Начин на отчитане и данъчното третиране на доходи получени от таксите за платено паркиране

3_1585/27.06.2014г.
ЗМДТ, чл. 61з, ал. 1и 2;
ЗМДТ, чл. 61о, ал. 1;
ЗДДС, чл. 118, ал. 1
Наредба № Н-18/2006 г. на МФ, чл. 3, ал. 1;
Наредба № Н-18/2006 г. на МФ, чл. 4, т. 3;

Относно: Начин на отчитане и данъчното третиране на доходи получени от таксите за платено паркиране
Според изложеното в запитването, лицето се определя като собственик на имот с площ 1000 кв. м, находящ се в с. Б, който възнамерява да ползва като платен паркинг. В тази връзка желае да получи разяснение относно начина на отчитане и данъчното третиране на доходите, полученикато физическо лице от таксите за платено паркиране.
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ обн. ДВ. бр.117 от 10 декември 1997г., посл. изм. ДВ. бр.101 от 22 Ноември 2013г.), Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС обн. ДВ бр.63/2006г., посл. изм. ДВ. бр.1 от 3 януари 2014г.) и Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (Наредба № Н-18/2006г. на МФ, обн. ДВ бр.106/2006г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.111 от 27 декември 2013г.) изразяваме следното становище:
На основание чл. 61з от ЗМДТ физическо лице, включително едноличен търговец, което извършва дейности, посочени в приложение№ 4 (патентни дейности), се облага с годишен патентен данък за доходите от тези дейности при условие, че:
1. оборотът на лицето за предходната година не превишава 50 000 лв. В разпоредбите на § 1, т. 23 от ДР на ЗМДТ е дадено определение, съгласно което “оборот“, за целите на облагането с окончателен годишен (патентен) данък, е сумата от всички реализирани през годината продажби (на продукция, стоки, услуги и други продажби) от стопанска дейност, намалена с данъка върху добавената стойност и/или акцизите в случаите, когато лицата са били регистрирани по ЗДДС и/или имат задължение за начисляване на акциз по Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС);
2. лицето не е регистрирано по ЗДДС, с изключение на регистрация за вътреобщностно придобиване по чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от същия закон. В тези случаи няма значение дали лицето се е регистрирало доброволно или са били налице условия за задължителна регистрация по ЗДДС.
За да подлежие лицето на облагане с патентен данък е необходимо посочените по–гореу словия да са изпълнени едновременно.
Облагането на дейността по реда на ЗМДТ, изключва облагането по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) по силата на чл. 61з, ал. 2 от ЗМДТ.
Дейността „Платени паркинги” е посочена в приложение № 4 към глава втора, раздел VI от ЗМДТ и в случай, че за лицето са изпълнени и двете условия, посочени в чл. 61з, ал. 1, т. 1 и т. 2 от същия закон, то подлежи на облагане с патентен данък. Данъкът за тази дейност се определя за място за паркиране според определеният от съответната община размер на патентния данък за населеното място, в което се намира паркинга.
Съгласно чл. 61о, ал. 1 ЗМДТ данъчните декларации за облагане с патентен данък се подават в общината, на територията на която се намира обектът, в който се извършва патентна дейност. Данъчната декларация се подава до 31 януари на текущата година(чл. 61н, ал. 1 ЗМДТ). В случаите на започване на дейността след тази дата, данъчната декларация се подава непосредствено преди започването на дейността. Следва да се има предвид, че независимо от подаването на декларация за облагане с патентен данък е необходимо да се подаде и годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода. В същата доходите от патентна дейност се декларират в приложение № 7 от годишната декларация.
Относно отчитането на получените приходи от осъществяване на дейността „Платени паркинги” следва да се има предвид, че съгласно чл. 118, ал. 1 от ЗДДС всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ. Получателят е длъжен да получи фискалния или системния бон и да ги съхранява до напускането на обекта.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерството на финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (чл. 118, ал. 4 от ЗДДС).
По силата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006 г. на МФ всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги. По смисъла на §1, т.41 от ДР на ЗДДС „търговски обект” е всяко място, помещение или съоръжение (например: маси, сергии и други подобни) на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо, че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели (например: офис, жилище или други подобни), да е част от притежаван недвижим имот (например: гараж, мазе, стая или други подобни) или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.
Лицата, респективно дейностите, които са освободени от задължително регистриране на оборотите от продажби чрез ФУ, са изброени в чл. 4 и чл. 5 от Наредба № Н-18/2006 г на МФ.
По силата на чл. 4, т. 3 от същата наредба не е задължено да регистрира чрез ФУ продажбите си лице, което извършва продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги (квитанция, талон и др.), които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата и са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа (НУРОКЦК), приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г. ; изискването за трайно вписана при отпечатването номинална стойност не се отнася за бланкови билети, квитанции и др., които се издават на химизирана хартия най-малко в два екземпляра – един за клиента и втори за лицето по чл. 3.
Следователно, ако лицето е закупило билети или други удостоверителни знаци (квитанция, талон и др.) за извършваната услуга – предоставяне на платени места за паркиране,издадени по реда на НУРОКЦК и отговарящи съвкупно на горепосочените условия, то за тази си дейност същото попада сред кръга на освободените от задължението да издават фискална касова бележка лица. В този случай издаваният документ ще може да служи като документ за плащане за извършена услуга, заместващ фискалната касова бележка и няма да е необходимо да въвеждате в експлоатация фискално устройство.
В случай, че лицето избере да отчита оборотите си чрез билети или други удостоверителни знаци, следва да се има предвид, че съгласно разпоредбата на чл. 39а от Наредба № Н-18/2006 г. на МФ лицата, извършващи продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги съгласно чл. 4, т. 3 от Наредбата, водят книга (регистър) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци. Книгата (регистърът) съдържа брой на продадените билети, начален и краен номер на продадени билети по номинали и общ оборот за деня. Освен това тези лица следва да съхраняват в търговския обект книгата (регистърът) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци и копие от документ за получените ценни книжа, издаден по реда на НУРОКЦК.
Важно е да се отбележи, че ако издаваните от лицето билети или други удостоверителни знаци не отговарят едновременно на изброените в чл. 4, т. 3 от Наредба № Н-18/2006 г. на МФ изисквания, не са издадени по реда на НУРОКЦК или в случай, че се извършват и продажби на стоки, лицето ще е задължено да използва за отчитане на продажбите си фискално устройство.

Оценете статията

Вашият коментар