Начисляване на вноски за здравно осигуряване на член на общинска избирателна комисия

3_3109/02.11.2011г.
ЗЗО, чл. 33;
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т.1;
Относно: Начисляване на вноски за здравно осигуряване на член на общинска избирателна комисия
Според изложеното в запитването служител на фондацията е назначен за член на общинска избирателна комисия, за което е представил удостоверение. За изпълнение на задълженията си към общинската избирателна комисия лицето излиза в неплатен отпуск от 19,08,2011г. до 07.11.2011г.
Във връзка с гореизложеното и с оглед разпоредбата на чл. 18, ал. 3 от Изборния кодекс (ИК)се поставят следните въпроси:
1. Следва ли за времето на неплатения отпуск на служителя да се начисляват здравноосигурителни вноски, след като лицето е назначено на друго основание за този период?
2.Ако се начисляват здравноосигурителни вноски за периода на неплатения отпуск, за чия сметка са те – за сметка на осигуреното лице или за сметка на осигурителя по трудовото правоотношение?
3.След като неплатения отпуск е в размер по- голям от 30 работни дни, за какъв период се начисляват здравноосигурителни вноски – за целия период на неплатения отпуск или за периода до 30-я работен ден на неплатения отпуск?
4. Зачита ли се периодът на неплатения отпуск за осигурителен стаж и ако се зачита до кой период трябва да стане това?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО, обн. ДВ, бр. 110/1999 г., посл. изм. бр.77 от 4 октомври 2011г.) и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, обн. ДВ бр.70 от 19 юни 1998г., посл. изм. ДВ бр.60 от 5 август 2011г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 14 от ИК за произвеждане на изборите се назначават:
1. Централна избирателна комисия (ЦИК) – за цялата страна при произвеждане на всички видове избори, включително и за гласуването извън страната при избори за народни представители, президент и вицепрезидент на републиката и за членове на Европейския парламент от Република България;
2. районни избирателни комисии (РИК) – за всеки многомандатен изборен район при произвеждане на избори за народни представители, както и за всеки район според районирането на територията на страната при последните избори за народни представители при произвеждане на избори за президент и вицепрезидент на републиката и за членове на Европейския парламент от Република България;
3. общински избирателни комисии (ОИК) – за всяка община при произвеждане на избори за общински съветници и кметове;
4. секционни избирателни комисии (СИК) – за всяка избирателна секция при всички видове избори, включително подвижни секционни избирателни комисии при гласуване с подвижни избирателни урни.
Членовете на избирателните комисии получават възнаграждение за работата си в съответната комисия (чл. 18, ал. 1 от ИК).
За времето, необходимо за работата им в съответната комисия, членовете на избирателните комисии се осигуряват като лица, упражняващи трудова дейност на изборна длъжност. Осигурителните вноски по Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване на членовете на районните, общинските и секционните избирателни комисии са за сметка на републиканския бюджет (чл. 18, ал. 3 от ИК). Съгласно алинея 4 от същата правна норма лицата, включени в състава на избирателните комисии, се освобождават от служебните им задължения за времето, необходимо за работата им в съответната комисия. За това време те ползват неплатен служебен отпуск, който се зачита за стаж по специалността, или по тяхно искане – полагащия им се платен годишен отпуск.
Кръгът на лицата, които са задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е определен в чл. 33 от ЗЗО. Лицата, които подлежат на задължително здравно осигуряване в НЗОК са всички български граждани, които не са граждани и на друга държава, българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България и др. Съгласно чл. 16, ал. 1 – ал. 3 от ИК, едно от задължителните условия за назначаване като член на избирателна комисия е притежаване на българско гражданство.
Здравноосигурителната вноска за задължително осигурените в НЗОК членове на избирателни комисии се определя върху дохода, върху който се дължат вноски за държавното обществено осигуряване (основание чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО) и се внася от осигуряващите в размера, определен със Закона за бюджета на НЗОК – 8 на сто за 2011 г.
Предвид гореизложената нормативна уредба за целия период на неплатения отпуск, през който лицето изпълнява задълженията си като член на избирателна комисия здравноосигурителните вноски са за сметка нарепубликанския бюджет. Поради това не следва да се начисляват здравноосигурителни вноски за времето на неплатения отпуск.
С оглед пълнота на изложението следва да се има предвид, че съгласно чл. 30 от ИК при произвеждане на избори за общински съветници и кметове Централната избирателна комисия назначава общински избирателни комисии за всяка община не по-късно от 65 дни преди изборния ден.
Членовете на ОИК получават месечно възнаграждение за периода от назначаването им до 7 дни след обявяване на резултатите от изборите.
По отношение на четвъртия поставен въпрос Националната агенция за приходите не е компетентна да изрази становище с оглед правомощията на последната, разписани в чл. 3 от Закона за Националната агенция за приходите. Компетентно да изрази становище по този въпрос е съответното териториално поделение на НОИ.

Оценете статията

Вашият коментар