начисляване на лихви върху държавно вземане за отнети в полза на държавата парични средства

Изх. № 24-28-1140
Дата: 09.10.2014 год.
ДОПК, чл. 162, ал. 2;
ДОПК, чл. 175, ал. 1.
Относно: начисляване на лихви върху държавно вземане за отнети в полза на държавата парични средства
По повод постъпило с вх. № 24-28-1140/25.07.2014 г. на ЦУ на НАП запитване за начисляване на лихви върху вземания за отнети в полза на държавата парични средства, изразявам следното становище:
Вземането за отнети в полза на държавата парични средствае публично вземане, съгласно разпоредбата на чл. 162, ал. 2, т. 5 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), като в чл. 162, ал. 2, т. 9 от ДОПК изрично е предвидено, че лихвите върху вземанията по т. 1-8 също са публични вземания.
При липса на специална уредба за недължимост на лихви върху вземания за отнети в полза на държавата парични средства е приложима общата разпоредбана ал. 1 на чл. 175 от ДОПК – върху неплатените в законоустановените срокове публични задължения се дължи лихва в размер, определен в съответния закон.
Последното уточнение е от съществено значение за допустимостта в изпълнителното производство да се начисляват лихви върху вземания за отнети в полза на държавата парични средства, като лихви върху такива вземания ще се начисляват само ако в съответния закон, по който е наложена имуществената санкция е предвидена лихва.
По отношение на вземанията за отнети в полза на държавата парични средства не е приложим Законът за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания, защото вземанията за отнети в полза на държавата парични средства са с различен характер и не са подобни на тях вземания.
По отношение вземанията за отнети в полза на държавата парични средства следва да се съобразява нормативният акт, въз основа на чиято разпоредба тези суми са присъдени, а в случая това е Наказателният кодекс. Само при наличие на изрична разпоредба в съответния закон, по който е наложено наказанието, в която е регламентирано, че тези парични средства се дължат заедно с лихви, лихви ще се дължат и следва да се начисляват и събират от публичния изпълнител в образуваното пред него изпълнително производство.
При липса на изрично предвидена разпоредба в съответния закон, че отнетите в полза на държавата парични средства се дължат заедно с лихви, такива не се дължат и не се начисляват в изпълнителното производство. Изложените мотиви са съобразени и с Тълкувателно решение № 3 от 03.07.2014 г. на Върховния административен съд, Общо събрание на колегиите, постановено по аналогичен въпрос относно дължимост на лихви върху имуществени санкции.
Следователно, по горните съображения следва да се приеме, че лихви върху вземания за отнети в полза на държавата парични средства не се дължат, освен ако това изрично е предвидено в разпоредби в съответния закон, по който е присъдено наказанието отнемане в полза на държавата.
Гореизложеното ще бъде съобразено в допълванотоРъководството на потребителяза работа с програмен продукт „Публични вземания“ (ПП ПВ), във връзка с предстоящото внедряване на новоразработените функционалности на ПП ПВ за поставяне и поддържане в актуално състояние на данни за маркери, свързани с наложени обезпечителни мерки или извършени други действия, от значение в процеса по принудително събиране на просрочени задължения.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАП
/БОЙКО АТАНАСОВ/

Оценете статията

Вашият коментар