Наредба № Н- 18 от 13 Декември 2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства.

Относно: Наредба № Н- 18 от 13 Декември 2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства.
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция «, е изложена следната фактическа обстановка:
ЕТ притежава заведение- семеен магазин с кафе , намиращо се в с. , Община ….. Предвид изискванията в Наредба № Н-18/2006г. на МФ, същото е предприело действия за осигуряване на техническа възможност на ФУ за установяване на дистанционна връзка с НАП в предвидените за това срокове, но е налице проблем липса на покритие и от трите мобилни оператора /VIVACOM, M-Tel и GLOBUL/.
Поставен е следният въпрос:
Как следва да се процедира при положение, че нито един от мобилните оператори няма покритие в населеното място- т.е. следва ли горното лице да закупи нов касов апарат в този случай?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос , изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко
регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита
извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална
касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
Изискването фискалните устройства задължително да имат техническа възможност за установяване на дистанционна връзка с НАП е заложено в разпоредбата на чл. 118, ал. 2 от ЗДДС. Задължението за установяване на тази връзка се отнася за всички ФУ и интегрирани автоматизирани системи за управление на търговската дейност /ИАСУТД/.
Съгласно чл. 118, ал. 4 от ЗДДС и чл. 1, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г., редът и начинът за установяване на дистанционна връзка на ФУ/ИАСУТД с НАП са включени в предмета на цитираната наредба, като не се допуска работа с ФУ от лицата по чл. 3 от същата без изградена дистанционна връзка на ФУ с НАП, освен в случаите, посочени в Наредбата .
При постоянна липса на дистанционна връзка от страна на мобилния оператор поради липса на покритие задължените лица използват ФУ от модели, одобрени преди изменението на Наредбата, като прилагат досегашния ред за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти, включително по отношение изискванията към ФУ, въвеждането във и извеждането им от експлоатация. Липсата на покритие се удостоверява писмено от съответните мобилни оператори.
В конкретния случай, при положение, че няма осигурено покритие и от трите български мобилни оператори, следва да се прилага досегашния ред за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти. Работата с фискално устройство от модел, одобрен преди изменението на Наредба № Н-18/2006г., е разрешена до осигуряване на покритие от мобилните оператори / §59, ал. 3 от ПЗР на Наредбата /.

Оценете статията

Вашият коментар