_94-00-120/21.06.2011 г.
чл. 10 от КСО
чл. 4, ал.1, т.1, от КСО
чл.6, ал.3 от КСО
чл. 5, ал.1от КСО
чл.5, ал.4 от КСО
Фактическа обстановка
Жилищна сграда е регистрирана по Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) с форма на управление общо събрание. По решение на общото събрание предстои сключването на договор с физическо лице срещу определено възнаграждение и предмет на дейност -контрол на достъпа до етажната собственост, почистване и др.
Въпросите са:
1. Дължат ли сезадължителни осигурителни вноски за това лице и за чия сметка.
2. Срок на договора, продължителност на работното време и полагаеми отпуски за наетото лице.
С оглед изложенатафактическа обстановка и при сега действащата нормативна уредба, изразяваме следното становище:
Трудовата дейност е основна предпоставка за възникване на задължението за осигуряване и като общ принцип е изведена в чл. 10 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Задължението за осигуряване на лицата възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
Съгласно чл. 4, ал.1, т.1, от Кодекса за социално осигуряване (КСО) задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица са работниците и служителите, наети на работа за повече от пет работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране, с изключение на лицата по чл. 4а, ал. 1.
По силата на чл.6, ал.3 от КСО осигурителните вноски за работниците и служителите и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7, 8 и 9 се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по ал. 2, т. 3, а за лицата, за които не е определен минимален осигурителен доход – минималната месечна работна заплата за страната и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход. Осигурителните вноски за работниците и служителите и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 5, 7, 8 и 9 и ал. 3, т. 5 и 6 се разпределят между осигурителите и осигурените, както следва:
?осигурителната вноска за фондовете “Общо заболяване и майчинство“ и “Безработица“ се разпределя в съотношение 60:40.
?от 1 януари 2011 г. осигурителната вноска за фонд “Пенсии“ за лицата, родени преди 1 януари 1960 г., се разпределя, както следва:
а) 7,9 на сто за сметка на осигуреното лице, а за самоосигуряващото се лице – 17,8 на сто;
б) 9,9 на сто за сметка на осигурителя, а когато лицето работи при условията на І и ІІ категория труд – 12,9 на сто;
?от 1 януари 2011 г. осигурителната вноска за фонд “Пенсии“ за лицата, родени след 31 декември 1959 г., се разпределя, както следва:
а) 5,7 на сто за сметка на осигуреното лице, а за самоосигуряващото се лице – 12,8 на сто;
б) 7,1 на сто за сметка на осигурителя, а когато лицето работи при условията на І и ІІ категория труд – 10,1 на сто.
Във Вашия случай осигуряването на лицето, наето да извършва дейностите, описани във фактическата обстановка, следва да се провежда по изложения по-горе ред.
Осигурител е всяко физическо лице, юридическо лице или неперсонифицирано дружество, както и други организации, които имат задължение по закон да внасят осигурителни вноски за други физически лица (чл. 5, ал.1от КСО).
Съгласно чл.5, ал.4 от КСО осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в Националната агенция за приходите данни за:
1. осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване;
2. декларация за сумите за дължими осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, “Учителския пенсионен фонд“, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и данък по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Общото събрание на собственицитеследва да се регистрира като осигурител в регистър Булстат на основание чл.3,т.7 от Закона за регистър Булстат.
Относно въпросите, свързани с вида и срокана договора, с работното време и полагаемите отпуски на наетото лице, следвада се обърнете по компетентност към Изпълнителна агенция «Главна инспекция по труда».

Оценете статията

Вашият коментар