НАРЕДБА Н-18, чл.3,ЗДДС, чл.118, aл. 1,НАРЕДБА Н-18, чл.5,НАРЕДБА Н-18, чл.7, aл. 1,НАРЕДБА Н-18, т. 7, параграф 1,НАРЕДБА Н-18, чл.4

2_1828_1/09.07.2008
Наредба №Н-18/2006 г.
ЗДДС,чл.118, ал.1
Разпоредбата на чл. 118 от Закона за данък върху добавената стойност в сила от 01.01.2007 г., задължава всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта. Фискалната касова бележка (фискалният бон) е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издаден от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип, за което е заверено свидетелство за регистрация.
Легалната дефиниция на търговски обект е в §1-ви ,т. 41 от ЗДДС: “Търговски обект“ е всяко място, помещение или съоръжение (например: маси, сергии и други подобни) на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели (например: офис, жилище или други подобни), да е част от притежаван недвижим имот (например: гараж, мазе, стая или други подобни) или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки се определят с Наредба № Н-18 на министъра на финансите от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (обн. ДВ. бр.106 от 2006г., изм. и доп.бр.7 от 2007 г., изм. ДВ. бр.79 от 2007г.).
Съгласно чл. З от Наредба № Н-18/2006 г. всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, освен когато плащането се извършва по банков път.
Независимо от документирането с първичен счетоводен документ лицата задължени да използват фискално устройства издават фискална касова бележка за всяка продажба с изключение на случаите, когато плащането е по банков път. Фискалната касова бележка се издава при извършване на плащането, като задължително се предоставя на клиента едновременно с получаване на плащането.( аргумент чл. 25 от Наредба № Н-18/2006 г.)
Лицата, респективно дейностите освободени от задължението за издаване на фискална касова бележка са изброени в чл. 4 и чл. 5 от Наредба № Н-18/2006 г.
Съгласно чл.4, т.7 от Наредба № Н-18/2006 г.не е задължено дарегистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез фискално устройство лице, което извършва дейност – упражняване на занаят по смисъла на Закона за занаятите, с изключение на автомонтьорство и автосервизни услуги и при условие че лицата са занаятчии-пенсионери по инвалидност или за изслужено време и старост, които извършват услугите с личен труд и не са търговци по смисъла на Търговския закон.
Занаятпо смисъла на чл.3, ал.1 от Закона за занаятите е производството на изделия или предоставянето на услуги, посочени в списък на занаятите съгласно приложение № 1 на закона, по занаятчийски начин.Самостоятелното упражняване на занаят се осъществява след вписване на собственика на занаятчийското предприятие в регистъра на занаятчиите.
В обхвата на Приложение №1 са т.41- Бижутерство, т.109 – изработване на керамични изделия, т.120 художествено плетиво,т.124 – изработване на художественна керамика, т.125 – Художественна обработка на дърво, т.126 изработване на художествени тъкани
Рисуването на портрети и картини не е в списъка на занаятите.
По силатана т.8 на чл.4 от Наредбата №Н18/2006 г. сред кръга на освободените лица са и тези упражняващи свободна професия.
«Лица, упражняващи свободна професия» съгласно §1,т.7 от Допълнителните разпоредбина наредбата са:експерт-счетоводители, данъчни консултанти,, одитори, адвокати, нотариуси и други юридически консултанти, представители на индустриалната собственост, оценители на движимо и недвижимо имущество и на цели предприятия, преводачи, инженери и технически ръководители, архитекти, дейци на културата, образованието, изкуството и науката, включително изобретатели, вещи лица и други лица, осъществяващи за своя сметка професионална дейност.
Данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство/ФУ/, издават документ за придобитите доходи от друга стопанска дейност, съдържащ реквизитите по чл.7, ал.1 от Закона за счетоводството/ чл.9, ал.2 от Закона за облагане доходите на физическите лица/
Съгласно чл. 7, ал.1 от Закона за счетоводството първичният счетоводен документ, адресиран до други предприятия или физически лица, съдържа най-малко следната информация:
1. наименование и номер, съдържащ само арабски цифри;
2. дата на издаване;
3. наименование, адрес и номер за идентификация по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на издателя и получателя;
4. предмет и стойностно изражение на стопанската операция;
