КСО, чл.6, aл. 8,КСО, чл.6, aл. 9,НООСЛБГРЧ, чл.2, aл. 3,КСО, чл.4, aл. 3, т. 4,КСО, чл.6, aл. 7

5_94-00-80/25.04.2012г.
КСО, чл.4, ал.3, т. 4, чл.6, ал. 7, ал.8, чл.6, ал.9
НООСЛБГРЧМЛ, чл.2, ал.3
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Физическо лице, което не е регистрирано като едноличен търговец е регистрирано като земеделски производител. Лицето произвежда непреработена растителна продукция и облага доходите си по реда на чл.29, т.1, от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Следва ли да прави годишно изравняване на осигурителния доходза 2011г.?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към нея нормативна уредба, изразявам следното становище:
Редът за осигуряване на самоосигуряващите се лица е регламентиран в КСО и НООСЛБГРЧМЛ.
На основание чл.4, ал.3, т. 4 от КСО, регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт.
Съгласно разпоредбата на чл.6, ал. 7 от КСО,осигурителните вноски за лицата по 4, ал.3, т. 4 от кодекса са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово: върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
Предвид текста на чл.6, ал.8 от КСО, окончателният размер на месечния осигурителен доход за лицата по ал. 7 се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация.
На основание чл.6, ал.9 от кодекса, регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.
Съгласно чл.2, ал.3 от НООСЛБГРЧМЛ,самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето. Лицата, регистрирани като земеделски производители или тютюнопроизводители, когато едновременно с тази дейност упражняват и дейности по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социалноосигуряване, се осигуряват върху минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване. Промяната на основанието или идентификационния код, по който се провежда осигуряването, се декларира по реда на чл. 1, ал. 2от НООСЛБГРЧ.
Предвид указанията за попълване на Таблица 1 за определяне на окончателния размер на осигурителния доход, същата се попълва само от лицата, получаващи доходи от дейност като: упражняващи свободна професия; занаятчийска дейност; еднолични търговци; собственици на ЕООД; съдружници в търговски дружества; физическите лица, членове на неперсонифицирани дружества; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, получили доходи от продажбата на произведени и преработени продукти от земеделската им дейност, както и работещи без трудови правоотношения (граждански договори) извън тази дейност.
Таблица 2 се попълва от лицата, получаващи доходи от дейност като: еднолични търговци; физически лица, образували ЕООД; съдружници в търговски дружества; физическите лица, членове на неперсонифицирани дружества; лица, регистрирани като упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност по регистрация; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, получили доходи от продажбата на произведени и преработени продукти от земеделската им дейност, както и работещи без трудови правоотношения (граждански договори) извън тази дейност.
Във връзка с гореизложеното, в случай, че освен земеделска дейност не извършвате и дейност по реда на чл.4, ал.3, т. 1, т.2 от КСО, не следва да определятеокончателен размер на осигурителния доход за 2011г.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар