наличие на основание за спиране на производството следва да се направи от органа, който го е възложил.

2_519-1/10.03.09г.
ДОПК, чл.34, ал.1,т.2
В Дирекция „ОУИ” гр. ==== е постъпил Ваш Протокол за писмено запитване с вх. № ====., в което е описана следната фактическа обстановка:
Извършена е ревизия на „===” ООД, приключила с издаване на Ревизионен доклад. Докладът е връчен на лицето на 02.02.09г. Срокът за подаване на възражение срещу ревизионния акт е удължен по искане на лицето до 13.03.09г. На 19.02.09г. е получено писмо от Дирекция „ЦЗВ”, съгласно което считано от 19.02.2009г. е открита процедура за обмен на информация между компетентните органи на Република България и––. Полученото уведомление служи за удостоверяване на обстоятелства по чл.34, ал.1,т.2 от ДОПК.
На основание изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Може ли уведомлението за удостоверяване на обстоятелства по смисъла на чл.34, ал.1, т.2 от ДОПК във връзка с открита процедура за обмен на информация да послужи за спиране на ревизионното производство при издаден и връчен ревизионен доклад?
Предвид изложената фактическа обстановка изразяваме следното становище:
В разпоредбата на чл.34, ал.1, т.2 от ДОПК е предвидена възможност за спиране на производството при образувано административно, наказателно или друго съдебно производство, което е от значение за изхода му – след представяне на удостоверение, издадено от органа пред когото е образувано.
Ревизионното производство може да бъде спряно при изпратена молба за обмен на информация до друга държава членка след получено от служителя за контакт уведомление от отговорния служител в Дирекция „ЦЗВ”, че запитването е изпратено до друга държава членка.Преценката относно наличие на основание за спиране на производството следва да се направи от органа, който го е възложил.
Производството по установяване на задължения може да бъде спряно след връчване на заповедта за възлагане на ревизия, в хода на ревизията, включително и след издаване на ревизионния доклад и до връчване на ревизионния акт. След връчването на ревизионния акт до подаване на жалба срещу него спиране е недопустимо, тъй като през този период не е налице производство.
За периодите на спиране на основание § 2 от ДР на ДОПК субсидиарно се прилага чл. 61 от ГПК, съгласно който при спиране на производство се спират и всички започнали да текат, но неизтекли още срокове. В тази връзка следва да имате предвид, че ако производството бъде спряно преди изтичане на срока по чл.117, ал.5 от ДОПК, този срок спира да тече до възобновяване на производството.
За периодите на спиране на основание § 2 от ДР на ДОПК субсидиарно се прилага и чл.54, ал.З от АПК, съгласно който при спиране на производството сроковете, предвидени за издаване на административния акт, в случая – срока за издаване на ревизионния акт, също спират да текат. Непосредствено след отпадане на основанието за спиране производството се възобновява и продължава от онова действие, което е предшествало спирането. Отпадането на основанията за спиране на ревизията се установява от органа, възложил ревизията.

Оценете статията

Вашият коментар