НАРЕДБА 4, чл.2, aл. 3, т. 5

Изх. № …
София ….
ДО
…………………………………
Уважаеми господин ………………….,
Във връзка с Ваше писмено запитване с вх. № 33-00-3/04.01.2006 г.,Ви уведомява следното:
Разпоредбата на чл. 2, ал. 1 и 2 от Наредба № 4 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти, издадена от министъра на финансите 1999 г. /обн.ДВ, бр.16 /1999 г., … последно изм. и доп., бр. 83/2005 г./ задължава всяко лице, подлежащо на данъчна регистрация, извършващо продажби на стоки и услуги в търговски обект по смисъла на наредбата да регистрира и отчита извършените от него продажби чрез издаване на касова бележка от фискално устройство, освен когато заплащането се извършва по банков път. Съгласно чл. 23, ал. 1 лицата използващи фискални устройства издават фискална касова бележка за всяка извършена от тях продажба, за която заплащането не се извършва по банков път, независимо от документирането с първичен счетоводен документ.
Лицата, респективно дейностите освободени от задължението за издаване на фискална касова бележка са изброени в чл. 2, ал. 3 и ал. 4 на Наредба № 4/1999г.
Разпоредбата на чл. 2, ал. 3, т. 5 на Наредба № 4/1999 г. регламентира изключение от задължението за работа с фискално устройство за лица, развиващи търговска дейност в населени места отговарящи едновременно на следните условия:
– брой на жителите под 300 души,
– разположени във високопланински (над 1000 м. надморска височина) места,
– разположени в труднодостъпни места (без регулярен транспорт и труднопроходими пътища), с изключение на курортните селища и местности.
Съгласно изложената от Вас фактическа обстановка за продажбите във ведомствения бюфет в Национална астрономическа обсерватория (НАО)–Рожен, разположена на връх Рожен в Родопите, е приложима разпоредбата на чл. 2, ал. 3, т. 5 от Наредба № 4/1999 г., и във ведомствения бюфет в НАО – Рожен не следва да използвате фискално устройство за отчитане на продажбите.
С уважение,
Стоян Марков,
Зам.-Изпълнителен директор на

Оценете статията

Вашият коментар