НАРЕДБА Н-18, чл.29

5_ 23-22-474/18.05.2009г.
чл. 29 от Наредба № Н-18/2006г. на МФ
Фактическа обстановка: От изложеното в писмото Ви е видно, че Вашата фирма, като посредник иска да събира сметки от името и за сметка на други лица. Изброили сте моделите на фискални устройства, които притежавате и питате:
Поставени въпроси:
1.По какъв начин на изброените касови апарати може да се регистрират събрани суми от името и за сметка на друго лице-за всеки касов апарат?
2.Как се отразява оборотът от събрани сметки на доверители в касовата книга на съответния магазин?
3.Какви документи са необходими за доказване, че въпросния оборот от събрани суми е на доверител?
В чл.29 от Наредба № Н-18/2006г. от МФ е определен реда за документиране на доставките/продажбите на стоки и услуги в случаите когато задълженото лице извършва дейност като комисионер от чуждо име и за чужда сметка или събира суми от името и за сметка на друго лице.
Разпоредбата давадва варианта за регистриране на продажбите:
1.Чрез фискално устройство на доверителя. В този случай всички касови плащания следва да се регистрират по общия ред, чрез издаване на касова бележка за постъпващите от клиентите суми от фискалното устройство на доверителя.
2.Чрез фискално устройство на фирма „ АААА” ЕАД. В тозислучай, съгласно разпоредбата на чл.29, ал.3 от Наредба № Н-18/2006 г., фискалното устройство следва дасе програмира така, че сумите да се отчитат като продажби в отделен департамент, който департамент е с името на различните доверители. В дневния финансов отчет на „ АААА” ЕАД ще се съдържа и оборота на всеки доверител. Съгласно регламента на чл.29, ал.4 от Наредбата, в книгата за дневни финансови отчети на страницата за последния ден от месеца, следва да се сумират дневните финансови отчети на всеки доверител и да се впише натрупания от продажбите за месеца оборотв департамента на доверителя.
Следва да Ви обърнем внимание, изхождайки от принципа за документална обоснованост на стопанските и счетоводни операции, че във Ваша тежест ще остава доказването на регистрирания чрез ЕКАФП оборот и този отразен в счетоводството на предприятието чрез сключен писмен договор или друг писмен документ между двете страни, в който да са отразени изложените от Вас обстоятелства.
При закупуване всяко фискално устройство се придружава и от книжка –Инструкция за монтиране и експлоатация на устройството. Програмирането на департаментите на доверителите във фискалното устройство може да се направи от Вас, следвайки указанията дадени в инструкцията или от сервизната фирма с която имате сключен писмен договор за техническо обслужване и ремонт на касовия апарат.

Оценете статията

Вашият коментар