5. име, фамилия и подпис на съставителя.
Ако не сте сред посочените освободени от използване на фискално устройство лица, то сте длъжни по силата на чл.7, ал.1 от Наредбата №Н18/2006 г.да монтирате, въведете в експлоатация и използватерегистрирано в компетентната териториална дирекция на Национална агенцияза приходите фискално устройство от датата на започване на дейността на обекта.Съгласно § 2 от ДР наНаредбата №Н18/2006 г. за целите нанаредбата компетентната ТД на НАП е тази по чл.8 от Данъчно –осигурителния процесуален кодекс.
За физическите лица, включително едноличните търговци товае ТД на НАП по постоянния им адрес .За неперсонифиираните дружества е ТД на НАП по адрес на управление, а за местните юридически лица е дирекцията по седалището им.
Документите, които следва да съхранявате в търговския обект са уредени в чл.42 от Наредбата №Н18/2006 г.
Лицето по чл. 3 със стационарен търговски обект съхранява в търговския обект:
1. свидетелството за регистрация на ФУ;
2. паспорта на ФУ, с изключение на случаите по чл. 14, ал. 3 и чл. 50, ал. 6;
3. контролните ленти – в тримесечен срок от датата на отпечатване на последната касова бележка на съответната лента, с изключение на случая по чл. 14, ал. 3 и електронните контролни ленти (ЕКЛ);
4. книгата за дневните финансови отчети за текущата година, с изключение на случаите по чл. 11, ал. 3 и чл. 14, ал. 3.
Лицето по чл. 3 е длъжно да съхранява ЕКЛ, прикрепена в книгата за дневните финансови отчети на страницата за датата на отпечатването.
Лицето по чл. 3 без стационарен търговски обект съхранява:
1. в търговския обект – свидетелството за регистрация на ФУ;
2. в търговския обект – паспорта на ФУ, с изключение на случаите по чл. 14, ал. 3 и чл. 50, ал. 6;
3. на адреса за кореспонденция – контролните ленти и книгите за дневните финансови отчети.
Лицето по чл. 3 е длъжно да съхранява отчетните документи, включително книгите за дневните финансови отчети и контролните ленти, в 5-годишен срок.
Лицата по чл. 3 са длъжни при поискване от органа на НАП да предоставят необходимите ключове и/или кодове/пароли за пускане на отчетите.
Освен горепосочените документи във връзка с отчетността на оборотите от извършените продажби следва да притежавате касови бележки от кочан, които се описват на първа страница на касовата книга. Единствените случаи, при които се документират продажбите с касови бележки от кочан са посочени в чл.36 вр. чл.40, ал.1 от наредбата, като за съответната дата се вписва началния и крайния номер на издадените касови бележки за деня и общия оборот, изчислен въз основа на всички тях, както и текст, указващ причината за ползването им:
1. при ремонт на ФУ – “ремонт“;
2. при спиране на захранващото напрежение за определен период – “спиране на напрежението“, начален и краен час на периода;
3.при кражба на ФУ – “кражба“;
4. при експертиза на ФУ от БИМ – “експертиза“.
При повреда на ФУ, водеща до нулиране на оперативната памет (“НУЛИРАН RAM“), лицето по чл. 3 вписва на страницата за съответната дата в книгата по чл. 39, ал. 2 данните по ал. 1 и оборота, изчислен по контролната лента от последния записан във фискалната памет дневен финансов отчет до настъпване на повредата.
Времето, през което ФУ е било в ремонт, се доказва пред органите по приходите чрез вписаните от сервизната фирма данни за ремонта в паспорта на устройството и вписаните данни за ремонта в книгата за дневните финансови отчети от лицето по чл. 3.
Ремонт без направено вписване в паспорта на ФУ от сервизния техник не се признава от органа по приходите, съответно лицето по чл. 3 се санкционира със санкцията за неизползване на ФУ за времето на ремонта
Съгласно чл.41 от Наредбата в 7-дневен срок след изтичане на всеки месец и година лицето по чл. 3 отпечатва съкратен отчет на фискалната памет на всяко устройство в обекта за съответния период.Отчетите по ал. 1 се съхраняват в книгата за дневните финансови отчети на всяко устройство на страницата за датата на последния ден от периода.
По силата на Наредба № Н-18 на министъра на финансите от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройстваза Вас възникват и други задължения във връзка със сроковете и отчетността при експлоатацията на ФУ, поради което следва да се запознаете с неяподробно, както и с другите данъчни и осигурителни актове, които имат касателство към извършваната от Вас дейност.

Оценете статията

Вашият коментар