неиздаване от служители на община Стралджа на удостоверение за данъчна оценка на бивше летище /БАХТО/, принадлежало на АПК …….”, Ви уведомяваме

Изх. № …
София 25.09.2006
ДО
………………..
КОПИЕ :ОБЩИНА
гр.С ТР А Л Д Ж А
ОБЛАСТЯМБОЛ
Уважаеми г-н ………,
В отговор на въпросите, които поставяте в жалбата си до Изпълнителния директор на НАП относно неиздаване от служители на община Стралджа на удостоверение за данъчна оценка на бивше летище /БАХТО/, принадлежало на АПК „…….”, Ви уведомяваме:
От 01.01.2006 г. администрирането на местните данъци премина в компетентност на общините по силата на закон – чл. 4, ал. 1 ЗМДТ. Органите по приходите на НАП, включително изпълнителният директор, нямат никаквиконтролни или отменителни правомощия спрямо действията на общинските администрации в този процес. В компетентност на изпълнителния директор на НАП е издаването на методологически указания по прилагането на ЗМДТ, с които се цели да се унифицира практиката на администриращите органи при прилагането на определени, създаващи неяснота или противоречивост разпоредби. Относно издаването на удостоверения за данъчна оценка на недвижими имоти изпълнителният директор на НАП е утвърдил процедури, които са сведени до знанието на служителите на общините.
Разглежданата жалба се отнася до конкретен случай на неиздаване на удостоверение за данъчна оценка на имот, т.е. документ от значение за признаване, упражняване или погасяване на права и задължения по смисъла на чл. 88 ДОПК. Отказът – мълчалив или изричен, за издаване на документ по чл. 88 ДОПК подлежи на обжалване по административен ред пред ръководителя на звеното за местни приходи – чл. 92, ал. 1 ДОПК във връзка с чл. 4, ал. 5 ЗМДТ, когато документът е следвало да бъде издаден от служител на общинската администрация по чл. 4, ал. 4 ЗМДТ.
Независимо от възможността за обжалване по административен и съдебен ред, считаме за полезно да изразим становището си по поставените въпроси, които са по-скоро процедурни:
В декларацията по чл. 14 ЗМДТ за облагане с данък върху недвижимите имоти, образецът на която е утвърден от министъра на финансите, е указано достатъчно ясно /т. 5 Собственици/, че в таблица 1 се посочват всички съсобственици, като на първо място се вписва съсобственика, подаващ декларацията, а в таблица 5 – притежаваните от тях идеални части. Причината за наличието на това изискване е възможността от една подадена декларация да бъдат определени задълженията на всички съсобственици или ползватели, без да е необходимо всяко от задължените лица да подава отделна декларация. Това е и смисълът на разпоредбата на чл. 14, ал. 4 ЗМДТ, в която е казано, че подадената от един съсобственик или ползвател декларация ползва останалите. Освен това при издаване на удостоверение за данъчна оценка на основание чл. 264, ал. 1 ДОПК ЗМДТ законът изисква в удостоверението да се вписват данъчните задължения на прехвърлителите /учредителите/ за имота.
Задължение на декларатора, т.е. собственика е, да посочи останалите съсобственици.
В конкретния случай е достатъчно да се посочат правоприемниците – юридически лица на ликвидираните ТКЗС-та, съществуващи към момента, а ако са прекратени организации и нямат правоприемници – юридически лица, а много на брой физически лица, следва да се посочи „ правоприемници на ……………. /прекратено юридическо лице/”, тъй като очевидно не е възможно да се посочат всички физически лица – съсобственици. Според нас, обаче, дори и при прекратени организации притежаваните от тях имоти – сгради и земи, се поставят в дял на няколко кооператори, не на всички членове на ликвидираната кооперация.
Данни за собствениците на имота бихте могли да получите от публичните имотни регистри, които се поддържат от съдиите по вписванията към Агенцията по вписванията. Безспорно е, обаче, че служителите на общинската администрация не са задължени да издирват съсобствениците на всеки деклариран имот.
ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОРНАНАП:
/С. МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар