момента на прехвърлянето на собствеността, с изключение на случаите на уговорено отлагателно условие или срок с оглед разпоредбата на чл. 25, ал. 3 или ал. 4 от ЗДДС. Най-често условията на външнотърг

Изх.№ 5_20-00-136/ 19.04.2010г.
ЗДДС, чл.13, ал.1
ЗДДС, чл.63
. В запитването е посочено, че дружеството е българско юридическо лице регистрирано в Република България, което е 100% собственост на чуждестранна компания.Дружеството възнамерява да извършва търговия на едро на територията на страната, като стоките обект на тази търговия ще бъдат закупувани от немската фирма майка, установено в Германия и имаща регистрация по ДДС. Посоченое, че специфичния момент в организацията на работата се изразява в това, че няма първоначална доставка в склад на дружеството на територията на страната и последваща такава към клиентите на дружеството, а директно стоките се доставят от складовете на доставчика от Германия към складовете на клиентите на дружеството.Схемата, по която ще се извършва тази търговия е следната:
1.Дружеството получава заявкаот свой български клиент за доставка на територията на страната
2. Заявката се обработва и се изпраща към доставчика установен в Германия
3.Доставчикът, който е и фирма майка продава поръчаната стока на дружеството и за целта му издава фактура под своя немски ДДС номер
4.Стоката се доставя от Германия в страната директно в складовете на клиентите на дружеството
5.Дружеството издава данъчна фактура на своите контрагенти в законоустановения 5-дневен срок от датата на възникване на данъчното събитие за доставената стока
При така изложената фактическа обстановка са зададени следните въпроси:
1. Извършва ли дружеството вътреобщностно придобиване на стоки при положение, че доставчика, който е и фирма майка продава поръчаната стока на дружеството и му издава фактура и стоката се доставя от Германия в страната директно в складовете на клиентите на дружеството?
2. Ако е налице вътреобщностно придобиване на стоки, кога данъка свързан с това вътреобщностно придобиване става изискуем от дружеството?
3. Кога възниква данъчното събитиепри продажбата на стоката от дружеството към неговите клиенти на територията на страната – датата, на която стоката се натоварва в Германия за да се достави до страната или датата,на която стоката се получава от клиентите на дружеството.
4. Как следва да се процедира в случаите на различия между поръчаните и доставените количества стока. Например, ако дружеството е поръчало 100 броя от определен вид стока, фактурирани са също 100 броя от страна на немското дружество, но когато стоката пристига в склада на клиента се оказва, че поради грешка в товаренотобройките са 95.
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към зададените въпроси нормативна уредба, Ви уведомявам следното:
По първи и втори въпрос от запитването
Съгласно чл.13, ал.1 от ЗДДС вътреобщностно придобиванее налице, когато се придобива правото на собственост върху стока, както и при фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от закона, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да е приложим режимът, установен за ВОП, за дадена доставка на стоки следва да са налице кумулативно следните условия:
1. Доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
2. Предмет на вътреобщностното придобиване са стоки
3. Възмездност на придобиването:
4. Транспортиране на стоките до територията на страната от територията на друга държава членка.
5. Придобиващ по ВОП е данъчнозадължено лице или данъчно незадължено юридическо лице
Видно от гореизложеното представляваното от Вас дружество извършва вътреобщностно придобиване по смисъла на чл.13, ал.1 от ЗДДС, независимо от това, че стоките се доставят директно в склада на клиента на дружеството.
За определяне датата на изискуемостта на данъка е от особена важност да се определи правилно датата на възникване на данъчното събитие. От значение в този смисъл е уговореното между страните по сделката относно момента на прехвърлянето на собствеността, с изключение на случаите на уговорено отлагателно условие или срок с оглед разпоредбата на чл. 25, ал. 3 или ал. 4 от ЗДДС. Най-често условията на външнотърговския договор се договарят съгласно правилата на “Инкотермс – 90“, които могат да бъдат намерени в Интернет.
Съгласно чл. 63 от ЗДДС, данъчното събитие при вътреобщностното придобиване възниква на датата, на която би възникнало данъчно събитие при доставка на територията на страната съгласно чл. 25 от ЗДДС – в общия случай на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или на датата, на която стоката по чл. 6, ал. 2 от ЗДДС бъде фактически предоставена.
При липса на такава уговорка, съгласно чл. 67, ал. 1 от Кодекса на международното частно право, придобиването и прекратяването на вещни права върху превозвани вещи се уреждат от правото на държавата по тяхното местоназначение. Когато предмет на доставката е индивидуално определена вещ, прехвърлянето на собствеността настъпва по силата на самия договор, без да е нужно да се предаде вещта – чл. 24, ал. 1 от ЗЗД. При договори за прехвърляне на собственост върху вещи, определени по своя род, собствеността се прехвърля щом вещите бъдат определени по съгласие на страните, а при липса на такова, когато бъдат предадени съгласно чл. 24, ал. 2 от ЗЗД. Ако няма уговорено друго, предаването на родово определени вещи се извършва в седалището на продавача в момента на предаването на стоката на спедитора, превозвача или купувача (чл. 68, б. “в“ от ЗЗД).
Предвид изложеното, в случаите на продажба на родовоопределени вещи, ако между страните не е уговорено друго, когато транспортът се извършва от доставчика или за негова сметка, прехвърлянето на собствеността се извършва в момента на предаване на стоката на получателя. Когато транспортът на стоките се извършва от или за сметка на получателя, прехвърлянето на собствеността ще стане с предаването на стоката на получателя, респективно на спедитора или превозвача.
По трети въпрос от запитването
При доставката на стоките от представляваното от Вас дружество, към неговите клиенти датата на възникване на данъчното събитие се определя в зависимост от датата, на която е прехвърлена собствеността върху стоката от страна на Вашето дружество или стоката е фактически предадена, когато е предвидено правото на собственост да се прехвърли под отлагателно условие. В тази връзка следва да имате предвид изложеното по-горе относно възникване на данъчното събитие, в зависимост от уговорените между страните условия по доставката.
По четвърти въпрос от запитването
В случаите, при които от страна на немското дружество е доставено по-малко количество стока, отколоктото е поръчано,от страна на Вашето дружество към неговите клиенти следва да бъде фактурирано действително полученото и предаденото на клиентите му количество стока, предвид това, че неполученото (липсващото) количество стока не може да бъде предмет на последваща доставка.
Ако преди възникването на данъчното събитие за доставката на стоките е извършено авансово, данъкът за което е станал изискуем при неговото получаване ие издадена фактура, в случай, че сумата за недоставените стоки подлежи на връщане на клиента, на основание чл.115, ал.1 от ЗДДС следва да бъде издадено известие към фактурата.В случай, че за недоставеното количество стока, няма да се възстановяват преведените от клиента суми, а разликата в количествата ще бъде доставена в по-късен момент, то няма основание за издаване на известие към издадената фактура.

Оценете статията

Вашият коментар