НАРЕДБА Н-18, чл.4, т. 8,ЗДДФЛ, чл.9, aл. 2,ЗДДС, чл.113, aл. 3, т. 7

2_1437/05.12.2014г.
Наредба№ Н-18/2006г чл.4, т.8
ЗДДФЛ чл.9, ал.2
ЗДДСчл.113, ал.3, т.7
Отправили степисмено запитванедоДирекция ОДОП ….,в което сте изложили следната фактическа обстановка:
Вашето дружество получава ежемесечна правна помощ от адвокат. В тази връзка адвокатът Ви издава договор от номериран кочан от Адвокатската колегия. В телефонен разговор бе уточнено, че адвокатът е физическо лице, което не е регистрирано по ЗДДС и е декларирало пред Вас, че е самоосигуряващо се лице.
Въпросите, които поставяте са следните:
Как следва да се оформи документално тази услуга? Необходимо ли е адвокатът да Ви издава фактура и касова бележка за всяко месечно плащане по този договор или е достатъчно издаването на договор за правна помощ?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище по приложението на разпоредбите на данъчното законодателство:
На основание чл. 4, т. 8 от Наредба№ Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства лицата, упражняващи свободна професия, в т.ч. и адвокатите, не са задължени да регистрират чрез фискално устройство извършваните от тях продажби в търговски обект.
Съгласно разпоредбата на чл.9, ал.2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство , издават документ за придобитите от тях доходи от източници по чл. 10, ал. 1, т. 3 и 4 от ЗДДФЛсъдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството.
В чл. 10, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ са посочени доходите от друга стопанска дейност, към които безспорно се отнасят и доходите на физическите лица, упражняващи свободнапрофесия.
Следователно адвокатът, като лице упражняващо свободна професия, не е задължен да издава фискална касова бележка, носледва да издава документ за придобитите от него доходи, съдържащ реквизитите по чл.7, ал.1 от Закона за счетоводството, а именно:
1.наименование и номер, съдържащ само арабски цифри;
2.дата на издаване;
3. наименование, адрес и номер за идентификация по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на издателя и получателя;
4.предмет и стойностно изражение на стопанската операция.
Съгласно чл. 113, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117 ЗДДС.
В чл.113, ал.3 от ЗДДС са изброени изключенията от тази разпоредба. На основание чл.113, ал.3, т.7 от ЗДДСфактура можеда не се издава за доставки, осъществени от нерегистрирани по закона физически лица, различни от еднолични търговци, когато за извършените от тях доставки:
а) се издава документ по реда на специален закон, или
б) се издава сметка за изплатени суми или документ по чл. 9 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, или
в) издаването на документ не е задължително съгласно Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
С оглед разпоредбата на чл. 4, т. 8 от Наредба № Н-18 от 2006 г адвокатът не е задължен да регистрира чрез фискално устройство извършваните от него продажби в търговски обект, но следва на основание чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ да Ви издадедокумент за придобитите от него доходи, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството.При издаване на документ с изискуемите по ЗСч. реквизити, адвокатът е освободен и от издаването на фактура /чл.113, ал.3, т.7 от ЗДДС/. Документът може да бъде издаден от адвокатски кочан, може да е разписка, сметка и др., но задължително трябва да съдържа необходимите реквизити посочени в чл.7, ал.1 от ЗСч..

Оценете статията

Вашият коментар