НАРЕДБА Н-18, чл.39а,НАРЕДБА Н-18, чл.4, т. 3

2_375/02.03.2012 г.
Наредба № Н-18/2006 г.чл. 4, т.З
Наредба № Н-18/2006 г.чл. 39а
В запитването сте описали следната фактическа обстановка: Вашето дружество е регистрирано по ДДС и има лиценз за туроператор и туристически агент.
Част от дейността Ви включва организация и продажби на еднодневни екскурзии /транспорт, екскурзоводски и други допълнителни услуги/ на крайни клиенти. Продажбата се извършва на място при клиентите – в различни хотели /амбулантно/. Продажбите се отчитат чрез бланкови квитанции, отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа. Твърдите, че сте запознати с гореспоменатата наредба, но в нея няма изрично описани реквизити на фискалните квитанции.
Налага Ви се да промените модела на фискалните квитанции, които ползвате и сте печатали досега. С оглед законосъобразното изготвяне на проекта за тези фискални квитанции, ни изпращате примерен проект за тях изадавате следните въпроси:
1. Какви са задължителните реквизити /освен задължителните по цитираната наредба защити/, които трябва да съдържа една фискална квитанция? В кой нормативен акт са уредени?
2. Квитанциите са за чуждестранни туристи и са на два езика. Има обяснителен текст на чужд език. Задължително ли е той да присъства и на български език?
Нормативният акт, който регулира условията и редът за отпечатване на ценни книжа от български и чуждестранни физически и юридически лица е Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г /НУРОКЦК/.
Редът за подаване на заявка за отпечатване на ценни книжа от искания от Вас вид, изискванията към тези книжа и евентуалното одобрение или неодобрение на заявката е уреденов разпоредбите на НУРОКЦК /от чл.11 до чл.16/, като компетентният орган е Министъра на финансите или упълномощени от него длъжностни лица.
Информация в тази връзка може да намеритена официалната интернет страница на Министерството на финанситена адрес http://www.minfin.bg/bg/page/627.
В компетентността на Националната агенция за приходите е да Ви посочим, какви реквизити следва да притежават отпечатваните от Вас ценни книжа, за дамогат същите да Ви послужат за отчитане на продажбитена извършените от Вас услуги без да е необходимо за тях да издавате касова бележка от фискално устройство.
Съгласно чл. 118, ал. 1 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки в търговски обект чрез издаване на касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
С оглед разпоредбата начл. 3, ал.1 на Наредба №Н-18/13.12.2006 гза регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти чрез фискални устройства всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла наЗакона за пощенските услуги.
Лицата, респективно дейностите, които са освободени от задължително регистриране на оборотите от продажби чрез ФУ са изброени в чл.4 и чл.5 от Наредба № Н-18/2006 г. По силата на чл. 4, т.З от Наредба № Н-18/2006 г.не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез ФУ лице, което извършва продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги (квитанция, талон и др.), които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата и са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г.; изискването за трайно вписана при отпечатването номинална стойност не се отнася за бланкови билети, квитанции и др., които се издават на химизирана хартия най-малко в два екземпляра – един за клиента и втори за лицето по чл. 3 от Наредба № Н-18/2006 г…
Ако дружеството Ви отпечата удостоверителни знаци за услуги (квитанция, талон и др.), които да отговарят на горепосочените изисквания, то няма да има задължение да издава фискални касови бележки за платените му в брой суми за извършваните от него услуги.
Съгласно разпоредбата на чл. 39а от Наредба № Н-18/2006 г. лицата, извършващи продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги съгласно чл. 4, т. 3 от Наредбата, водят книга (регистър) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци. Книгата (регистърът) съдържа брой на продадените билети, начален и краен номер на продадени билети по номинали и общ оборот за деня. Освен това тези лица следва да съхраняват в търговския обект книгата (регистърът) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци и копие от документ за получените ценни книжа, издаден по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа.
Следва да имате предвид, че на основание чл. 34 от НУРОКЦК ценните книжа по чл. 2, ал. 1, т. 2 от НУРОКЦК, отпечатани по реда на наредбата, се унищожават от издателите в присъствието на лица от компетентната териториална дирекция на приходната администрация, за което се съставя протокол. Като легална дефиниция на понятието „издател” е дадена в § 1, т.1 от ДР на НУРОКЦК: “издател“ е лицето, което взема валидно решение за издаване на ценни книжа и от чието име те се издават.’

Scroll to Top