начина на разпределяне на съсобственото имущество.

ЗДДФЛ – чл. 8, ал. 10;
ЗДДС – чл. 3; чл. 45; чл. 96, ал. 1;
Във връзка с Ваше постъпило запитванесвх. № … от 30.05.2017г.,е изложена следната фактическа обстановка:
Като физическо лице сте собственик на множество земеделски земи /ниви-различни категории, пасища, гори, ливади, мери и др./, които са купувани в периода 2010 г. – 2017г. в равни дялове с друго физическо лице – и двамата имате по ? от всички земи. Земите се намират в различни землища. Договорено е с физическото лице да се направи доброволна делба, като земите се обособят по равно. Договорено е земята да се подели така, че никой да не дължи на другия доплащане.
Поставени са следните въпроси:
1.Тази делба ще се облага ли по ЗДДФЛ, като се има предвид, че част от земята е купувана преди повече от 5 години, а друга част в рамките на последните 5 години?
2.Тези сделки ще формират ли облагаем оборот по ЗДДС?
Във връзка с поставените въпроси, изразявам следното становище:
Законодателството допуска възможността няколко правни субекта да бъдат носители на правото на собственост по отношение на една и съща вещ или прехвърлимо имуществено право. Съсобствеността може да бъде породена от разнообразни юридически факти: правна сделка, наследствено правоприемство, прекратена съпружеска имуществена общност, изтекла придобивна давност при съвместно владеене на определена вещ, регулация.
Съсобственосттаможе да бъде прекратена чрез делба или чрез продажба на частта.
Делбата е способ за прекратяване на съсобствеността, чийто краен ефект е нейното трансформиране в изключителна собственост, въз основа на постигнато между всички съделители съгласие относно начина на разпределяне на съсобственото имущество.
Третиранепо ЗДДФЛ:
На основание чл. 8, ал. 10 от ЗДДФЛ, доходите от използване, продажба, замяна или друго прехвърляне на недвижимо имущество, включително на идеална част или ограничено вещно право върху него, намиращо се на територията на страната, са от източник в страната. Доброволната делба е способ за прекратяване на съсобствеността, чийто краен ефект е нейното трансформиране в изключителна собственост, въз основа на постигнато между всички съделители съгласие относно начина на разпределяне на съсобственото имущество. Поради това, в изложения от Вас случай, към датата на извършването на доброволната делба не се формира доход по смисъла на ЗДДФЛ.
Третиране по ЗДДС:
Съгласно чл. 3 от ЗДДС данъчно задължено по този закон лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
Когато в резултат на извършената делба в реален дял на съделителите – две физически лица, се поставя поземлен имот, който не превишава дела им в съсобствеността, следва да се приеме, че това не представлява независима икономическа дейност, не е налице прехвърляне на собственост, а нейната концентрация – трансформирането на идеалния дял от съсобствеността в реален.
Поради това делба, при която съделителите получават в реален дял имот, равен на идеалния им дял в съсобствеността, е извън обхвата на ЗДДС.
Характерът на конкретната доставка – облагаема или освободена, се определя съобразно регламентацията на чл. 45 от ЗДДС. Когато предмет на доставката са земеделски земи, съгласно разпоредбата на чл.45, ал.1 от ЗДДС, доставката е освободена. Следва да се има предвид, че освободените доставки по чл.45 от ЗДДС не участват при формирането на оборот за задължителна регистрация по чл.96, ал.1 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар