Наредба № Н- 18 от 13 Декември 2006 г.на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства и ЗДДС

Относно:Наредба № Н- 18 от 13 Декември 2006 г.на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства и ЗДДС
Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция « ОДОП »- гр., е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество с предмет на дейност- товарен автомобилен транспорт притежава МПС с монтирана на него цистерна с обем 4 000литра., като същата не разполага с ADR. Дружеството е регистрирано като получател на гориво по чл. 118, ал. 8 от ЗДДС, като горивото което получава се използва единствено и само за целите на дейността на дружеството. Уточнено е в запитването, че до влизане в сила на измененията в Наредба № Н-18/2006г., ДВ, бр. 49/2015г., дружеството е декларирало горивото в момента на получаването, но след 01.11.2015г. същото преустановява зареждането на гориво на място и зарежда собствените автомобили от бензиностанция, което причинява неудобство, както за дружеството, така и за шофьорите.
В тази връзка и предвид измененията в Наредба № Н-18/ 2006г. /ДВ, бр. 84/2015г./ се поставят следните въпроси:
1. Възможно ли е дружеството да закупува гориво от база на Лук Ойл и да го транспортира с лицензиран автомобил до собствена база, в която горивото да се прехвърли на горепосочената подвижна цистерна, с която ще се зареждат транспортните единици в базата?
2. Необходимо ли е да се оборудва мобилната цистерна с нивомерна измервателна система и ЕСФП?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпросиизразяваме следното становище:
Чл. 118, ал. 8 от ЗДДС, в сила от 01.01.2015г., регламентира задължението на данъчно задължено лице, което извършва зареждане на превозни средства, машини, съоръжения или друга техниказа собствени нужди с течни горива, да регистрира и отчита зареждането по реда на наредбата по ал.4 / Наредба № Н-18/2006г./.
Съгласно чл. 118, ал. 10 от ЗДДС, данъчно задължено лице – доставчик/получател по доставка на течни горива, е длъжно да подава в Националната агенция за приходите данни за доставката и движението на доставените/получените количества течни горива, както и за промяната в тях. Данните се подават на датата на данъчното събитие или на датата на възникване на промяна в обстоятелствата по електронен път с квалифициран електронен подпис.
Чл. 3, ал. 12 от Наредба № Н-18/2006г. регламентира задължението на лицата, които извършват зареждане на течни горива по чл. 118, ал. 8 ЗДДС за собствени нужди от стационарни подземни резервоари за съхранение на горива или неподвижно прикрепени към земята резервоари с вместимост над 1000 литра да регистрират и отчитат зареждането по реда на ал. 2 и 3, с изключение зареждане на течни горива на съоръжения и/или инсталации за производство и/или отопление.
Съгласно ал. 14 на горната разпоредба, лицата, които извършват зареждане на течни горива по чл. 118, ал. 8 ЗДДС за собствени нужди от подвижни резервоари (мобилни автоцистерни), както и на съоръжения и/или инсталации за производство и/или отопление, както и в случаите по ал. 13, подават данни за получените количества горива като получатели по доставка по реда на чл. 59а, ал. 3.
В описания от дружеството случай зареждането на течни горива по чл. 118, ал. 8 от ЗДДС за собствени нужди от подвижна цистерна / мобилна автоцистерна / попада в хипотезата на чл.3, ал. 14 от Наредба № Н-18/2006г., съгласно която лицата подават данни за получените количества горива като получатели по доставка по реда на чл. 59а, ал. 3 от Наредбата.
Съгласно чл. 3, ал. 11 от Наредба № Н-18/2006г., подвижната цистерна следва да бъде декларирана в НАП по реда на глава девета « б » от наредбата.
Видно от горезложено, няма пречка горивото да се закупува от база на Лук Ойл и доставя до базата на дружеството със специализиран автомобил, но само в случай, че по отношение на мобилната автоцистерна са изпълнени изискванията на чл. 3 от Наредба № Н-18/2006г.
Следва да се има предвид, че посоченотов запитването обстоятелство, че подвижната цистерна не разполага с ADR / не отговаря на изисквания на Европейската спогодба за международни превози на опасни товари по шосе / няма отношение към прилагането на ЗДДС и Наредба № Н-18/2006г. Предвид на това считаме, че приходната администрация не е компетентна и не би могла да се ангажира с коментар по така изложения проблем.
Съгласно чл. 2, ал. 2 от Закона за автомобилните превози, Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията ръководи и контролира осъществяването на автомобилните превози на пътници и товари в Република България чрез Изпълнителна агенция «Автомобилна администрация ».
В този смисъл, считаме, че становище относно необходимостта от издаване на ADR на коментираната мобилна автоцистерна, следва да се изиска от Изпълнителна агенция«Автомобилна администрация ».

Оценете статията

Вашият коментар